Strana Smer – SSD schválila strategický dokument o otázkach zahraničnej politiky. Fico v ňom nachádza pochopenie pre diktatúru v Číne, zároveň chce štandardizovať vzťahy s Ruskou federáciou.
Strana Smer – SSD v utorok 28. marca predstavila strategický dokument, ktorým sa chce v nasledujúcom období riadiť v oblasti zahraničnej politiky. Informovala o tom prostredníctvom sociálnej siete.
Hnutie Roberta Fica vo vyhlásení skonštatovalo, že má „pochopenie“ pre politické režimy v Číne a vo Vietname, „ktoré sa rozhodli ísť inou formou vládnutia, ako je parlamentná demokracia“. Zároveň však považuje členstvo Slovenskej republiky v Európskej únii za „nenahraditeľné“.
Európsku úniu chvália, z NATO odísť nechcú
Poslanci Smeru sa v dokumente chvália tým, že v minulosti výrazne prispeli k vstupu Slovenska do EÚ. „EÚ je pre Slovensko životný priestor. Európska integrácia je jedinečný projekt hodný ochrany,“ píšu vo vyhlásení.
Strana sa v dokumente zaväzuje k podpore plnenia záväzkov vyplývajúcich z členstva v NATO, no odmieta obviňovanie Slovákov z prepadu dôveryhodnosti Severoatlantickej aliancie v očiach slovenskej verejnosti.
Okrem iného v tézach o zahraničnej politike Smer informuje občanov o dôležitosti formátu V4, ktorý považuje za nevyhnutný na presadzovanie spoločných záujmov Slovenska, Česka, Poľska, ale aj Maďarska.
Agresiu Ruska odsudzujú, Ukrajine však pomôcť nehodlajú
Strana zdôrazňuje, že vojnový konflikt na Ukrajine odsudzuje. Naďalej chce Ukrajincom poskytovať humanitárnu pomoc, no odmieta akúkoľvek vojenskú účasť a vojenskú podporu okupovanej krajiny.
„Napriek porušeniu medzinárodného práva pri vojne na Ukrajine bude SMER – SSD chrániť pamiatku obetí Červenej armády pri oslobodzovaní Slovenska a význam úlohy, ktorú bývalý ZSSR a všetky jeho národy vrátane Rusov, Ukrajincov, Bielorusov, Moldavcov a ďalších zohral pri porážke nemeckého fašizmu,“ priblížili v príspevku.
Na konci dokumentu strana zdôrazňuje, že „v prípade účasti vo vláde a po ukončení vojnového konfliktu na Ukrajine podnikne nevyhnutné kroky na základnú štandardizáciu vzťahov medzi Slovenskou republikou, celou EÚ a Ruskou federáciou“.