Obsah vznikol v spolupráci s adidas
foto1

WHO:
Expl0ited

WHAT:
YouTuber

WHERE:
Bratislava

„Prekonal som sám seba. Hanblivosť a nízke sebavedomie vystriedali ambície byť jeden z najlepších.“

foto1

Byť slávnym YouTuberom sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduché, ale opak je pravdou. Aj Expl0ited to mal v začiatkoch ako hanblivý introvert veľmi ťažké, no práve vďaka natáčaniu videí je z neho v súčasnosti úspešný človek, ktorého tvár poznajú všetky generácie. Aj keď primárne cieli na mladšie ročníky. Jedna z najsledovanejších postáv slovenského YouTube má na konte mnoho úspešných projektov postavených na vlastnej kreativite aj názore a práve o tom náš dnešný rozhovor s Expl0itedom bude.

Ľudia ťa vnímajú ako výrazného YouTubera, ktorý sa nebojí kamery. Vždy to ale tak nebolo. Aké to bolo s Expl0itedom pred YouTubeom?

Bolo to smiešne. Pamätám si sám seba, ako som vždy pri odpovedaní v škole pred tabuľou prepotil tričko. Ako som v šatni na futbale vždy sedel v kúte, lebo som sa hanbil niečo hovoriť. Jednoducho som bol úplne neistý, hanblivý a s veľkým rešpektom k akémukoľvek vystupovaniu v okruhu mimo mojej rodiny a najbližších. A tak som sa začal prostredníctvom YouTube prihovárať k úplne neznámym divákom z rôznych kútov republiky.

Čo ťa vôbec viedlo k takejto kariére?

Ako som spomínal, bol som outsider. Nemal som moc kamošov, a tak som si začal vybíjať energiu natáčaním videí na YouTube. Tam som sa nebál. Vtedy ešte bez facecamu, takže ma nikto nevidel a nikto nepoznal, kto sa s nimi vlastne zhovára. Točil som, vytváral si v hrách vlastné príbehy a tešil sa z natáčania pre ľudí, ktorých to bavilo.

Myslíš, že YouTuberom sa môže stať v dnešnej dobe každý? Resp. je ťažšie začať teraz, keď je konkurencia veľká, no zároveň má mladý človek podstatne viac možností na sebarealizáciu alebo naopak, bolo to jednoduchšie vtedy?

Ja ani neviem. V mojej „kariére“ mi veľmi pomohlo nadšenie pre vec a kopa šťastia. Verím, že na Slovensku je kopa šikovných a zaujímavých ľudí, ktorí majú čo povedať a myslím si, že keď s tým začnú, tak skôr či neskôr nájdu svojich divákov.

Prečo si si vybral na fotenie práve priestor pri nákupnom centre?

Viaže sa k tomu práve historka z mojich absolútnych YouTube začiatkov. Pamätám si, ako som jedno leto celé venoval natáčaniu videí. Deň čo deň. Tešil som sa na to a naplno som využíval voľný čas, ktorý som mal, keď rodičia boli v robote. Jeden týždeň ale mamina ochorela a ja som sa hanbil natáčať doma pred ňou. Zobral som teda notebook, všetko si dopredu pripravil, zbalil veci a natáčal som vonku na zemi opretý o múr jedného obchodného domu. Bol som tam totálne zašitý a vyrušila ma len dodávka, ktorá viezla tovar. Fotením sa vraciame práve k tomuto miestu :)

Ako vymýšľaš obsah na svoj kanál? Chce to asi byť poriadne kreatívny natočiť každý týždeň nové videá.

Skôr ako kreatívny, to chce byť vynaliezavý. Natáčať 5 rokov každý týždeň 1-2 videá sa nedá kreatívne ustíhať. Vy redaktori asi viete, o čom hovorím. Preto občas okukám nápad zo zahraničia, prispôsobím ho svojej tvorbe a inokedy zas natočím niečo úplne jednoduché. Tak si udržiavam periodicitu a jednoduché videá striedam s náročnejšími.

Diskutabilná je aj téma preberania obsahu zo zahraničia.
Do určitej miery je fajn inšpirovať sa, no určite by mal byť YouTuber schopný vložiť do nápadu sám seba a pridať prvky, ktoré ho vystihujú. Čo si o tom myslíš?

Práve o tom som písal. Preberanie obsahu zo zahraničia nevnímam ako niečo nevyhnutne zlé. Vždy keď niečo také urobím, snažím sa video poňať trochu po svojom. Pokúšam sa spracovať ho vhodne pre divákov, ktorí ma sledujú a vložiť tam kúsok seba, poprípade samotný nápad inak obohatiť.

foto2
foto3

So Sellasiem ste prednedávnom zverejnili kratšiu kampaň, kde ste sa snažili mladých ľudí nabádať k tomu, aby si preverovali informácie. Práve vy ako influenceri by ste pravdepodobne mali s takouto iniciatívou prichádzať častejšie, a tak ma zaujíma, či je niečo, čo ťa na spoločnosti hnevá a rád by si o tom hovoril.

Veľmi radi by sme s podobnými vecami prichádzali častejšie, neviem či by to ale malo účinok. Ľudia sledujú naše videá, lebo si chcú od problémov trochu oddýchnuť a nie ich riešiť. Preto je dôležité to striedať. A čo hnevá mňa? Asi nenávisť a netolerancia Slovákov k okoliu alebo k sebe samým. Až ma niekedy zaráža, akí dokážeme byť na seba zlí, neprajnícki, rasistickí a netolerantní. Slovensko by bolo také krásne, keby každý rieši viac svoje starosti ako druhých ľudí.

Prečo myslíš, že YouTube je v dnešnej dobe takým fenoménom?

Pretože pokrok nezastavíme. Televízie a tlač pomaly, ale isto zhasínajú a ľudia sa začínajú oveľa viac pohybovať na internete. A YouTube je na to skvelé médium. Dá sa tam nájsť všetko. Od zábavy až po vzdelanie a obsah, ktorý chceme sledovať si vyberáme my sami.

Hypotetická otázka. Ak by dnes YouTube nadobro skončil, čím by si sa chcel živiť?

Na strednej som rozmýšlal nad medicínou. Dnes by som ale oveľa radšej zabrdol do reklamy. Práve vďaka YouTube som spoznal nespočet talentovaných mladých ľudí, ktorí sa práve pohybujú v marketingovom prostredí a veľmi by ma bavilo pracovať s nimi.

Toto som ja – ako by si opísal seba?

179 cm vysoký s krivými zubami hľadá kamošov na sporadické posedenie pri pive.

Aké sú tvoje ambície do budúcna, predsa len, YouTube je pre teba asi skôr nejaká štartovacia čiara, či?

YouTube som nikdy nevnímal ako niečo, čím sa môžem živiť navždy. Naopak ho vnímam ako skvelú príležitosť, vďaka ktorej môžem nahliadnuť do sveta a kopu vecí sa naučiť. Ešte pokiaľ mi YouTube funguje, rád by som rozbehol nejaké svoje postranné projekty.

Čo všetko ti priniesol YouTube do života? Za čo mu vďačíš?

Asi slobodu. Nie som limitovaný nikým iným, ako sám sebou. Pracujem, keď mám chuť pracovať a pozerám na internete videá mačičiek, keď chuť nemám.

A naopak, čo ti najviac vadí?

Nemám si na čo sťažovať. Je ďaleko viac náročnejších prác, ktoré ľudia robia a „job“ YouTubera svojimi pozitívami ďaleko valcuje všetky negatíva.

Ďakujeme za rozhovor a na záver ešte priestor pre teba na pár slov našim čitateľom.

Ďakujem aj ja. Čitateľom zo skúsenosti odkazujem, že najvtipnejšie hejtkomentáre rád olajkujem. :D

ZDIELAŤ
ZOBRAZIŤ 10 komentárov
Diskusia
Diskusia je len pre prihlásených
10 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania