Pivo je na svete od roku 6 000 pred Kristom, čo je oveľa skôr, než vznikol kalendár či víno.
Leto sa nezadržateľne blíži a s ním rovnako chvíle, na ktoré sa mnohí z nás tešia po celý zvyšok roka. Či si si už stihol kúpiť lístok na tvoj obľúbený festival, naplánovať dovolenku pri mori alebo si vybaviť letnú brigádu, máme pre teba tip, ktorý ti spríjemní blížiacu sa horúcu sezónu. Ak očakávaš, že ti budeme núkať nový trendy drink s hipsterskou etiketou, mýliš sa. Reč je o nápoji s tradíciou tak starou, ako je ľudstvo samo - o pive. Keby sme pre zaujímavosť použili čísla, tak podľa štatistík vypijeme ročne 73 litrov piva na hlavu, na Slovensku momentálne evidujeme 70 pivovarov a najväčšej obľube sa teší výčapná “desiatka”, ktorá tvorí 64,3% celej spotreby.
Rokmi overená kombinácia kvalitnej vody, sladu, chmeľu a pivovarníckych kvasníc dennodenne sprevádza ľudí rôznych vekových kategórií či už na akciách, výletoch, pri víkendovom obede, alebo len tak doma po práci.
Určite sa už ani ty nevieš dočkať grilovačiek s kamošmi pri vode, kde jasným adeptom na zahasenie smädu bude vychladené pivko, ktoré ťa bude sprevádzať počas celého leta. Veď už aj naši dedkovia hovorili, že najlepšie od smädu je vypiť si pivo! Poďme sa spolu pozrieť na pár zaujímavých faktov, ktoré si o zlatom moku možno nevedel.
Desať vecí, ktoré by ťa ako milovníka piva mohli zaujímať
Egyptské pyramídy stoja vďaka pivu
Veru tak. Pivo je tu odjakživa. Podľa niektorých archeológov aj egyptské pyramídy stoja vďaka pivu. Robotníci pyramíd dostávali totiž denne prídel štyroch pív. Babylončania zase brali varenie piva tak vážne, že ak niekto uvaril zlé pivo mohol dostať trest smrti utopením ho v ňom. A v stredoveku bolo dokonca bezpečnejšie piť pivo ako vodu, ktorá bola veľmi znečistená.
4 suroviny = 40 000 druhov piva
Na prvý pohľad sa môže zdať, že zo 4 prírodných surovín sa veľa muziky nenarobí. Pivo je dôkazom, že len obilie, prevažne však jačmeň, chmeľ, kvasnice a voda stačia na vytvorenie nekonečnej kombinácie „pesničiek“. Nevieme presne, koľko rôznych druhov piva na svete existuje, ale niektorí odhadujú ich počet až na 40 000.
V našom pive sa snúbia slovenské suroviny
Viac ako 80 % surovín použitých pri výrobe piva pochádza zo Slovenska. A kedy je pivo kvalitné? Ak má sýtu, priezračnú a jagavú farbu (okrem nefiltrovaných pív). Pena sa pekne drží a krúžkuje po stene pohára. Vôňa je čistá a chmeľová a chuť má byť svieža, sladová, chmeľovo horká a u tmavých pív objavíte plnú, karamelizovanú, sladkastú chuť.
Pivo vychladené na 7 – 10°C chutí najlepšie
Alebo skladovať na povestnom siedmom schode. Pivní sládkovia a fajnšmekri to majú odskúšané. Kvalitu piva je možné najlepšie posúdiť, ak je správne vychladené pri teplote 7 - 10°C, čo je teplota, pri ktorej sa má podávať alebo čapovať svetlé pivo.
Prečo pivo potrebuje penu?
Pena na pive sa nazýva čiapka aj preto, že bráni bublinkám v unikaní a chráni pivo pred kyslíkom vo vzduchu. Kyslík totiž môže, rovnako ako otravná spoločnosť, ovplyvniť chuť a kvalitu piva. Dokonalá penová čiapka je preto taká dôležitá!
Obsahuje tmavé pivo viac alkoholu?
Bežne prevláda presvedčenie, že tmavé pivá sú silnejšie. Medzi farbou a silou však v skutočnosti neexistuje žiadna súvislosť. Farba piva závisí od prísad a spôsobu spracovania. Tmavé pivá napríklad obsahujú pražený slad, ktorý im dodáva čiernu farbu, podobnú káve.
Pivo (N)a zdravie
Len aby sa nezabudlo. Pivo je nízko kalorický nápoj obsahujúci bielkoviny a sacharidy. Bohatý je tiež na minerály a stopové látky ako sú horčík, draslík, fosfor, kremík, selén, zinok, meď a chróm, ako aj na vitamíny B a prírodné antioxidanty. Jeho nealkoholické verzie sú tiež napríklad vhodné ako prírodný iontový nápoj po akejkoľvek fyzickej aktivite. Samozrejme, neznamená to, že si teraz treba dávať namiesto vitaminov ráno liter piva.
Nie, z piva sa naozaj nepriberá
Pre tých, ktorý si cez leto do plaviek strážia štíhlu líniu rozbijeme mýtus o veľkom pivnom brušku. Pivo obsahuje menej kalórií ako väčšina iných nápojov. V skutočnosti obsahuje približne len 42 kcal na 100 mililitrov. Dokonca má menej kalórií ako rovnaké množstvo mlieka. Okrem toho neobsahuje žiaden tuk a má pomerne nízky obsah uhľohydrátov. Pivo ako také, naozaj nemôže za to, že jete čipsy, slaninu a nešportujete.
Pivo je najlepším celoročným osviežením
Obrovský výber rôznych druhov piva ponúka príležitosť rozhodovať sa podľa chuti, farby, nálady alebo situácie. Svetlé, tmavé, nealkoholické, ochutené i špeciály vystihnú tú pravú atmosféru večera stráveného vo dvojici či s celou partiou.
Zlatá pivná korunka pre najlepšie domáce pivá
Každoročne sa na Slovensku organizuje súťaž o NAJLEPŠIE SLOVENSKÉ PIVÁ. Volá sa Slovenská pivná korunka a pred pár dňami odštartoval už 11. ročník anonymnou degustáciou.
Kto rozhoduje o tom, ktoré slovenské pivá budú tento rok najlepšie?
V bežnom živote o tom rozhodujeme my, lebo najlepšie pivo je také, ktoré nám chutí. V súťaži Slovenská pivná korunka však prihlásené vzorky pív degustuje porota zložená zo sládkov a pivných expertov, anonymne, zo špeciálnych degustačných pohárov. Do 11. ročníka sa prihlásilo 27 slovenských pivovarov, ktoré nominovali až 137 vzoriek svojich pív. 22. júna sa dozvieme, ktoré slovenské pivá sú tie najlepšie v 10 súťažných kategóriách, čo pre nás znamená, že od tohto dátumu máme celý rok na to, aby sme s kamošmi zdegustovali všetkých víťazov zo zoznamu.
anonymná degustácia vzoriek pív počas súťaže Pivná korunka 2017
Viac info o tom, ako si pivo správne vychutnať, pod akým uhlom ho treba čapovať a veľa ďalších zaujímavostí si môžeš prečítať na www.slovenskepivo.sk
Nazdravie!