Beh za posledných sto rokov zažíva tretí najväčší rozmach (1. vlna v časoch Veľkej hospodárskej krízy, 2. vlna po 11/9 a 3. vlna prebieha teraz – vedci tvrdia, že je to prirodzená reakcia ľudí, keď sa cítia byť ohrození).
Médiá zvyknú propagovať ľudí, ktorí sú ochotní zapredať viac ako svoju dôstojnosť. Majitelia klubov si takéto osôbky za štedrú odmenu pozvú ako „promo“. Ľudia, ktorí na sebe poctivo systematicky pracujú a sú morálnymi vzormi pre všetky generácie, sú v úzadí a nedocenení. Život športovca sa točí prevažne okolo športu, ale aj športovec je stále človek so svojimi túžbami, snami. Refresher vám predstavuje našu najlepšiu bežkyňu, účastníčku Olympijských hier v Londýne 2012, majsterku Slovenska v behu na 10 000 m, v polmaratóne, i v maratóne.
Ahoj, odkiaľ si?
Ahoj, pochádzam a narodila som sa v mestečku Trebišov, mám 27 rokov.
V súčasnosti žiješ v?
V súčasnosti žijem stále doma v Trebišove, avšak kvôli športovaniu sa veľmi často niekam presúvam a cestujem – či už na preteky, regeneračné pobyty v kúpeľoch, sústredenia (domáce a zahraničné). Tieto cesty mi zaberú prevažnú časť kalendárneho roka, doma strávim viac-menej 7 dní do mesiaca.
Venuješ sa behu na 100%, alebo aj pracuješ?
Beh nie je mojou profesiou – môžem povedať, že mám síce už profesionálne výkony vďaka ktorým sa zúčastňujem medzinárodných pretekov a vrcholných Európskych a Svetových šampionátov, som reprezentantkou SR, avšak beh je vlastne moje hobby. Štúdium na ekonomickej fakulte Technickej univerzity v Košiciach som ukončila v roku 2012. Profesijne ako inžinierka ekonómie by som sa zamestnať mohla, ale vzhľadom na náročnosť prípravy v mojom športe, by som si aktuálnu výkonnosť prácou na plný úväzok nedokázala udržať. Resp. účasť na sústredeniach, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou prípravy vrcholového športovca a zaberajú cca 3-4 mesiace z roka, by bola nereálna.

Písalo sa o tvojej spolupráci s Bratislava Marathon Sport Club – mala si za nich behať aj pracovať. Je to aktuálne?
Nie, už je to minulosťou. Bola to pre mňa bohužiaľ negatívna skúsenosť. Ale aj to je súčasťou ľudského života a musíme si zo všetkého odniesť určité ponaučenie.
Za aké kluby si doteraz behala?
Počas celej mojej 10-ročnej bežeckej kariéry som reprezentovala bežecký klub TJ Obal Servis Košice.
Venovala si sa v detstve aj iným športom? Kedy si začala športovať? Aká bola tvoja cesta k behu?
V detstve som sa venovala všeobecnej pohybovej príprave (ešte na prvom stupni ZŠ). Keďže ako dieťa som stále mala veľa energie, chodievala som s chlapcami hrávať futbal, šplhať po stromoch, hrali sme sa stále vonku - naháňačky, schovávačky, preskakovanie cez gumu (typické hry pre deti mojich ročníkov) – čo je dnes už, bohužiaľ minulosťou. Neskôr na 2. stupni ZŠ som sa venovala volejbalu, až do 3. ročníka na strednej škole. Odtiaľ ma volejbalový tréner posunul ďalej atletickému – Cypriánovi Vaľkovi – známemu maratóncovi z Trebišova. Po splnení jeho 2-mesačného tréningového plánu som v roku 2004 dobehla na mojom prvom cestnom behu na 10km v okrese Trebišov („Žipovská 10-tka“) na 2. mieste za aktuálnou najlepšou ženou v SR Danou Janečkovou za 37:25min. Tam začala moja spolupráca s aktuálnym trénerom.
Akú rolu hrá tréner v prípade bežca (v porovnaní s futbalom a pod.)? Dokáže ťa „vyhecovať“? Je veľký kritik?
Úloha trénera u vytrvalostných bežcov a futbalistov je absolútne neporovnateľná. Ja väčšinu tréningov (85-90%) absolvujem sama, bez trénera. Taktiež so mnou nie je takmer na žiadnych pretekoch (z 27 štartov do roka možno na 2-3 pretekoch). Vie ma podporiť, keďže spolupracujeme už 10 rokov. Musím povedať že je veľký kritik :D - avšak je to pre mňa pozitívne a povzbudí to.
Aký to bol pocit bežať na olympiáde v Londýne 2012? Máš odbehané množstvo pretekov, v čom je olympiáda úžasnejšia? Nie je to len nafúknutý imidž, alebo tam skutočne cítiť históriu, exkluzivitu, privilegovanosť každých štyroch rokov?
Olympiáda je snom každého športovca a ja to môžem len a len potvrdiť. Nie, nie je to vôbec nafúknutý imidž. Pre mňa osobne to bola obrovská životná skúsenosť do ďalšej športovej kariéry. Ak si uvedomíte, že stojíte na štarte Olympijského maratónu, je to neopísateľný pocit. Omnoho lepší je však prebehnúť cieľom a zapísať sa do histórie výsledkom, ktorý vám už nikto nikdy nevezme.
Rio 2016 – na akých pretekoch máš v pláne splniť kvalifikačný čas? Aký máš vysnívaný osobný rekord na maratóne? Keď si sa už raz dostala na olympiádu, že druhý krát by to malo byť „ľahšie“.
Osplnenie kvalifikačného limitu na OH v Riu de Janeiro, ktorý bude zverejnený až od januára 2015 sa chcem pokúsiť na maratóne vo Viedni (12.4.2015). Vysnívaný osobný rekord aktuálne nemám, avšak mojim snom je posunúť sa jedného dňa z 2. na 1. miesto historických tabuliek SR, ktoré patrí aktuálne Ľudmile Melicherovej časom 2:33:19 z Viedenského maratónu z roku 1990.

Za tie roky od Londýna cítiš sama, že si sa nielen bežecky, ale aj osobnostne posunula ďalej?
Človek sa učí každým dňom a bežec je stále len človekom – určite áno. Každý nový štart a každý tréning mi prináša nové skúsenosti.
V zime si mala problém s únavovou zlomeninou (dokonca 2x). Napriek tomu po návrate si prekonávala jeden osobák, za druhým. Znamená to, že taká vynútená pauza ti pomohla, alebo ste s trénerom zaviedli nový, úspešný model tréningu?
Určite to nebolo len kvôli oddychu. Skúste začať trénovať po nútenej 10 týždňovej pauze s myšlienkou, že sa od vás čaká výkonnosť ako predtým. Nebolo to vôbec jednoduché, či už psychicky, alebo fyzicky. Tu by som skôr povedala, že som veľkou bojovníčkou. Počas zranenia (druhá únavová zlomenina v jednom kalendárnom roku a diagnostika osteoporózy) som zvažovala, či vôbec má zmysel ďalej pokračovať.
Čo je podľa teba „príčinou“, že sa beh stal tak expandujúcim športom?
Životný štýl dnešnej doby je neskutočne psychicky ubíjajúci. Ľudia si potrebujú od denného stereotypu, starostí a povinností nejakým spôsobom oddýchnuť. Myslím tým psychicky oddýchnuť – vyventilovať to všetko zo seba. Najlepším liekom je pohyb na čerstvom vzduchu, beh, prechádzka v prírode, pohyb.
Máš sen odbehnúť celú sériu MarathonWorldMajors? Čo taký Berlín? Doslova rekordná trať – chystáš sa tam?
Aktuálne to nie je mojím snom. Nie nechystám, v blízkej budúcnosti nie.
Koľko pretekov odbehneš za rok?
V bežeckej sezóne absolvujem približne 27-30 štartov.
Koľko km nabeháš za rok? Najviac za mesiac?
Je to veľmi obšírna otázka. Všetko závisí od fázy prípravy, či ide o hlavnú sezónu alebo prípravné obdobie. Či sa pripravujem na maratón, polmaratón alebo kratšie trate 10km, 5km, 1500m. Tento rok som popri zranení (cca 3 mesiace bez bežeckého tréningu) nabehala 4000 km. Avšak išlo o tréningy na trate maximálne polmaratón. Teda nie o maratónsku prípravu, tam je množstvo nabehaných km vyššie.
Koľko tréningov za týždeň? Trénuješ viacfázovo?
Trénujem každý deň. Viacfázovo trénujem hlavne na sústredeniach.
Posilňovňa? Doplnkové športy? Strečing?
To všetko je nevyhnutnou súčasťou prípravy. Strečing je každodenným spoločníkom každého vrcholového bežca. Posilňovňu ja osobne využívam predovšetkým v zimných mesiacoch, avšak mnohé veci sa dnes dajú odcvičiť doma. Doplnkové športy sú pre mňa predovšetkým bicyklovanie, plávanie a vysokohorská turistika.
Ako často máš absolútne voľný deň?
Nemávam absolútne voľný deň. Túto sezónu je to väčšinou druhý deň po pretekoch, avšak aj tam je potrebné robiť strečing a doplnkové cvičenia. Teda mnohokrát nejde o úplne voľný deň.


Chodíš na sústredenia do vysokej nadmorskej výšky?
Mojím najčastejším tréningovým strediskom je Štrbské Pleso vo Vysokých Tatrách.
Láka ťa ísť do Afriky, trénovať s Keňanmi/Etiópčanmi, s ich know-how?
Veľmi rada by som absolvovala vysokohorskú prípravu v Afrike.
Odmeňuješ za víťazstvo? Ako oslavuješ bežecké úspechy?
Mojou najväčšou odmenou je, byť s človekom, ľuďmi, ktorí ma majú radi. To závisí od situácie - niekedy na to jednoducho nie je čas a príležitosť. Ak sa naskytne, tak neodmietnem pohár kvalitného červeného suchého vína.
Máš priateľa? Uvažuješ už nad manželstvom/materstvom?
Áno. Všetko má svoj čas.
Kedy bežkyne dosahujú bežecký vrchol? Čo by si chcela robiť po bežeckej kariére? Chceš sa pohyboť v oblasti behu, alebo vyskúšať zmenu?
Bežecký vrchol v mojej disciplíne je predpokladám vo veku okolo 35 rokov. To, čomu sa budem venovať po bežeckej kariére ukáže čas. Možno to bude trénerstvo, alebo ekonomická sféra.


Teraz je v móde minimalistická obuv. Si zástankyňou prvého kontaktu so zemou cez pätu, alebo cez prednú časť chodidla?
Každému vyhovuje niečo iné a taktiež to závisí od toho, či ide o bežca vrcholového, alebo hobby bežca. Na výkonnostnej úrovni už máme svoje vyskúšané a overené značky a typy obuvi. Mne osobne minimalistická obuv vôbec nevyhovuje. Kontakt by mal byť prevažne cez prednú časť, resp. celé chodidlo.
Od sponzorov máš zabezpečenú výstroj?
Výstroj sa rieši každý rok, bola aj sezóna kedy sa mi sponzora nepodarilo nájsť. Verím, že aktuálna spolupráca bude aj naďalej pokračovať, uvidíme.
Oblečieš si, čo ti dajú, alebo sa riadia tvojimi požiadavkami/vkusom? Ženy viac ako muži riešia celkový dizajn.
Ja si objednávam bežecké oblečenie, ktoré nevyhnutne potrebujem a pozerám v prvom rade na funkčnosť.
Máš nejaký predpretekový rituál?
Žiadny špeciálny rituál nemám. Na cestách a pretekoch ma sprevádzajú talizmany od dôležitých ľudí v mojom živote.
Počúvaš hudbu pri tréningu? Všeobecne akú hudbu preferuješ? Filmy, knihy?
Pri tréningu hudbu nepočúvam. Mám dosť „starostí“ s tým, aby som si kontrolovala a uvedomovala každý pohyb - správny došľap, predklon, pohyb rúk a dynamiku. Taktiež sledujem medzičasy na hodinkách a keďže behávam v parku, kde nie som sama, sledujem čo sa deje v okolí. Hudbu počúvam takú, aká sa mi práve páči :D Filmy si pozriem na odporúčanie kamarátov, mám iba obľúbené vianočné rozprávky, čo majú asi všetci normálni smrteľníci :D Knihy ma aktuálne zaujímajú predovšetkým z tzv. bežeckej série:
- Stvorení pre beh (ChristopherMcDougall)
- Běhání s Keňany (AdharanandFinn)
- Jedz a behaj (ScottJurek)
- Běhej, nebo zemři (Kilian Jornet)
Máš špeciálny stravovací plán? Čo ti najviac chutí? Bez akej superpotraviny si nevieš predstaviť tréning? Ako sa stravuješ ráno pred pretekmi? Počas? Po?
Špeciálne zostavený jedálniček nemám, vytváram si ho sama. Veľmi mi chutia recepty z tzv. potravín zdravej výživy. Na tréning nemám žiadnu superpotravinu :D Ráno pred pretekmi, ak ide napr. o polmaratón, tak raňajky tvorí buď biele pečivo s maslom a džemom (medom), alebo ľahká ovsená kaša s chia semienkami (zaliata vodou, nie mliekom). Je to však veľmi individuálne. Hovorí sa, že žiadna potravina nie je zlá, len je potrebné dodržiavať 3 zásady: primerané množstvo, pravidelnosť, pestrosť.
Dopraješ si aj nejaké sladkosti, hranolky a podobné „hriechy“?
Hranolky pre mňa nie sú žiadnou odmenou, myslím že v tomto kalendárnom roku som ich snáď ani raz neochutnala a vôbec mi to nevadí :D. Čo sa týka sladkostí, mám rada kvalitnú horkú, resp. niekedy aj bielu čokoládu.
Nemáš problém s červenými krvinkami ako vytrvalci všeobecne? Doplnky výživy?
Myslím, že u vytrvalcov to nie je až také neobvyklé a obzvlášť u žien, vytrvalkýň. Ja mám anémiu. Doplnky výživy sú nevyhnutnou súčasťou, avšak ich množstvo závisí od toho, aké sú podmienky v konkrétnej sezóne.
Čo by si poradila ženám, ktoré chcú behať, kvôli formovaniu postavy? Ak nemajú skúsenosti, ako začať? Čoho sa vyvarovať, na čo sa najviac zamerať?
Myslím, že postačí, ak budú čítať články, kde nájdu základné a dôležité informácie ako začať a na čo si dávať pozor – aj ja osobne nejaké články pre začínajúcich bežcov uverejňujem a môžem im to len odporučiť. Hlavnou a najdôležitejšou vecou je vybrať si správnu obuv a začať sa hýbať postupne.

Ľuda si myslia, že keď sa z obezity vybehajú do štíhlosti a budú pokračovať, že upadnú do opačného extrému.
S touto myšlienkou a predstavou sa bohužiaľ nestotožňujem. Ak by to bolo také jednoduché, tak každý bežec by bol štíhly ako prútik :D
Vyzerá to, že je to poriadny mýtus, keďže beháš viac ako väčšina populácie – vyzeráš zdravšie ako oni + máš peknú ženskú postavu.
Je veľmi jednoduché rozpoznať ľudí, ktorí behajú od tých, ktorí nebehajú a k športu ako takému nemajú vzťah. Beh rozvíja všetky svalové partie komplexne – formuje postavu a ľudia – bežci vyzerajú omnoho mladšie. Nerozvíja však len fyzickú ale aj psychickú stránku osobnosti.
Znamená to, že beh pomáha normalizovať postavu & zdravie?
Určite áno.
Za nepriaznivého počasie beháš aj na páse? Alebo príroda je predsa len príroda?
Naozaj si nepamätám kedy som naposledy trénovala na bežeckom páse, ale asi pred 2 rokmi. Ja uprednostňujem tréning v prírode a na čerstvom vzduchu.
Keby si mohla svojej 15-ročnej verzii poradiť životnú, kľúčovú pravdu, čo by to bolo?
Myslím, že každému by som poradila to isté. Choďte si za svojím snom a rozhodnite sa tak, ako to v aktuálnej situácii práve cítite a chcete. Každá životná skúsenosť je nám na niečo užitočná. Všetko čo sa nám v živote prihodí má svoj dôvod.
Na záver - chceš niečo odkázať našim čitateľom?
Čo sa týka športu - určite všetkým odporúčam venovať tomuto slovíčku obrovskú pozornosť. Nemusí to byť zrovna behanie (to odporúčam najviac :)) ale akýkoľvek iný pohyb. Uvidíte, že sa budete cítiť a vyzerať krajšie a lepšie. Pamätajte, robíte to kvôli sebe a svojmu zdraviu. Je len na vás ako sa rozhodnete a čo naozaj chcete. Výsledky sa dostavia následne nielen vo fyzickej oblasti, ale hlavne tej psychickej, ktorá je základom všetkého.




Ak ťa Katka zaujala, môžeš ju sledovať na jej facebook fanpage-i, alebo na novinky z pretekov na webovej stránke. A pre inšpiráciu, motiváciu a rady z oblasti fitness sleduj Fitcult.
Katke ďakujeme, že si našla na nás čas popri bežeckých povinnostiach a prajeme kopec ďalších úspechov doma i v zahraničí a kopec zdravia, s absenciou zranení ☼