Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
11. marca 2023, 10:51
Čas čítania 1:02

Japonci vymysleli, ako sa zbavia rádioaktívnej vody z Fukušimy. Okolité krajiny nahlas protestujú

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Čína, Južná Kórea a ďalšie krajiny sú proti plánu Tokia.

Čína v piatok odsúdila zámer Japonska vypustiť upravenú rádioaktívnu odpadovú vodu z poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima do mora. Požaduje, aby Tokio najprv získalo súhlas susedných krajín. Proti plánu sa stavia aj Južná Kórea a viacero menších ostrovných štátov.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning v piatok na tlačovej konferencii označil správanie Japonska za „extrémne nezodpovedné“.


„Rád by som zdôraznil, že vypúšťanie upravenej jadrovo-kontaminovanej vody z elektrárne Fukušima Japonskom sa týka globálneho morského prostredia a verejného zdravia, a teda nie je súkromnou záležitosťou japonskej strany,“ uviedol Mao.

„Pokým sa nedosiahne úplná dohoda so susednými krajinami, s ďalšími zainteresovanými stranami a príslušnými medzinárodnými inštitúciami, Japonsko nesmie bez povolenia vypúšťať jadrovou energiou kontaminovanú vodu do mora,“ vyhlásil.


Čína, ktorá bola Japonskom v prvej polovici minulého storočia napadnutá, je permanentným kritikom Tokia a jeho bezpečnostného spojenectva s USA, pričom vládnuca komunistická strana sa často odvoláva na historické krivdy, aby získala domácu podporu. Takisto sa snaží podkopať postavenie Japonska vo svete.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Zdroj: Flickr/IAEA Imagebank

Južná Kórea, niekoľko tichomorských ostrovných štátov a japonské rybárske komunity však tiež namietajú proti plánovanému vypusteniu tejto vody do mora. Predstavitelia Japonska a prevádzkovateľ elektrárne Tokyo Electric Power Company Holdings tvrdia, že rádioaktívne prvky vo vode je možné znížiť na bezpečnú úroveň.


Japonský minister poľnohospodárstva, lesníctva a rybolovu Tetsuro Nomura vyhlásil, že bude pracovať na tom, aby zabránil akémukoľvek poškodeniu reputácie lovu morských plodov v tejto oblasti.

17. apríla 2024, 9:30 Čas čítania 2:48 Vlaky tu jazdia cez budovy, autá tankujú na strechách. Čunking je najväčšie mesto sveta, o ktorom si možno nepočul Vlaky tu jazdia cez budovy, autá tankujú na strechách. Čunking je najväčšie mesto sveta, o ktorom si možno nepočul

Zemetrasenie s magnitúdou 9,0 a mohutné cunami zasiahli pred 12 rokmi (11. marca 2011) jadrovú elektráreň Fukušima Daiichi, pričom zničili jej energetické a chladiace systémy a spôsobili zrútenie jej troch reaktorov. Do okolia sa uvoľnilo obrovské množstvo radiácie.

Domov
Zdieľať
Diskusia