- produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
- sex, nahotu a iný NSFW obsah
- násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
Čo vzrušuje ľudí so sexuálnymi deviáciami a ktoré sú najbizarnejšie?
„Je dôležité uvedomiť si, že fetišisti neubližujú. Vzrušenie prichádza z iného zdroja ako u sexuálneho agresora. Niekedy sa dopúšťajú krádeží použitej bielizne či prameňa vlasov, alebo iných fetišistických predmetov. Sexuálne násilie im však je cudzie,“ hovorí psychiatrička a sexuologička Danica Caisová.
Na našom webe pravidelne píšeme o zdraví. Obľúbenou je napríklad rubrika Čo sa deje s tvojím telom, keď..., v ktorej nájdeš vedecky podložené zaujímavosti o mechanizmoch ľudského tela a mnoho ďalšieho z oblasti zdravia a výživy. Snažíme sa prinášať ti kvalitný obsah, preto ak sa ti naša tvorba páči a chceš podporiť redakciu, staň sa členom klubu Refresher+.
O sexuálnych deviáciách sme sa rozprávali s odborníčkou MUDr. Danicou Caisovou, aby sme ti priniesli čo najviac zrozumiteľné a odborné informácie. Množstvo termínov v článku je z oblasti zdravotníctva, preto sme pre teba vytvorili aj slovník, ktorý vysvetľuje náročné pojmy. Predtým ako sa ponoríš do obsahu, si teda obohať svoju slovnú zásobu.
sexuológia – náuka zaoberajúca sa pohlavným životom
sexuálna deviácia – odchýlka od väčšinového sexuálneho systému
averzia – pocit záporného postoja alebo náchylnosť k takémuto pocitu
psychosexuálny – týkajúci sa psychických prejavov sexuálneho života
sadomasochizmus – sexuálna deviácia, pri ktorej jedinec nachádza sexuálne uspokojenie v trýznení seba aj druhých
BDSM – skratka anglických slov bondage & discipline, domination & submission, sadism & masochism; v preklade znamenajú zväzovanie a disciplínu, dominanciu a submisivitu, sadizmus a masochizmus
amorálny – nemravný
Čo je to vlastne sexuálna deviácia?
Mnoho ľudí sexuálne odchýlky odsudzuje, iní si myslia, že sú nebezpečné, ba dokonca že sa dajú prenášať. Je síce pravda, že niektoré z úchyliek sa môžu stať pri nevhodnej liečbe nebezpečnými, nie je to však pravidlom. Ale to, že sú nákazlivé, je skutočne výmysel.
„V najvšeobecnejšom zmysle slova to je odchýlka, odbočka, úchylka od normálu. Sexuológia pozná v podstate tri veľké skupiny odchýlok: odchýlku od výberu partnera, odchýlku od spôsobu, akým jedinec uspokojuje svoju sexuálnu túžbu, a odchýlku od vrodených, inštinktívne fixovaných zábran, averzií,“ vysvetľuje sexuologička.
Podľa Danice Caisovej je dôležité vedieť, že deviácie sú ľuďom vrodené. Nemôžeme ich teda zdediť po rodičoch, ako sa kedysi domnievali niektorí bádatelia. Rovnako sa nedajú naučiť a nemožno ich nijako získať v priebehu života. Napriek tomu, že sa ich ľudia boja a myslia si, že sú nebezpečné, podľa sexuologičky sú najčastejšie práve tie, ktoré nie sú nebezpečné.
„Je dôležité uvedomiť si, že fetišisti neubližujú. Vzrušenie prichádza z iného zdroja ako u sexuálneho agresora. Niekedy sa dopúšťajú krádeží použitej bielizne či prameňa vlasov, alebo iných fetišistických predmetov. Sexuálne násilie im však je cudzie.“
Nie sú nebezpeční
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo je pre ľudí so sexuálnou deviáciou ťažšie.
- Ako sa im dá pomôcť.
- Ktorých 5 sexuálnych deviácií je najviac bizarných.
- Pri akej forme deviácie je bežná konzumácia výkalov.
- Ako sa nazýva úchylka, pri ktorej osobu vzrušuje plač.