Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 24. 9. 2021 meniny má Ľuboš, Ľubor

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Snažia sa ťa muži pri zatýkaní zbaliť? (Odpovedá policajtka) Snažia sa ťa muži pri zatýkaní zbaliť? (Odpovedá policajtka)
Cibulkovú vykradli vinou kamaráta, tvrdí jej otec. Na hlavy zlodejov vypísal obrovskú odmenu Cibulkovú vykradli vinou kamaráta, tvrdí jej otec. Na hlavy…
David Dobrik uviazol na Slovensku. Prečo má problém s návratom do USA? David Dobrik uviazol na Slovensku. Prečo má problém s návratom…
Známa youtuberka šla kempovať so snúbencom, ale on sa domov vrátil bez nej. Mlčal, zatiaľ čo jej mŕtve telo našli v národnom parku Známa youtuberka šla kempovať so snúbencom, ale on sa domov…
Nové rozdelenie: od pondelka bude 5 okresov v bordovej farbe. Zelená zostáva už len Dunajská Streda Nové rozdelenie: od pondelka bude 5 okresov v bordovej farbe.…
Máme ďalšie čierne okresy, hlásia Dáta bez pátosu. Slováci podvádzajú, oslavy presúvajú do lepších okresov, tvrdia analytici Máme ďalšie čierne okresy, hlásia Dáta bez pátosu. Slováci…
Hudba - Tip na hudbu

Po stopách samplu: Dokážeš identifikovať, aká skladba bola použitá v nasledujúcich piesňach?

Drake, ScHoolboy Q, Travis Scott, A$AP Rocky, The Weeknd a ďalší.

Tomáš Macho
12. december 2016, 10:43 Čas čítania: 0:00
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Po stopách samplu: Dokážeš identifikovať, aká skladba bola použitá v nasledujúcich piesňach?
Hudba - Tip na hudbu
2
Tomáš Macho
12. december 2016, 10:43

Po stopách samplu: Dokážeš identifikovať, aká skladba bola použitá v nasledujúcich piesňach?

Drake, ScHoolboy Q, Travis Scott, A$AP Rocky, The Weeknd a ďalší.

Tomáš Macho
12. december 2016, 10:43
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Po stopách samplu: Dokážeš identifikovať, aká skladba bola použitá v nasledujúcich piesňach?

Možno si spomínate na našu dávnejšiu sériu článkov, ktorú uverejňoval na pravidelnej báze jeden z prvých redaktorov Refresheru - Kesty. Momentálne uchopil do ruky kameru a okrem iného vám prináša náš videoobsah. To však neznamená, že by sa v jeho sérii nemalo pokračovať, a preto prinášame ďalší diel rozoberajúci moderné hudobné, prevažne rapové diela, ktoré si vo svojom hudobnom znení prepožičali a upravili už existujúcu pieseň. Viesť debatu o tom, do akej miery je samplovanie ešte stále v poriadku a kedy už producent prekročil pomyselnú hranicu, je na dlhé večery. Teraz si len vychutnajte trocha hudby v modernom, ale i staršom znení. V našom subjektívno-objektívnom výbere sme čerpali z obdobia posledných 2 až 3 rokov a dúfame, že vám okrem známych skladieb odovzdáme aj nejaký ten tip na dobrú hudbu.

 

Dr. Dre - For the Love of Money
Yomo and Maulkie ft. Jewell - For The Love Of Money

Hoci sme sa dlho očakávaného a roky odkladaného albumu Detox kvôli nedostatku času a následnému ukončeniu produkcie nedočkali, Dr. Dre po 16 rokoch potešil fanúšikov s pravdepodobne posledným štúdiovým albumom Compton, ktorý sa svojím zvukom podstatne líši od iných rapových dosiek z nedávneho obdobia. Už na prvé vypočutie tu nájdete pár skvelých hitov ako napríklad For the Love of Money s uchvacujúcimi vokálmi speváčky Jewell Caples začínajúcimi už od prvej sekundy. Pôvodný beat z 1991 produkoval jeho "kolega" z N.W.A. - DJ Yella. Album Compton hľadajte napríklad na Apple Music.

 

 

Vince Staples - Summertime

Darwin's Theory - I Hope You'll Be

Menej známy, ale rovnako zaujímavý interpret Vince Staples si okrem trapových hudieb potrpí aj na klasiku s moderným zvukom hodným roku 2015. Na Spotify si síce Summertime nezískalo dostatočnú popularitu, aby bolo zaradené do jeho TOP 10, my si však myslíme, že by tam malo právom žiariť. Keď pre nič iné, tak rozhodne pre svoj hudobný podklad, s pôvodom u relatívne neznámeho speváka Darwin's Theory z jeho rovnomenného albumu. "This could be forever, baby, this could be forever, maybe"

 

 

Drake - Weston Road Flows

Mary J. Blige - Mary's Joint

Kto iný, keď nie Drake. Interpret, ktorý v našom seriáli zohrieva kreslo snáď najviac zo všetkých, uviedol tento rok jeden z jeho najočakávanejších a dlho pripravovaných albumov - Views. Už v našej siahodlhej recenzii ste sa mohli dočítať, že na viac než polovici skladieb boli vhodne použité samply a za jeden z najlepších považujeme použitie tracku hip-hopovo soulovej speváčky Mary J. Blige. Ich predchádzajúce spolupráce boli zachytené v dvoch albumoch, konkrétne v roku 2011 (Mr. Wrong) a 2009 (The One). Paradoxne, sample pochádza z jej druhej štúdiovej dosky My Life, ktorá poputovala do predaja už v 1994. 

 

 

Pil C - Intro

Weeknd - Morning

Prejdime na niečo domáce. Či už máte Pil C-ho v obľube alebo nie, jeho debutový album začína majstrovským beatom, v ktorom sa Special Beatz tak trochu vyhral so skladbou známeho kanadského speváka a jeho verzia "víkendového rána" vás posadí do kresla viac než "dievča, ktoré sa dá do práce". Pokiaľ ste už Intro počuli a rovnako ako my nevedeli dostať melódiu z hlavy, viete, o čom hovoríme. Predsa len, je to začiatok z The Weeknda, ktorého si mnohí zamilovali práve kvôli Trilógii.

 

 

Dalyb - Pearls | Pil C - Pompeje

Sade - Pearls

Na malý moment sa ešte predsa len zdržíme na Slovensku. Sade, 57-ročná R&B-soulová speváčka, má na konte niekoľko hitov ako ukážkových adeptov pri zostavovaní pohodového retro playlistu. Práve Pearls je však z tých piesní, ktoré znejú ešte aj dnes dostatočne sviežo, pričom nie sú ani zďaleka tak známe ako Smooth Operator, prípadne Your Love Is King. Vo výsledku však ide o prekrásnu kombináciu sláčikov a pôvabného spevu. Započúvanie sa do textu spôsobí kvalitné zimomriavky kdekoľvek a kedykoľvek. Rovnako ako v prípade Dalyba tak aj Pil C-iho, respektíve Peka, podnietila skladba vznik skvelých samplov. 

 

 

Travis Scott - Antidote

Lee Fields - All I Need 

Travisov posledný album je v istých kruhoch považovaný za kvalitnejšie dielo než Rodeo, každopádne, nás zaujal práve hit Antidote. Kto by to však povedal, že hlavná melodická linka bola prevzatá od Lee Fieldsa, jedného z mála R&B/soulových spevákov, ktorí odštartovali svoju kariéru ešte v 60-tych rokoch a stále tvoria? Ak vás čo i len trošku upúta svojou piesňou zobrazenou na odkaze nižšie, prejdite si niektorého jeho albumy a hity ako Honey Dove či Faithful Man

 

 

The Weeknd - Tell Your Friends

Soul Dog - Cant Stop Lovin You

Ani Beauty Behind the Madness a ani Starboy zrejme neoslovia konzervatívnych fanúšikov, ktorí si zamilovali predchádzajúcu diskografiu a hlavne pôvodný žáner interpreta, no i tak si myslíme, že sa na oboch počinoch nájde pár srdcoviek. Kanye West pôvodne samplujúci hudobný podklad pre samého seba, usúdil, že si ho skôr zaslúži The Weeknd, a tak si odpustil chronické výlevy a beat jednoducho posunul ďalej. Naskytá sa však otázka, či ešte stále ide o sample alebo o rovnako populárnu metódu copy-paste. Zaujímavosťou je, že Kanye použil úvodnú pieseň zo Soul Dogovho jediného albumu Movin On aj v prípade beatu pre Madd Rappera (2000). 

 

 

ScHoolboy Q - Man Of The Year

Chromatics - Cherry

Prečo na konci roka 2016 píšeme o skladbe spred takmer troch rokov? Odpoveď nie je až tak prekvapivá. Druhý oficiálny singel zo ScHoolboyovho tretieho štúdiového albumu sa stal obrovským hitom a ešte aj dnes je podľa užívateľov Spotify obľúbenejším kúskom umenia než ktorýkoľvek iný track z nasledujúcich albumov vynímajúc asi len nedávnu spoluprácu s Kanyem - THat Part. Sample pochádza od hudobnej skupiny Chromatics, figuruje v ich minuloročnom rovnomennom albume ako intro a my môžeme len dodať, že ich "čerešničku z torty" si naservírujete hneď v úvode dosky. 

 

 

Kanye West - Father Stretch My Hands Pt. 1
Father I Stretch My Hands - Pastor T. L. Barrett

Fanúšikov Kanyeho Westa je aj po nedávnom incidente, kedy prerušil koncert po 3 odohraných piesňach a zvyšok turné ukončil, stále menej, to však neznamená, že jeho súčasnejšia hudobná tvorba stratila všetky svoje kvality. Na jednej strane tu máme kakofonické vrieskanie do mikrofónu, no na druhej klasickú gospelovku, ktorej základ skomponoval Pastor T. L. Barrett s takmer identickým názvom piesne už 40 rokov pred vydaním albumu The Life of Pablo. Snáď sa čoskoro zo svojej údajnej závislosti na kokaíne, liekoch a alkohole dostane a jeho psychický stav nebude porovnateľný s pacientmi zatvorenými v miestnostiach plných matracov. 

 

 

Drake - One Dance

Crazy Cousinz ft Kyla - Do You Mind

Nie je žiadnym prekvapením, že vokály britskej speváčky prezývanej Kila rovnako ako piano pochádzajú zo staršieho tanečného funky tracku. Približne v polovici albumu Views vás tak prekvapí žáner, ku ktorému má Drake stále bližšie. Jeho cit pre podobné hity dokazuje aj fakt, že pieseň prevažne rapového interpreta sa podľa magazínu Billboard stala hitom leta 2016. Okrem iného je tiež na prvom mieste v rebríčku najviac streamovaných piesní na Spotify (takmer 1 miliarda). Ani Do You Mind však nie je na zahodenie a keby sme si mali zostaviť náš funky playlist, Kyla by v ňom rozhodne nechýbala. 

 

 

A$AP Rocky – Everyday

Rod Stewart - In A Broken Dream

Na tom, že mladšie generácie nemajú obšírny prehľad medzi niektorými staršími umelcami, nič nie je. Či už boli počas svojej najaktívnejšej kariéry svetovo populárny alebo zaznamenávali popularitu iba vo svojom okolí, nemusíme sa o nich viac dozvedieť, nebyť flashbackov v podobe samplovanej hudby, napríklad od Rockyho. Práve prostredníctvom rapu sa môžeme s trochou iniciatívy ľahko "prepočúvať" k pomaly zabudnutým interpretom. Každodenné pitie vína počuté v novom zvuku hodnotíme famózne a nový "kabát" Stewartovi rozhodne neuškodí. 

 

 

Kanye West - 30 Hours
Arthur Russell - Answers Me

Akokoľvek Kanyeho nenávidite, práve prostredníctvom jeho hudby sa najčastejšie preklikáte k zaprášeným hviezdam na hudobnom nebi. V tomto prípade je to Arthur Russell, americký čelista, skladateľ a tiež spevák v jednom. Jednoznačne odporúčame vypočuť si jeho album World Of Echo nabitý minimalistickou atmosférou plnou ozvien a "škrípavých" rozladených zvukov, ktoré však určitým spôsobom tvoria harmóniu. Po jeho vydaní, o 6 rokov neskôr, zomiera Russell na neslávne známe ochorenie AIDS. 

 

 

Drake - Hotline Bling

Timmy Thomas - Why can't we live together

Zdal sa vám hudobný podklad horúcej linky svieži a hodný roku 2016? Možno však netušíte, kde pramení jeho originálny zdroj. Kombinácia skvelých perkusií a minimalistického orgánu obsadzovala spolu so spevom Timmyho Thomasa vrcholné miesta rebríčkov (Billboard) už v roku 1972. Predalo sa viac než 2 milióny kópií a okrem približne 5 coverov tvorí sample rovnako populárneho tracku Hotline Bling, avšak už s diametrálne odlišným interpretom. Hľadať podobnosť v ich textov by bolo asi zbytočné. 

 

 

Nepredpokladáme, že ste boli schopní uhádnuť všetky hudobné diela, z ktorých jednotlivé samply pochádzali. O to sme sa ani nepokúšali. Dúfame, že vás ukážky ich tvorcov zaujímali a možno ste tak našli tú správnu inšpiráciu, či už pri tvorení hudby alebo jej počúvaní. Pripomienky k výberu a nejaké ďalšie zaujímavé samply, či už vaše alebo cudzie, môžete pripojiť do komentára. Radi sa na ne pozrieme. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: Youtube.com, Spotify, complex.com, whosampled.com
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy hudba
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
Snažia sa ťa muži pri zatýkaní zbaliť? (Odpovedá policajtka) Snažia sa ťa muži pri zatýkaní zbaliť? (Odpovedá policajtka)
Cibulkovú vykradli vinou kamaráta, tvrdí jej otec. Na hlavy zlodejov vypísal obrovskú odmenu Cibulkovú vykradli vinou kamaráta, tvrdí jej otec. Na hlavy zlodejov…
David Dobrik uviazol na Slovensku. Prečo má problém s návratom do USA? David Dobrik uviazol na Slovensku. Prečo má problém s návratom do USA?
Známa youtuberka šla kempovať so snúbencom, ale on sa domov vrátil bez nej. Mlčal, zatiaľ čo jej mŕtve telo našli v národnom parku Známa youtuberka šla kempovať so snúbencom, ale on sa domov vrátil…
Nové rozdelenie: od pondelka bude 5 okresov v bordovej farbe. Zelená zostáva už len Dunajská Streda Nové rozdelenie: od pondelka bude 5 okresov v bordovej farbe. Zelená…
Máme ďalšie čierne okresy, hlásia Dáta bez pátosu. Slováci podvádzajú, oslavy presúvajú do lepších okresov, tvrdia analytici Máme ďalšie čierne okresy, hlásia Dáta bez pátosu. Slováci…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť