Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
TASR
11. marca 2023 o 10:51
Čas čítania 1:02

Japonci vymysleli, ako sa zbavia rádioaktívnej vody z Fukušimy. Okolité krajiny nahlas protestujú

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Čína, Južná Kórea a ďalšie krajiny sú proti plánu Tokia.

Čína v piatok odsúdila zámer Japonska vypustiť upravenú rádioaktívnu odpadovú vodu z poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima do mora. Požaduje, aby Tokio najprv získalo súhlas susedných krajín. Proti plánu sa stavia aj Južná Kórea a viacero menších ostrovných štátov.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning v piatok na tlačovej konferencii označil správanie Japonska za „extrémne nezodpovedné“.


„Rád by som zdôraznil, že vypúšťanie upravenej jadrovo-kontaminovanej vody z elektrárne Fukušima Japonskom sa týka globálneho morského prostredia a verejného zdravia, a teda nie je súkromnou záležitosťou japonskej strany,“ uviedol Mao.

„Pokým sa nedosiahne úplná dohoda so susednými krajinami, s ďalšími zainteresovanými stranami a príslušnými medzinárodnými inštitúciami, Japonsko nesmie bez povolenia vypúšťať jadrovou energiou kontaminovanú vodu do mora,“ vyhlásil.


Čína, ktorá bola Japonskom v prvej polovici minulého storočia napadnutá, je permanentným kritikom Tokia a jeho bezpečnostného spojenectva s USA, pričom vládnuca komunistická strana sa často odvoláva na historické krivdy, aby získala domácu podporu. Takisto sa snaží podkopať postavenie Japonska vo svete.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Zdroj: Flickr/IAEA Imagebank

Južná Kórea, niekoľko tichomorských ostrovných štátov a japonské rybárske komunity však tiež namietajú proti plánovanému vypusteniu tejto vody do mora. Predstavitelia Japonska a prevádzkovateľ elektrárne Tokyo Electric Power Company Holdings tvrdia, že rádioaktívne prvky vo vode je možné znížiť na bezpečnú úroveň.


Japonský minister poľnohospodárstva, lesníctva a rybolovu Tetsuro Nomura vyhlásil, že bude pracovať na tom, aby zabránil akémukoľvek poškodeniu reputácie lovu morských plodov v tejto oblasti.

10. decembra 2024 o 15:36 Čas čítania 4:08 Podozrivý Luigi Mangione je pre mnohých sexsymbol. Strelec pochádza z bohatej rodiny a čítal manifest od teroristu Podozrivý Luigi Mangione je pre mnohých sexsymbol. Strelec pochádza z bohatej rodiny a čítal manifest od teroristu

Zemetrasenie s magnitúdou 9,0 a mohutné cunami zasiahli pred 12 rokmi (11. marca 2011) jadrovú elektráreň Fukušima Daiichi, pričom zničili jej energetické a chladiace systémy a spôsobili zrútenie jej troch reaktorov. Do okolia sa uvoľnilo obrovské množstvo radiácie.

Domov
Zdieľať
Diskusia