Rekordný mučeník sa dal na kríž pribiť už 34. raz.
Po trojročnej prestávke spôsobenej pandémiou koronavírusu sa na Filipíny opäť vrátila tradícia veľkonočné ukrižovania. Podľa Guardianu sa na tohtoročnom bolestivom ceremoniáli zúčastnilo 12 mužov. Jeden z nich sa pritom na kríž dal pribiť už 34. raz v živote. Rituál, ktorý každoročne do dediny San Pedro Cutud priláka až 20 000 veriacich a turistov, dlhodobo kritizujú predstavitelia katolíckej cirkvi.
Cieľom ukrižovaných kresťanov je stvárniť utrpenie Ježiša Krista, ktoré podľa ich viery podstúpil práve na Veľký piatok. Šesťdesiatdvaročný rekordér Ruben Enaje pri príležitosti svojho ukrižovania povedal, že svoje pokánie chce využiť na odstránenie vírusu covid-19 a ukončenie ruskej invázie na Ukrajine.
Spare a thought for lad who gets crucified every year in San Pedro, #Philippines. It’s crucifixion and it’s live… pic.twitter.com/6KlBif6I86
— Peter Radiator (@PeterRadiator) April 7, 2023
Pred 10-minútovým ukrižovaním si Ruben Enaje spolu s ostatnými martýrmi ozdobenými tŕňovou korunou vyniesol ťažký drevený kríž na kopec na chrbte. Desaťcentimetrové klince z nehrdzavejúcej ocele mu vzápätí do rúk a chodidiel zatĺkli miestni dobrovoľníci preoblečení za rímskych vojakov. Medzi filipínske veľkonočné tradície patrí aj sebabičovanie bambusovými palicami a kusmi dreva či vyrezávanie rán do chrbta rozbitým sklom.
Krvavé divadlo je výsledkom prepojenia filipínskeho katolicizmu a ľudových povier. Čelný predstaviteľ filipínskej katolíckej cirkvi Robert Reyes si myslí, že krvavé obrady odzrkadľujú neschopnosť cirkvi plne vzdelávať obyvateľov o kresťanských princípoch. Namiesto sebapoškodzovania odporúča veriacim charitatívnu prácu alebo darovanie krvi.