Nedeľa 18. 3. 2018 meniny má Eduard

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.

Čo všetko ukrýva temné morské dno? Od strašidelných živočíchov až po gigantický tlak trhajúci telá na kusy

Veľa z nás sa do podobných končín nikdy nedostane, ale aspoň sa môžeme pozrieť, čo všetko tam je.

12. august 2017, 18:41

Veľa z nás sa do podobných končín nikdy nedostane, ale aspoň sa môžeme pozrieť, čo všetko tam je.

Ako je už všeobecne známe, svetový oceán pokrýva až 71% povrchu planéty Zem, čiže jeho slané vody zaberajú 361 miliónov km². Pre nás je však zaujímavejší fakt, že jeho priemerná hĺbka činí okolo 4 kilometrov. Rozhodne nič pre talasofobikov. Pre vysvetlenie, ide o ľudí, ktorí majú strach z hlbokých vôd či otvorených morí. Jednoducho, ako by ste takého človeka vysadili na mieste, odkiaľ nevidno breh a k dispozícii by mal akurát nafukovačku, asi by zošalel. Nielen talasofobici, ale aj bežní ľudia majú rešpekt pred morským dnom. Stále ide o jednu z najmenej preskúmaných častí sveta, pretože dostať sa niekoľko kilometrov pod vodu a vydržať jej obrovský tlak je samo o sebe výzva.

 

 

Poznáte ten typický pohľad. Partia výskumníkov sa vopchá do nepohodlnej a pomerne malej ponorky, zapne svetlá a potopí sa čo najviac, ako sa len dá. Následne skúma tmavé časti oceánov, kde sa stále nachádzajú živočíchy, o ktorých ani len netušíme. My, obyčajní Slováci, čo more nevidíme na vlastné oči každý deň, sa na podobné dobrodružné výpravy pozeráme akurát v televízoroch či na počítačoch prostredníctvom dokumentov. My vám teraz chceme ukázať vyše 6-minútové video z Facebooku s takmer 55 000 000 zhliadnutiami.

 

Čo všetko ukrýva temné morské dno? Od strašidelných živočíchov až po gigantický tlak trhajúci telá na kusy

 

Video vysvetľuje zaujímavosti a fakty o jednotlivých hĺbkach, od prvých metroch, kde sa ľudia rekreačne potápajú až po najhlbšie časti. Pokiaľ môžu ísť ponorky? Kde už začína tlak nebezpečný pre ľudí? Čo sa skrýva v tzv. "The Scary Zone"? Odpovede možno nájsť vyššie. Video zároveň prináša pohľad aj na neľútostné súboje podmorských gigantov, kedy sa na brehy vyplavujú už len mŕtvoly. A určite si skúste na internete vyhľadať aj spomenuté kreatúry. Asi nikto z nás by sa s nimi pod hladinou rozhodne nechcel stretnúť. Rozrežú, ohlodajú a zjedia vás bez toho, aby ste ich čoby len zbadali a nik by vám "tam dole" nepomohol. Mnohé zo spomenutých potvôr akoby ani neboli zo Zeme.

 

Celkom fascinujúce. A mnohí z nás sa niekedy boja už len 5 metrov hlbokej vody. Brr...

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Diskusia4 komentáre
Diskusia je len pre prihlásených
4 komentáre
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
LightYagami13. august 2017, 15:51

Len taka zaujímavosť, vedeli ste že lepšie než oceán mame preskumany vesmír alebo povrch mesiaca ci Marsu? Oceany mame preskumane len na cca 8%.

5 Odpovedať · Nahlásiť
Juraj Medvedev14. august 2017, 18:20

len taka zaujmavost mame preskumane hovno konske ....nevieme zakladne veci o nasom tele (teda vacsina oviec obyvatelov) nieto este aby sme sa vyjadrovalo na vesmir a ocean.... nechapem kde taketo sprostosti sa rodia ludom v hlavach... ze mame preskumany vesmir (co je asi nekonecny) omg...

-1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
skap13. august 2017, 10:35

kde je 6 minutove video?

-5 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
kungpajos14. august 2017, 11:22

retard alert

1 Odpovedať · Nahlásiť
Najčítanejšie