Umelá inteligencia za teba napíše e-maily, motivačný list aj životopis. Poradí ti, v akom prípade môžeš prísť na pohovor v teniskách a ako sa máš na ňom správať.
Novú prácu si človek nehľadá každý deň, preto je fajn, ak má niekoho, kto mu dokáže počas tohto procesu aspoň poradiť. Ja som si v rámci nášho testu pri hľadaní odpovede na otázku, ako sa vo svojej kariére posunúť ďalej, zvolila ako poradcu chatbot umelej inteligencie ChatGPT.
Prešla som si s ním celý postup od toho, aké kariérne možnosti mám na základe mojich doterajších skúseností, až po to, ako mám v e-mailoch komunikovať s potenciálnym zamestnávateľom a čo si mám obliecť na pohovor. Hneď na začiatok prezradím, že chatbot v niektorých momentoch príjemne prekvapil a ponúkol naozaj dobré rady. Naopak, pri množstve banalít robil nepochopiteľné chyby.
Na stránke chat.openai.com som ako prvú vetu do chatbotu napísala: „Chcela by som si nájsť novú prácu, ale neviem, ako mám postupovať.“ ChatGPT mi odpovedal, že mi s hľadaním novej práce pomôže, a rovno mi napísal šesť bodov poukazujúcich na to, čo by som si na úplnom začiatku mala zvážiť ešte predtým, ako s hľadaním práce začnem.
V prvom bode si mám definovať svoj cieľ, potom aktualizovať životopis, vybrať si vhodnú pracovnú pozíciu, pripraviť sa na pohovor, venovať pozornosť svojej digitálnej prítomnosti a udržiavať komunikáciu s potenciálnym zamestnávateľom.
Popravde, po prvej roboticky generovanej odpovedi od chatu som čakala ďalšie všeobecné a nikam nevedúce rady, ale chatbot prekvapil. Poprosila som ho, aby sme jednotlivé kroky prešli spoločne, a teda na začiatku zadefinovali, akú prácu by som si so svojimi skúsenosťami mohla hľadať. Napísala som mu, že sa niekoľko rokov venujem novinárčine, a chatbot mi ponúkol niekoľko možností.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Či je motivačný list od umelej inteligencie naozaj použiteľný.
- V čom sa na chatbot rozhodne nespoliehaj.
- V ktorých krokoch ti pri hľadaní práce dokáže pomôcť.
- Či ti dokáže ti umelá inteligencia vyhľadať pracovnú ponuku na mieru.