Ak niekto zneužije bezbrannosť kohokoľvek na sexuálny útok, a obeť sa v dôsledku jej bezbrannosti nevedela slovne alebo fyzicky brániť, aj tak ide o trestný čin.
Ministerstvo spravodlivosti predložilo na rokovanie Legislatívnej rady vlády SR rozsiahlu novelu Trestného zákona. Jej súčasťou je nová definícia súhlasu, ktorá sa týka aj trestného činu znásilnenia a iného sexuálneho násilia.
Táto zmena má za cieľ jednoznačne potvrdiť, že podmienkou trestnosti nie je aktívne bránenie sa obete. Ak teda páchateľ zneužije bezbrannosť obete na sexuálny útok, ide o trestný čin. A to aj vtedy, ak sa táto obeť slovne alebo fyzicky nevedela brániť, alebo bola z iného dôvodu pasívna.
Sex bez súhlasu obete je trestným činom, hlási v novele ministerstvo. Šírenie tvrdení, že ak obeť aktívne nekladie odpor, tak nejde o trestný čin, je podľa ministerstva vnútra, ako aj rezortu spravodlivosti nebezpečná a nezodpovedná dezinformácia.
Kolíková v minulosti kritizovala súčasnú definíciu znásilnenia
Bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková v minulosti kritizovala v rozhovore pre denník Sme súčasného ministra Viliama Karasa za neschopnosť pozmeniť právnu definíciu pojmu znásilnenie.
„Zdá sa mi, že minister spravodlivosti sa cíti skôr ako advokát potenciálnych páchateľov trestnej činnosti ako obetí. Asi by bolo dobré, aby s tým mal aj nejakú skúsenosť,“ povedala Kolíková. Aktuálne sa znásilnenie považuje za trestný čin iba v prípade, že obeť prejaví aktívny odpor.
Súčasťou nového predloženého návrhu novely Trestného zákona je preto aj nasledujúce ustanovenie vo všeobecnej časti: „Za súhlas nemožno považovať, ak poškodený na konanie páchateľa slovne alebo fyzicky nereagoval.“
V praxi to znamená, že ak niekto zneužije bezbrannosť kohokoľvek na sexuálny útok a obeť sa v dôsledku svojej bezbrannosti nevedela slovne alebo fyzicky brániť, aj tak ide o trestný čin.