Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Barbora Fábryová TASR
8. februára 2023, 17:57
Čas čítania 1:08

Akýkoľvek sex bez súhlasu má byť na Slovensku trestným činom. Na stole je nový návrh, ktorý chce vyriešiť zmätok medzi ľuďmi

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Ak niekto zneužije bezbrannosť kohokoľvek na sexuálny útok, a obeť sa v dôsledku jej bezbrannosti nevedela slovne alebo fyzicky brániť, aj tak ide o trestný čin.

Ministerstvo spravodlivosti predložilo na rokovanie Legislatívnej rady vlády SR rozsiahlu novelu Trestného zákona. Jej súčasťou je nová definícia súhlasu, ktorá sa týka aj trestného činu znásilnenia a iného sexuálneho násilia.

Táto zmena má za cieľ jednoznačne potvrdiť, že podmienkou trestnosti nie je aktívne bránenie sa obete. Ak teda páchateľ zneužije bezbrannosť obete na sexuálny útok, ide o trestný čin. A to aj vtedy, ak sa táto obeť slovne alebo fyzicky nevedela brániť, alebo bola z iného dôvodu pasívna. 

Sex bez súhlasu obete je trestným činom, hlási v novele ministerstvo. Šírenie tvrdení, že ak obeť aktívne nekladie odpor, tak nejde o trestný čin, je podľa ministerstva vnútra, ako aj rezortu spravodlivosti nebezpečná a nezodpovedná dezinformácia.

Kolíková v minulosti kritizovala súčasnú definíciu znásilnenia

Bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková v minulosti kritizovala v rozhovore pre denník Sme súčasného ministra Viliama Karasa za neschopnosť pozmeniť právnu definíciu pojmu znásilnenie.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

„Zdá sa mi, že minister spravodlivosti sa cíti skôr ako advokát potenciálnych páchateľov trestnej činnosti ako obetí. Asi by bolo dobré, aby s tým mal aj nejakú skúsenosť,“ povedala Kolíková. Aktuálne sa znásilnenie považuje za trestný čin iba v prípade, že obeť prejaví aktívny odpor.

Súčasťou nového predloženého návrhu novely Trestného zákona je preto aj nasledujúce ustanovenie vo všeobecnej časti: „Za súhlas nemožno považovať, ak poškodený na konanie páchateľa slovne alebo fyzicky nereagoval.“ 

V praxi to znamená, že ak niekto zneužije bezbrannosť kohokoľvek na sexuálny útok a obeť sa v dôsledku svojej bezbrannosti nevedela slovne alebo fyzicky brániť, aj tak ide o trestný čin.

Znásilnenie sa v slovenskom Trestnom zákone aktuálne definuje takto: „Kto násilím alebo hrozbou bezprostredného násilia donúti ženu k súloži alebo kto na taký čin zneužije jej bezbrannosť, potrestá sa odňatím slobody na päť rokov až desať rokov.“ 
Domov
Zdieľať
Diskusia