Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
7. októbra 2016 o 9:35
Čas čítania 0:00
Matúš Majer

TSAR: Najničivejšia bomba sveta, ktorej výbuch o sile 60 miliónov ton TNT vychýlil zemskú os

ZAUJÍMAVOSTI RUSKO
Uložiť Uložené

Odpálenie najväčšej ľuďmi vyrobenej bomby malo katastrofálne následky.

V posledných dňoch počúvame v rádiách či v televízii čoraz viac správ o odpaľovaní rôznych výbušnín (prípadne aj samého seba) vo svete. Nastal čas rozlúčiť sa na chvíľku so súčasnosťou plnou nepríjemných aspektov a nazrieť do nie až tak dávnej histórie plnej zaujímavých príbehov.


Jeden z nich je o najväčšej, najnebezpečnejšej a najvýbušnejšej odpálenej bombe sveta a, bohužiaľ, je pravdivý. TSAR bola vodíková bomba vyrobená ZSSR, ktorá explodovala silou 60 miliónov ton TNT náloží. TSAR bola jednou z prvých bômb typu Teller-Ulam, čo znamená, že je nálož v hlavici rozdelená na dve časti. Práve TSAR mala otestovať možné vojenské využitie a byť zdrojom informácií, ktoré na papieri vypočítať jednoducho nie je možné - prebiehala Studená vojna a mať pár ničivých a hlavne účinných bômb v zásobe bolo pre danú krajinu výhodou.

TSAR: Najničivejšia bomba sveta, ktorej výbuch o sile 60 miliónov ton TNT vychýlil zemskú os
Zdroj: wikimedia


Na plány dovtedy najväčšej bomby sa podujali sovietski konštruktéri už v 50. rokoch, celý projekt bol však oficiálne schválený až v júli 1961 vtedajším prvým tajomníkom Chruščovom. Jeden z nich, Igor Kurčatov (vedúci sovietského programu pre výrobu atómovej bomby, bol po ňom istú dobu pomenovaný 106. prvok), vyhlásil, že ak má byť bomba naozaj stelesnením slova deštrukcia, ideálne by bolo pridať ešte tretiu nálož. Ku vtedajšej stavbe bomby sa teda začal pridávať ďalší plášť s náložami izotopu uránu-238 a bomba by v takomto štádiu dosiahla výbušnosť ekvivalentnú asi 100 - 150 miliónom ton TNT. Vyskytli sa však obavy o možnom nenávratnom porušení zemskej kôry, tak sa tretia nálož nakoniec odmontovala. Následne mal celý tím dvanásť týždňov na vyriešenie niektorých delikátnych problémov, napríklad kto a ako odpáli a dopraví 27-tonovú bombu schopnú vyhladiť všetko živé v niekoľko stokilometrovom okruhu.

Odporúčané
KOMENTÁR: Pellegrini sa hanbí pred fanúšikmi na Facebooku, Danko sa pokúša spojiť s domovskou planétou KOMENTÁR: Pellegrini sa hanbí pred fanúšikmi na Facebooku, Danko sa pokúša spojiť s domovskou planétou 22. novembra 2024 o 13:00

Po niekoľkých brainstormingoch bolo vyhlásené, že bombu zhodí lietadlo, bude na nej však pripevnený extra veľký padák, aby malo dostatočný čas opustiť inkriminované miesto. Samotný padák bol trikrát väčší ako padák, ktorým pristávajú kozmické lode a na dva mesiace úplne ochromil sovietsky nylonový priemysel.

TSAR: Najničivejšia bomba sveta, ktorej výbuch o sile 60 miliónov ton TNT vychýlil zemskú os
Zdroj: wikimedia

TSAR bola zhodená počas dopoludnia 30. októbra 1961 nad ostrovom Nová Zem, jednou z najsevernejších plôch štátu. Vypustená bola z výšky 10 000 metrov, aktivovala sa o päť a pol kilometra nižšie. Ohnivá guľa, ktorú bomba spôsobila, mala priemer vyše 9 kilometrov, atómový hríb dosiahol výšky 64 kilometrov. Zároveň to bola najväčšia nárazová premena energie vôbec - celkový výkon bomby dosiahol okolo 1% výkonu Slnka. Navyše, TSAR dopomohla k miernemu nakloneniu zemskej osi - jej uhol sa priebežne mení medzi hodnotami 22 a 24 stupňov, výbuch sovietskej bomby ju nárazovo posunul asi o štvrtinu sekundy, čím sme predbehli asi dva roky celého cyklu. Nie je to však až tak nezvyčajné, konkurenciou môže byť napríklad 8-krát ničivejšie zemetrasenie v Japonsku v roku 2011.

Sovietska bomba bola približne 12-krát výkonnejšia ako tá zhodená na Hirošimu. Ak by sa takáto bomba odpálila na rovine, bola by schopná zničiť celé Poľsko a kúsok Slovenska. A keď sme už toľkokrát spomenuli ten trinitrotoluén - bomba TSAR bola výkonná asi ako kocka TNT so stranou 326 metrov. Snáď už ľudstvo podobný odpal nezažije.

Kráter po bombe vidno aj zo satelitných snímok.

TSAR: Najničivejšia bomba sveta, ktorej výbuch o sile 60 miliónov ton TNT vychýlil zemskú os
Zdroj: Google
Domov
Zdieľať
Diskusia