Vedeli ste napríklad, že u nás existuje vodná elektráreň, ktorá slúži ako kolosálna batéria?
Vodné elektrárne vyrábajú približne pätinu elektrickej energie vyrobenej na Slovensku. Využívajú pri tom obnoviteľný zdroj – vodnú energiu, ktorá vzniká v dôsledku slnečnej aktivity. Tá napomáha odparovaniu vody z morí, oceánov a vodných plôch. Nasleduje tvorba oblakov a nakoniec spätný návrat na zemský povrch vo forme zrážok. Tým sa uzatvára kolobeh vody, tzv. vodný cyklus.
Túto formu energie sa ľudia naučili využívať už pred tisícročiami – predovšetkým na mletie obilia. Toto využitie bolo rozšírené aj u nás a ešte aj dnes nájdeme na našom území niekoľko mlynov, či už historických, alebo aj stále funkčných (napr. v Čereňanoch).
Mlyn v Hradišti pod Vrátnom.
Začiatkom 19. storočia bola vyvinutá prvá vodná turbína a „krotenie“ vody vo veľkom sa mohlo začať. Aj u nás sa takto podmaňovala nevyčerpateľná sila tečúcej vody.
Spočiatku sa však u nás využívala vodná energia hlavne v baníctve, teda ešte pred vynájdením turbíny. Už v 18. storočí hlavne v okolí Banskej Bystrice, Banskej Štiavnice a Kremnice vzniklo viacero vodných nádrží. Vodná energia pomáhala ako pohon banských zariadení (kolesá šácht a pod.) pri získavaní ťažkých kovov. Neskôr sa vodná energia využívala aj v železiarňach v Podbrezovej či v ortuťovej bani v Nižnej Slanej.
Prvé vodné elektrárne na našom území boli vybudované koncom 80-tych rokov 19. storočia – v Krompachoch a v Košiciach. Odvtedy sa ich u nás vybudovalo ďalších vyše 200. Väčšina z nich sú ale iba tzv. malé vodné elektrárne (MVE).
Najstaršou elektrárňou na Slovensku, ktorá je ešte stále funkčná, je MVE v obci Huncovce na rieke Poprad. Funguje od roku 1910 a je výsledkom priemyselnej vyspelosti predvojnovej monarchie. Bola vybudovaná, aby poháňala továreň na spracovanie ľanu. Ešte aj dnes, po vyše sto rokoch, dodáva energiu do siete v rovnakej podobe, v akej ju vybudovali. O dva roky mladšia je MVE Rakovec na rieke Hnilec, kde tiež celé základné technologické zariadenie ostalo pôvodné.
Asi nebude prekvapením, že najvýkonnejšia je u nás elektráreň na vodnom diele Gabčíkovo. Má približne 50-percentné zastúpenie vo výrobe elektrickej energie v rámci všetkých vodných elektrární na Slovensku. Je to hlavne preto, že pre množstvo získanej energie je popri výške spádu vody rozhodujúci predovšetkým prietok. V tomto smere má Dunaj výrazne navrch a preto vyrobí viac energie ako všetkych 22 vodných elektrární na Váhu.
Jednou z najzaujímavejších vodných elektrární je tá prvá na Vážskej kaskáde – VE Čierny Váh, pretože sa radí medzi tzv. prečerpávacie vodné elektrárne. A čo to znamená? Prečerpávacie elektrárne slúžia na uchovanie energie, ktorú môžu najprv nadobudnúť a neskôr opäť odovzdať. Môžeme ich teda chápať ako veľké batérie. V čase energetickej špičky elektrickú energiu vyrábajú a keď je jej prebytok, tak ju spotrebúvajú. Princíp je jednoduchý, voda sa prečerpá do hornej nádrže v čase, keď je energie v sieti dostatok a v čase nedostatku sa spustí cez turbíny do spodnej nádrže.
VE Čierny Váh, vybudovaná v roku 1981, takýmto spôsobom „uskladňuje“ elektrinu, ktorú dokáže okamžite vyrobiť v prípade potreby. Okrem prečerpávania využíva táto VE aj energiu riečneho prietoku, ale z prečerpávania sa elektrickej energie vyrobí asi 70-násobne viac. Horná nádrž, ktorej hladina kolíše v intervale 26 m, je vo výške 1100 m n.m. Spodná je položená o vyše 400 metrov nižšie.
VE Čierny Váh.
Ako nevýhodu získavania energie z vody môžeme označiť nutnosť zatopenia často nemalého územia. Výhodou je hlavne to, že patrí medzi obnoviteľné zdroje. A takisto len veľmi málo zaťažuje životné prostredie. Koniec koncov, vodné nádrže spĺňajú viacero účelov (poľnohospodársky, rekreačný, rybolov...). Hydroenergetický potenciál Slovenska je využívaný na necelých 60%, takže priestor na budovanie nových nádrží na energetické účely je stále veľký. Keď ale vidíme, ako sa na Slovensku vedia projekty vliecť a predražiť, otázkou ostáva, ako dlho by trvali stavby ďalších väčších priehrad u nás a koľko by stáli. Väčšina z nich bola totiž vybudovaná ešte v predošlom režime...
Zaujímavosťou je, že z desiatich najvýkonnejších elektrární sveta je až deväť vodných. Tá najväčšia sa volá Tri rokliny, nachádza sa v Číne a jej parametre sú naozaj gigantické. Stavali ju 12 rokov, jej hrádza je široká takmer dva a pol kilometra, jej vodná nádrž má rozlohu 1084 km2 a vyrobí približne 25-násobne viac elektrickej energie ako v Gabčíkove.
Elektráreň Tri rokliny.