Telo mladej ženy našli po 4 dňoch neúspešného pátrania policajti pod Lužným mostom.
„Našli ju. Pod Lužným mostom,“ povie dobrovoľný záchranár Milan Uhrič, keď si skontroluje mobil. Ticho na seba pozeráme. Spolu s ostatnými dobrovoľníkmi zo Záchranného systému Slovensko od soboty večer prečesával okolie Starého mosta a poriečie Dunaja, pátrajúc po nezvestnej Terézii. „Tak to úplne mení kontext,“ dodá do ticha nad trojitou kávou.
„Čo teraz?“ pýtame sa. Milanova sestra a zároveň kolegyňa Martina Šarvaicová si vzdychne a povie: „Musíme zachraňovať životy, predtým ako je neskoro. Nemôžeme riešiť len následky, ale aj prevenciu.“
Pátraniu po osobách, osvete, ale aj humanitárnej pomoci sa obaja venujú popri práci. Za necelý rok a pol aktivity asistovali pri vyše 50 pátracích akciách. Mnohé, ako prípad Terézie, sa skončili tragicky.
Smrť 18-ročného dievčaťa už medzitým v statuse potvrdil aj jej priateľ.
Ako prebiehalo pátranie po Terézii?
M. U.: Našu facebookovú skupinu kontaktoval v sobotu priateľ dievčaťa. Zverejnili sme výzvu a v nedeľu neskôr nám zavolala aj jej matka s tým, že o nás počula prvý raz a požiadala o pátranie. Skoordinovali sme sa s políciou. Dohodli sme sa na postupe a spolupracovali aj s kynológmi. Len dobrovoľníkov sa nás pri Starom moste v prvý večer stretlo 11.
Prešli sme podrobne jeho konštrukciu, blízke okolie a brehy. Bol s nami aj člen poriečnej polície v čase osobného voľna. Pozreli sme zátoky, kde sa vyplavujú predmety z Dunaja. Na základe hlásenia svedka, ktorý počul krik, sme začali prehľadávať lesy. V noci sme akciu prerušili.
Na druhý deň sme dostali hlásenie o inom nezvestnom dievčati v Rači. Situácia bola urgentná, tak sme tam presunuli naše sily. Využili sme tam termovízne drony. Dievča sa našlo, preto sme sa vrátili k Dunaju, kde sme prechádzali brehy s poriečnou políciou po šamorínskej strane a prehľadávali breh dronmi. Celý čas sme boli v kontakte s priateľom aj rodinou.
Zmenili priebežné informácie váš postup?
M. U.: Indície vytvorili predpoklad a informácie ho trocha menili. Všetky svedectvá a informácie sme posúvali polícii, ktorá ich preverovala. Prvotný predpoklad určil plán pátracej akcie. Rodina aj priateľ, bohužiaľ, rátali s najhorším variantom...
Ako klesá v priebehu dní štatistická nádej nálezu živej osoby?
M. Š.: Vždy je to iné. Záleží aj na tom, či je v blízkosti voda...
M. U.: Aj štyri dni môžu byť ešte v pohode. V tomto prípade by sa však musel vyvrátiť prvotný predpoklad. Ak však počítate s tým, že sa potvrdí, šance boli nízke.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Po akých osobách je väčšinou vyhlásené pátranie.
- Prečo sa rodina nezvestného často ostýcha kontaktovať políciu.
- Akú technológiu používajú dobrovoľníci zo Záchranného systému Slovensko v teréne.
- Prečo je dôležitá prevencia duševného zdravia.