Cestovať sa dnes dá aj na plný úväzok.
Tisíce eur za ubytovanie, drahé jedlo a ešte drahšie letenky. Azda každý človek by sa rád vydal na dobrodružnú cestu okolo sveta, ale väčšina z nás žije v domnienke, že na dlhý výlet bude potrebovať aj poriadny zväzok bankoviek pripravený na použitie. Cestovanie sa zo dňa na deň stáva čoraz jednoduchším a dostupnejším, keď si človek dokáže aj na vlastnú päsť zabezpečiť ubytovanie, stravu či hocijaké výlety priamo cez internet alebo mobil, a už sa viac nemusí spoliehať na to, že to za neho s tučnou maržou urobí cestovná agentúra.
S rozvojom cestovania s veľkou pomocou internetu sa v posledných rokoch nezadržateľne začal rozvíjať aj fenomén ľudí, ktorí sa nielenže vydávajú do sveta, ale nezabúdajú sa o svoje zážitky podeliť aj so svojimi známymi a rodinou, najskôr pomocou správ a neskôr napríklad pomocou vlastného blogu. Prípad slečny menom Lauren Juliff sa od zaužívaného konceptu príliš nelíši. 26-ročná sympatická žena už piaty rok po sebe nepracuje niekde v kancelárii, ale vydáva sa na nekonečné dobrodružstvo na našej planéte. Spočiatku sa o zážitky za našetrené peniaze delila iba s blízkymi, ale postupom času ju ľudia inšpirovali založiť si blog, a tak sa Britka rozhodla urobiť prvý krok.
Netrvalo dlho a jej zážitky sa začali páčiť mnohým čitateľom, vďaka ktorým sa jej darilo z blogu čosi zarobiť a postupne sa stal jediným zdrojom jej príjmov. V poslednom príspevku sa preto rozhodla pozrieť sa na uplynulý rok 2015 detailne a ponúknuť svojim fanúšikom pohľad na to, koľko peňazí Lauren míňa za ubytovanie, vstupenky či dopravu v krajinách, v ktorých sa počas roka nachádza. Aby sme to uviedli na správnu mieru, len v roku 2015 navštívila blogerka 19 krajín, celkovo 62 miest, nastúpila na 15 letov a spala v 35 posteliach. Podľa zverejnených informácií na jej blogu ju celoročné cestovanie, a teraz nehovoríme o tom najlacnejšom ubytovaní a strave z reťazcov rýchleho občerstvenia, stálo 19640 dolárov.
Lauren vie o svojich financiách rozprávať s obrovskou presnosťou práve preto, že už od začiatku si dala jasný cieľ uchovávať každú účtenku, aby sa raz mohla pozrieť na to, koľko ju cestovanie napokon stálo. Jej filozofia pritom nevyznieva vôbec zle. Namiesto toho, aby sa ubytovávala výhradne v lacných hosteloch, odporúča svojim čitateľom, aby si finančný rozpočet vyhradili v približnej miere 10 percent, 80 percent a napokon ďalších 10 percent. Prvú desiatku na svojich cestách minula Lauren na najlacnejšie možné ubytovanie, keď prespávala v hosteli v estónskom Tallinne, kde ju noc stála iba 13,39 dolárov. Celých 80 percent si potom vyhradila na ubytovanie v akejsi strednej triede, kde noc bol už o trošku drahšia, ale pripomínala jej domov. Konečných 10 percent poslúžilo na pokrytie rozmarov, keď sa napríklad Lauren rozhodla stráviť noc v kambodžskej džungli v luxusnom hoteli za 175 dolárov denne. Celkovo ju ubytovanie vyšlo na 6962 dolárov a priznáva, že vo veľkom využívala najmä služby Airbnb, vďaka ktorému nemusela prežívať len v hoteloch, ale aj v domácnostiach bežných ľudí.
Druhou výraznou položkou bola doprava. Lauren sa aj v tomto prípade zameriavala na to, aby ju doprava vyšla čo najlacnejšie, a tak neváhala cestovať v skorých ranných hodinách a počas dní, keď nie sú lety drahé ani exkluzívne. Za letenky, autobusy, vlaky či taxíky nakoniec v minulom roku vysolila 4619 dolárov, čo pri pohľade na všetky jej cesty nemusí byť až tak veľa.
Aby človek na cestách nezomrel, samozrejme potrebuje aj stravu, a tá si v zahraničí často vyžiada poriadny balík peňazí. Lauren napriek tomu až tak často nevyužívala možnosť variť si v dostupnej kuchynke, ale radšej sa vydávala do ulíc. Kľúčom k dobrému a lacnému jedlu je podľa nej schopnosť vyhľadať si na internete tie správne podniky, alebo sa jednoducho spýtať miestnych, ktorí vedia, kde sa dá najlepšie najesť a najmä za dobré peniaze. Za jedlo v roku 2015 zaplatila 6072 dolárov, ale ešte zaujímavejšie vyznieva fakt, že za rôzne zábavné aktivity zaplatila iba 719 dolárov a vstupenky s vízami ju potom vyšli 177 a 95 dolárov.
Pri cestovaní však človek nesmie zabúdať ani na to, že cestovné poistenie v prípade akejkoľvek núdze vždy môže prísť vhod, a tak práve poistenie odkrojilo 706 dolárov z pomyselného rozpočtového koláča. Ďalšie výdavky ako krémy na opaľovanie či deodoranty Lauren vyšli na 287 dolárov a celkovo teda za ročné cestovanie na celkom vysokej úrovni zaplatila 19640 dolárov, čo je v prepočte približne 17700 eur.
Bežnému Slovákovi síce táto čiastka nemusí pripadať ako skvelá, keďže väčšina Slovákov toľko peňazí ročne ani nezarobí, ale v porovnaní s ročnými príjmami zo zahraničných krajín to pre Lauren vyšlo naozaj celkom slušne, keďže milióny ľudí stojí ročný život viac a to ešte celé dni po návrate z práce presedia doma.