Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
29. mája 2018 o 18:22
Čas čítania 0:00
Matúš Majer

Čo robiť pri jadrovom útoku? V najhoršom prípade nebudeš môcť piť vodu, jesť väčšinu jedla a ani dýchať okolitý vzduch

ZAUJÍMAVOSTI
Uložiť Uložené

Pri výbuchu jadrovej hlavice môže byť situácia poriadne nepríjemná.

Šanca na jadrový útok v našich končinách nie je veľmi vysoká, no predsa len, úrady sú povinné mať pripravený plán pre prípad núdze. V minulosti sme ti už priniesli článok pojednávajúci o riziku v našich končinách a aj keď nám momentálne nič nehrozí, možno sa ti niekoľko rád pre okrajové prípady zíde. Americká Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) preto nedávno vydala zaujímavý dokument s návodom, ako v prípade jadrového útoku postupovať.

Najdôleźitejšie je zachovať pokoj. Pokiaľ si prežil po výbuchu bomby či náraze rakety, v najbližšej dobe ti nič nehrozí. Áno, zrejme niekde niekto zomrel, no akokoľvek smutné to je, veľa už pre tých ľudí nespravíš a mal by si sa stopercentne zamerať na bezpečnosť a zdravie seba a svojej rodiny.

Čo robiť pri jadrovom útoku? V najhoršom prípade nebudeš môcť piť vodu, jesť väčšinu jedla a ani dýchať okolitý vzduch
Zdroj: pixabay.com

Je podstatné byť naladený na zdroj informácií, či už je to rádio, televízia alebo internet, kde sa budú určite nepríjemným novinkám venovať. Myslieť však treba aj na seba. Výbuch vždy vplýva na inú oblasť iným spôsobom a pokiaľ sa nachádzaš v jednej z bližších zón, budeš sa musieť dekontaminovať. Zmyť zo seba všetky miniatúrne častice, prach, vymeniť oblečenie. Pokojne skoč do vane alebo sa poutieraj vlhčeným obrúskom.

V častiach bližších k miestu výbuchu môžu úrady zakázať piť miestnu vodu alebo jesť niektoré jedlá. Pokiaľ máš zvieratá, postaraj sa, aby nedošli do kontaktu s kontaminovanou potravou. Existuje tu dokonca aj možnosť, že sa vzduch stane nedýchateľným a rádioaktívnym, no veľa preto spraviť nemôžeš, maximálne si zakryť ústa šatkou alebo čistými rukami. V žiadnom prípade sa nedotýkaj čiastočiek, ktoré pochádzajú z miesta výbuchu.

Pokiaľ sa nachádzaš v aute alebo vlaku, si na tom veľmi dobre, stačí len zavrieť okná a vypnúť ventiláciu, klimatizáciu či kúrenie. Ak je príliš teplo alebo zima, pomôže aj cirkulácia vzduchu. Najdôležitejšie je nepanikáriť a neurobiť nejakú hlúposť, napríklad vbehnúť do kontaminovanej zóny v snahe nájsť svojich blízkych.

Čo robiť pri jadrovom útoku? V najhoršom prípade nebudeš môcť piť vodu, jesť väčšinu jedla a ani dýchať okolitý vzduch
Zdroj: R. Clucas
Domov
Zdieľať
Diskusia