Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
27. augusta 2023, 14:30
Čas čítania 7:00
Adam Novosad

Slovák robí na lešeniach v Nemecku: Mám tu taký dobrý plat, že do pár rokov chcem nakúpiť byty a zarábať na prenájme (Rozhovor)

REFRESHER NEZVYČAJNÉ POVOLANIA
Uložiť Uložené

Patrik robí lešenára viac ako rok, no už si plánuje založiť vlastnú partiu. Do budúcnosti má smelé plány, pretože do 8 rokov sa chce vrátiť naspäť na Slovensko a zarábať na nehnuteľnostiach.

„Vlastná partia je už v štádiu riešenia. Budem si viesť partiu, ale budem naďalej robiť subdodávateľa pod slovenskou firmou, ktorá nám vyrieši všetko od cesty až po ubytovanie,“ hovorí 20-ročný lešenár Patrik, ktorý sa chce po roku práce na zákazkách v Nemecku postupne osamostatniť. Nie je to jednoduché, ale on verí svojim schopnostiam.

Odporúčané
Martin vymenil košeľu za montérky: Čistením fasád zarobím viac peňazí ako analytik v klimatizovanej kancelárii (Rozhovor) Martin vymenil košeľu za montérky: Čistením fasád zarobím viac peňazí ako analytik v klimatizovanej kancelárii (Rozhovor) 9. augusta 2023, 9:30

Občas s partiou dostanú zákazku, pri ktorej musia postaviť lešenie vo výške viac ako 50 metrov, alebo pracujú na vzácnom historickom kostole. „Na tom kostole v Stuttgarte sme napríklad prerábali strechu, ktorá bola taká vzácna, takže sme sa jej nesmeli ani dotknúť,“ smeje sa.

Do budúcnosti má už jasné plány. „Chcel by som zainvestovať do nehnuteľností, nakúpiť pár bytov a dať ich do prenájmu, pretože z nemeckého platu sa na akontácie úverov dá našetriť relatívne rýchlo,“ vysvetľuje Patrik.

lešenár
Zdroj: Patrik / Refresher

Dnes máš 20 rokov. Do Nemecka si odišiel pracovať hneď po strednej škole?Áno, hneď po strednej. Vyštudoval som elektrotechnickú školu, ale už počas štúdia som vedel, že po skončení budem chcieť ísť do zahraničia. V Nemecku na lešeniach už robili moji kamaráti, tak som im rovno povedal, nech so mnou počítajú, že pôjdem s nimi. 

Ten proces, ktorý musí človek zvládnuť pred odchodom, nie je taký náročný. V prvom rade si treba vybaviť živnosť, podpísať zmluvu so slovenskou firmou, vybaviť si formulár na prácu v zahraničí a hlavne si nakúpiť potrebné veci. Keďže robím na lešení, potreboval som výbavu ako popruhy, prilbu, kladivo a račňu.

Je ťažké si nájsť prácu v Nemecku, ak tam nikoho nepoznáš?

Myslím si, že do Nemecka sa vie dostať hocikto, kto skončí školu a otvorí si živnosť, ale je to oveľa jednoduchšie, keď tam už máš kamarátov a vedia ti s tým pomôcť. Takto na začiatku je fajn, že síce robíš v Nemecku, ale nemusíš hneď ovládať nemčinu.

Odporúčané
Lucia je šoférka autobusu v Rakúsku: Zarábam tu výborne, mám 13. aj 14. plat, na Slovensku sa nežije, iba prežíva (Rozhovor) Lucia je šoférka autobusu v Rakúsku: Zarábam tu výborne, mám 13. aj 14. plat, na Slovensku sa nežije, iba prežíva (Rozhovor) 20. augusta 2023, 9:30

Zvykne sa tam pracovať v partii štyroch ľudí, pričom jeden je nemčinár. Ja som sa nemčinu začal učiť po polroku, normálne som si zaplatil hodinu s lektorkou a snažím sa naučiť čo najviac, lebo by som si chcel čoskoro založiť svoju vlastnú partiu.

Keď porovnávam Slovensko s Nemeckom, tak dosť vidno rozdielny životný štandard.

Ty v Nemecku robíš lešenára. Čo všetko je tvojou náplňou práce?

Aktuálne pracujeme v slovenskej firme, ktorá nám v Nemecku vždy zadá stavbu, dostaneme adresu a účtovníčka nám v blízkosti vybaví ubytovanie. Ubytovanie nám platí firma. Vopred vieme, ako dlho tam približne budeme, takže nám rezervuje ubytovanie podľa toho. Každé ráno potom chodíme do práce na siedmu a robíme to, čo je akurát potrebné. Môžeme stavať lešenie, rozkladať či demontovať.

lešenár
Zdroj: Patrik / Refresher

Koľko si ako lešenár dokážeš zarobiť? Oveľa lepšie ako na Slovensku?

Po roku v Nemecku si zarobím okolo 4 000 eur za turnus, teda plus-mínus za mesiac. Keď porovnávam Slovensko s Nemeckom, tak dosť vidno rozdielny životný štandard.

V Nemecku to pekne vidno na potravinách, ktoré sú cenovo úplne rovnako dostupné, ale o dosť kvalitnejšie. Vidno to aj na stavbách, lebo keď na Slovensku idem okolo stavby, tak vidím veľký rozdiel v prístupe, technike a kvalite. 

Odporúčané
Slovák Filip robí zvárača vo Švédsku: Keď ti na účet pípne výplata 10-tisíc eur, musíš pozvať všetkých kamošov na pivo (Rozhovor) Slovák Filip robí zvárača vo Švédsku: Keď ti na účet pípne výplata 10-tisíc eur, musíš pozvať všetkých kamošov na pivo (Rozhovor) 26. júla 2023, 12:30

Ešte by som určite spomenul opravu ciest, lebo v Nemecku stále opravujú cesty, ktoré ani nemusia byť rozbité. Keď potom prídem naspäť na Slovensko, tak dookola opravujeme rovnaké cesty a stále nie sú hotové. Tam to ide extrémnou rýchlosťou.

Aký typ zákaziek zvyknete robiť? Staviate lešenia napríklad pri rodinných domoch, alebo sa sústreďujete len na väčšie budovy?Akurát teraz pracujeme pre firmu, ktorá má iba štátne zákazky. Naposledy sme napríklad robili lešenie pri veľmi peknom kostole v Stuttgarte, predtým sme stavali VIP stage na nemeckom festivale. 

Pri takýchto zákazkách musí byť človek veľmi opatrný. Na tom kostole v Stuttgarte sme napríklad prerábali strechu, ktorá bola taká vzácna, takže sme sa jej nesmeli ani dotknúť, keď sme stavali lešenie.

Teraz už máme najnáročnejšiu časť za sebou, lebo nabudúce nám zostáva už len demontáž spodnej časti lešenia, ale keď sme rozoberali lešenie hore pri veži, tak sme to naozaj museli zhadzovať tak, aby sme sa takmer nedotkli fasády kostola. Nebola to najjednoduchšia robota.

lešenár
Zdroj: Patrik / Refresher

Ako zvykne vyzerať váš bežný pracovný deň?

Ak nám napríklad príde zákazka na týždeň stavania, tak prvý deň prídeme a musíme lešenie založiť a upevniť, aby sme ho nasledujúce dni mohli búchať do výšky. Následne staviame prakticky dovtedy, kým to nedokončíme. 

Odporúčané
Slovák sa stará o domy bohatým Austrálčanom: Je šialené, že v Bratislave sú rovnaké ceny v reštauráciách ako v Sydney (Rozhovor) Slovák sa stará o domy bohatým Austrálčanom: Je šialené, že v Bratislave sú rovnaké ceny v reštauráciách ako v Sydney (Rozhovor) 25. júna 2023, 9:30

Vždy vopred dostaneme plán, ako má lešenie vyzerať, takže sa riadime podľa toho, ale často sa stáva, že za nami príde stavbyvedúci a povie nám, aby sme niečo upravili a prispôsobili podľa neho. Musíme dbať na to, že to lešenie využíva viacero rôznych ľudí, lebo niekto príde robiť fasádu, niekto okná a každému to treba trochu upraviť. 

Robíte aj cez víkendy, alebo iba počas pracovného týždňa?

Väčšinou vždy robíme počas pracovných dní a v sobotu doobeda, podľa toho, ako nám náhli stavba. Nemci na nás vždy prísne dozerajú, po stavbe stále chodia bezpečnostní technici a kontrolujú nás, takže si treba dávať pozor na to, aby bolo všetko tak, ako má byť. Musíš mať na sebe reflexnú vestu aj prilbu, vo výškach vždy pripevnený výstroj.

Z akých najvyšších výšok máš doteraz skúsenosti?

Napríklad v Berlíne sme robili vo výške 55 metrov nad zemou. Na nový turnus teraz máme ísť robiť na 57-metrový kostol, kde máme rozplánovanú prácu, takže to zase bude niečo nové.

Začínal si ako lešenár tak, že si ťa niekto vzal do partie a zaúčal ťa?
Jasné, takto som začínal v partii a stále tak robím. Ale dávam tomu možno dva mesiace, pretože potom by som si chcel založiť vlastnú partiu. Je to celkom náročná robota, nedá sa povedať, že by to nebolo ťažké, pretože nie vždy všetko vychádza podľa plánu.

Ten plán vopred pripravuje počítač, ktorý nevie rátať s úplne všetkými faktormi priamo na stavbe, a tak si človek musí poradiť sám. Musíš sa prispôsobiť budove a musíš kreatívne rozmýšľať, aby si všetko urobil poctivo a tak, aby to lešenie bezchybne fungovalo. 

Odporúčané
Slovák Matúš sa v Austrálii vypracoval od nuly: Už som si kúpil lietadlo, na výstavbe domov chcem zarobiť prvé milióny (Rozhovor) Slovák Matúš sa v Austrálii vypracoval od nuly: Už som si kúpil lietadlo, na výstavbe domov chcem zarobiť prvé milióny (Rozhovor) 13. júna 2023, 9:30

Tejto práci na lešeniach sa venujem niečo vyše roka, pričom od začiatku som zatiaľ robil iba s jedným typom lešenia. Tento týždeň prestupujem na ďalší typ, aby som s ním vedel narábať, a keď sa to naučím, tak už budem môcť založiť vlastnú partiu.

lešenár
Zdroj: Patrik / Refresher

Čo to v praxi bude znamenať, ak si založíš vlastnú partiu? Máš už za rok v biznise kontakty, vďaka ktorým si budeš môcť hľadať vlastné zákazky?

Vlastná partia je už v štádiu riešenia. Budem si viesť partiu, ale budem naďalej robiť subdodávateľa pod slovenskou firmou, ktorá nám vyrieši všetko od cesty až po ubytovanie. Ak by som chcel robiť sám na seba, musel by som robiť priamo pod Nemca a to už je oveľa komplikovanejšie.

Takto budem mať partiu, pôjdeme tam, kam nás pošlú, následne prídem do firmy a po nemecky sa dohovorím s vedúcim o tom, kam ideme a čo ideme robiť. Na to je tá nemčina skvelá. Turnusy inak fungujú podľa dohody, ale my väčšinou dávame štyri týždne v Nemecku a týždeň doma. Ak však človek potrebuje odbehnúť na víkend domov, vždy sa dá dohodnúť. 

Do akej miery vám na stavbe pomáhajú stroje?

Väčšinou si do výšky cca 12 metrov všetko robíme sami bez pomoci, dáme si materiál pod seba a rúčkujeme si ho hore, ale na väčších stavbách nám pomáha napríklad žeriav. Ide o stavby, kde napríklad pracujeme príliš vysoko a materiál by sme tam nevedeli inak dostať, tak nám pomôže práve žeriav. Absolvovali sme dokonca špeciálny kurz na to, ako s ním komunikovať.

Nemal si nikdy problém s výškami? Predpokladám, že ak sa niekto výšok bojí, práca lešenára preňho nebude ideálna.

Ja som s výškami nemal vôbec problém. Hneď ako som sa vrátil z prvých turnusov, tak som si na Slovensku spravil kurz paraglajdingu, lebo výšky milujem. Ak máš kvalitné vybavenie a výstroj, tak sa nemáš čoho obávať. Určite sa na tom neoplatí šetriť, lebo na tom visí tvoj život.

Vnímaš na lešení aj riziká svojej práce? Je možné, že by lešenie zlyhalo a spadlo?

Určite nehrozí, že by lešenie spadlo. To sa kotví napevno do steny, takže nič také by sa nemalo stať, ak ho stavia niekto skúsený a dodržiava bezpečnostné predpisy.

Zranil sa už niekto na lešení za ten rok práce?

Nemal som skúsenosť so zranením a ani som zatiaľ nepočul o nikom, komu by sa stalo niečo vážnejšie. Je normálne, ak niekomu opuchne zápästie, lebo sa veľmi premáhal, ale inak nič. Dlhodobá únava na mňa zatiaľ neprišla, nepijem ani kofeín a rád si po robote chodím zacvičiť, takže po roku práce to ešte na človeka tak nevplýva. 

Zvykol si si už na turnusový životný štýl, keď celé týždne tráviš v Nemecku a týždeň doma?

Prvé dva týždne na lešení boli otrasné, nemohol som ani hýbať rukami. Už som si však zvykol a teraz som tam možno radšej ako na Slovensku. Keď prídem na Slovensko, vždy veľa miniem, pričom v Nemecku ani nemáme čas míňať. Je to tam lepšie, vyvinutejšie.

lešenár
Zdroj: Patrik / Refresher

Vyhovuje ti, že ste v partii iba samí Slováci?

My sme tu partia kamarátov z rovnakej alebo vedľajšej dediny, takže sa poznáme odmalička. Nemáme žiadny problém spolu dobre vychádzať. Ja vždy hovorím, že keď si do partie vieš natiahnuť dobrých ľudí, tak je to parádna robota.

Zažil si už niekedy negatívnu reakciu na to, že ste partia pochádzajúca zo Slovenska?

Raz som sa stretol s negatívnou reakciou. Niečo nám po nemecky hovoril bezpečnostný pracovník, ktorý bol Srb a nebolo mu dobre rozumieť, lebo si tak mrmlal popod nos.

Odporúčané
Juraj je bodyguard: Začínal som ako fighter a vyhadzovač, pracovné ponuky som dostával aj v posilňovni (Rozhovor) Juraj je bodyguard: Začínal som ako fighter a vyhadzovač, pracovné ponuky som dostával aj v posilňovni (Rozhovor) 11. júna 2023, 14:30

Vedúci partie mu veľmi nerozumel, tak sa nahneval, že ako si to predstavujeme nerozumieť po nemecky, že keby niekto spadol, tak tam zomrie, lebo si ani nebudeme vedieť zavolať záchranku. To bol najhorší zážitok, keď nám vynadal za jazyk, ale inak nemám žiadnu negatívnu skúsenosť.

Keď prídeš z turnusu domov s plnou peňaženkou, musíš v krčme popozývať kamarátov alebo to je len taký mýtus?

Nechodím do krčmy, ale pozvem ich do posilky a na dobrý obed. Ale v prvom rade si vždy natankujem plnú nádrž. Ja som bol zo začiatku ten typ človeka, že som si hneď zarobené peniaze užíval, ale posledné štyri mesiace sa snažím míňať menej. Z tej výplaty sa dá dosť ušetriť. Ale zo začiatku som si hneď kúpil kurz paraglajdingu, nové auto aj monitor, ktorý mi je teraz zbytočný. Tieto nákupy ťa po čase prejdú.

Väčšina ľudí, ktorí robia v zahraničí, sa neskôr plánuje vrátiť na Slovensko. Máš už aj ty takúto predstavu o budúcnosti?

Teraz mám 20 rokov a naspäť by som sa chcel vrátiť, keď budem mať okolo 28 rokov. To už by som chcel mať doma niečo rozbehnuté. V najbližších ôsmich rokoch by som chcel zainvestovať do nehnuteľností, nakúpiť pár bytov a dať ich do prenájmu, pretože z nemeckého platu sa na akontácie na úvery dá rýchlo našetriť. 

Domov
Zdieľať
Diskusia
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.