Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
Eduard Starkbauer
1. februára 2023, 17:30
Čas čítania 8:27

Rozhovor s dobrovoľnými záchranármi, ktorí pátrali po Terézii: „Musíme zachraňovať životy predtým, ako je neskoro.“

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené
Rozhovor s dobrovoľnými záchranármi, ktorí pátrali po Terézii: „Musíme zachraňovať životy predtým, ako je neskoro.“
Zdroj: Facebook/Záchranný systém Slovensko

Telo mladej ženy našli po 4 dňoch neúspešného pátrania policajti pod Lužným mostom.

„Našli ju. Pod Lužným mostom,“ povie dobrovoľný záchranár Milan Uhrič, keď si skontroluje mobil. Ticho na seba pozeráme. Spolu s ostatnými dobrovoľníkmi zo Záchranného systému Slovensko od soboty večer prečesával okolie Starého mosta a poriečie Dunaja, pátrajúc po nezvestnej Terézii. „Tak to úplne mení kontext,“ dodá do ticha nad trojitou kávou.

„Čo teraz?“ pýtame sa. Milanova sestra a zároveň kolegyňa Martina Šarvaicová si vzdychne a povie: „Musíme zachraňovať životy, predtým ako je neskoro. Nemôžeme riešiť len následky, ale aj prevenciu.“

Pátraniu po osobách, osvete, ale aj humanitárnej pomoci sa obaja venujú popri práci. Za necelý rok a pol aktivity asistovali pri vyše 50 pátracích akciách. Mnohé, ako prípad Terézie, sa skončili tragicky.

Smrť 18-ročného dievčaťa už medzitým v statuse potvrdil aj jej priateľ.

Ako prebiehalo pátranie po Terézii?

M. U.: Našu facebookovú skupinu kontaktoval v sobotu priateľ dievčaťa. Zverejnili sme výzvu a v nedeľu neskôr nám zavolala aj jej matka s tým, že o nás počula prvý raz a požiadala o pátranie. Skoordinovali sme sa s políciou. Dohodli sme sa na postupe a spolupracovali aj s kynológmi. Len dobrovoľníkov sa nás pri Starom moste v prvý večer stretlo 11.

19. apríla 2024, 17:00 Čas čítania 5:43 Europoslanec Hojsík: V europarlamente sa ma kolegovia pýtajú, či robíme zo Slovenska úplný „Orbánistan“ (Rozhovor) Europoslanec Hojsík: V europarlamente sa ma kolegovia pýtajú, či robíme zo Slovenska úplný „Orbánistan“ (Rozhovor)

Prešli sme podrobne jeho konštrukciu, blízke okolie a brehy. Bol s nami aj člen poriečnej polície v čase osobného voľna. Pozreli sme zátoky, kde sa vyplavujú predmety z Dunaja. Na základe hlásenia svedka, ktorý počul krik, sme začali prehľadávať lesy. V noci sme akciu prerušili. 

Na druhý deň sme dostali hlásenie o inom nezvestnom dievčati v Rači. Situácia bola urgentná, tak sme tam presunuli naše sily. Využili sme tam termovízne drony. Dievča sa našlo, preto sme sa vrátili k Dunaju, kde sme prechádzali brehy s poriečnou políciou po šamorínskej strane a prehľadávali breh dronmi. Celý čas sme boli v kontakte s priateľom aj rodinou. 

Zmenili priebežné informácie váš postup?

M. U.: Indície vytvorili predpoklad a informácie ho trocha menili. Všetky svedectvá a informácie sme posúvali polícii, ktorá ich preverovala. Prvotný predpoklad určil plán pátracej akcie. Rodina aj priateľ, bohužiaľ, rátali s najhorším variantom...

Terézia, Záchranný systém
Zdroj: FB/Záchranný systém Slovensko, FB/Polícia SR

Ako klesá v priebehu dní štatistická nádej nálezu živej osoby?

M. Š.: Vždy je to iné. Záleží aj na tom, či je v blízkosti voda...

M. U.: Aj štyri dni môžu byť ešte v pohode. V tomto prípade by sa však musel vyvrátiť prvotný predpoklad. Ak však počítate s tým, že sa potvrdí, šance boli nízke.

Prečo ste sa rozhodli tráviť svoj voľný čas pátraním po nezvestných?

M. U.: Začali sme len v roku 2021, keď sa v našom rodnom meste Seredi stratil pri Váhu chlapec. Všimli sme si výzvu a pridali sa k pátraniu s dronom a offroadovým autom, ktoré sme mali na dovolenky.

17. apríla 2024, 11:00 Čas čítania 1:16 FOTO: Takto vyzerá byt v bratislavskom Starom Meste za pol milióna eur. Dvojizbák z roku 1928 je väčší ako bežné štvorizbáky FOTO: Takto vyzerá byt v bratislavskom Starom Meste za pol milióna eur. Dvojizbák z roku 1928 je väčší ako bežné štvorizbáky

M. Š.: Na vlastné oči sme videli vlnu solidarity, keď sa pre záchranu života neznámeho dokáže spojiť obrovské množstvo ľudí. Dobrovoľnícke pátranie je istý typ úniku pre ľudí, ktorí zažili burn-out. Rovnako dôležitá je však aj osveta a motivácia mladých ľudí.

Nie je to priveľmi náročné bremeno?

M. U.: Čiastočne určite, veď žijeme nonstop na telefóne a sociálnych sieťach. Vždy ma lákalo riešiť problémy, veď aj ako ítečkar sa denne venujem manažmentu incidentov.

Koľko máte aktívnych členov?

M. Š.: Je nás okolo 40 a tešíme sa každému novému. Pri pátraní v teréne je dôležité, aby nás bolo dosť.

M. U.: Aktívnych členov máme v 5 krajoch. Ale nie je problém ísť pre nás kdekoľvek na
Slovensku. Na východe Slovenska spolupracujeme s inými organizáciami, no počas humanitárnej pomoci s ukrajinskými utečencami sme tam šli osobne. Pomáhali sme aj migrantom v Kútoch či pri tornáde na Morave.

Terezia, Uhrič
Milan Uhrič zo Záchranného systému Slovensko. Zdroj: Refresher/Eduard Starkbauer

Aký je profil vašich dobrovoľníkov?

M. Š.: Čo sa týka veku, zamestnania aj charakterov, máme široké rozpätie. Máme dobrovoľných hasičov, vysokoškolských študentov, psychológov, zdravotníkov aj inštruktorov prvej pomoci. Všetkých však vedie to, že počúvajú svoje srdce. 

Ako sa dozvedáte o konkrétnej pátracej akcii?

M. U.: Najčastejšie nás vyzve polícia alebo zriedkavejšie aj krajské operačné stredisko, čo je akýsi dispečing prvého kontaktu. Tí vyhodnotia, či je vysoká urgencia a niečí život v ohrození. Najčastejšie to konštatujú pri malých deťoch, chorých ľuďoch či pri podozreniach na samovraždu. Keď, naopak, vaša priateľka zavolá, že ste neprišli domov, nemusí ísť o vysokú urgenciu, lebo ste zdravý mladý muž.

Dunaj, Terézia
Prehľadávanie povodia Dunaja. Zdroj: Facebook/Záchranný systém Slovensko

Takže vám volá najčastejšie polícia?

M. U.: Polícia a rodina. Polícia si vždy vyhodnotí, či potrebujú nejaké pátracie prostriedky. Dohodneme sa, ako postupovať, a pridelia nám prácu podľa ich potrieb. Nabrífujú nás na základe svojho vyšetrovania, kamerových záznamov a výpovedí príbuzných. My ako o. z. nemáme k osobným záznamom prístup.

Mobilizuje vás niekedy aj rodina nezvestného?

M. U.: Áno, ak rodina vie, že existuje možnosť vyžiadať si našu súčinnosť, tak nám zavolá. Ideálne je, ak si rodina vyžiada našu pomoc cez políciu, aby mali prehľad, čo bolo
vykonané a v ktorej oblasti. V tých prípadoch síce nemáme infomácie, aké má polícia, no snažíme sa rozhovorom s blízkymi zistiť čo najviac. Manažment pátracej akcie môžeme
riešiť samostatne, máme techniku aj technológiu. O našom postupe informujeme aj políciu, ktorá nás zastaví v prípade, že je podozrenie na trestný čin alebo ak nie je vhodné, aby sme činnosť vykonali. Nesnažíme sa nahrádzať jej prácu ani im konkurovať.

Terézia,Záchrana, pátranie
Martina Šarvaicová. Zdroj: Refresher/Eduard Starkbauer

M. Š.: Veríme, že štát si uvedomuje silu dobrovoľníkov aj to, že máme dobrú techniku. Nikdy nevieme, aký bude výsledok, no dokážeme urýchliť procesy.

Aké prípady riešite najčastejšie?

M. U.: Asi 80 % z nich tvoria samovrahovia. Druhá najväčšia skupina sú ľudia s demenciou alebo so psychickými poruchami. Občas sa zatúla aj turista či hubár, i keď v princípe nepátrame po stratených turistoch vo vysokohorských oblastiach ako HZS.

12. apríla 2024, 14:00 Čas čítania 1:20 REDROOM LABEL spustil prvé techno turné na Slovensku a v Česku. Nadupaný RAVE očakávaj v týchto mestách REDROOM LABEL spustil prvé techno turné na Slovensku a v Česku. Nadupaný RAVE očakávaj v týchto mestách

M. Š.: Častým prípadom sú aj úteky z resocializačných zariadení. Deti tvoria väčšiu časť štatistík, hoci väčšinou ide o opakovaný útek. Bohužiaľ, často ich už poznáme osobne. Niektorí stokrát sľúbia, že neujdú, a predsa...

Koľkokrát nájdete pri samovrahoch už len telo?

M. U.: Pri pátracích akciách, pri ktorých je podozrenie, že osoba si siahne na život, to tak väčšinou aj dopadne. Mali sme zopár prípadov, kde to tak, našťastie, nedopadlo. Naposledy v Rači. Objavujú sa aj demonštratívne pokusy, ktoré sú skôr volania o pomoc.

Viete ich hneď rozlíšiť?

M. U.: Na začiatku je to takmer nemožné a ani sa o to nepokúšame. Kľúčové je mať dostatok informácií od blízkych. Rodiny sa musia prestať báť podávať aj nepríjemné informácie o tom, čo všetko predchádzalo úteku. Aj pred políciou totiž často zamlčujú a bagatelizujú indície.

pátranie
Pátranie sa začalo na Starom moste. Zdroj: FB/Záchranný systém Slovensko

Platí rovnica: čím presnejšie informácie, tým väčšia šanca?

M. U.: Samozrejme. Na začiatku pátrania máme často minimum informácií. Ak máme šťastie, tak aspoň vieme, kde osobu videli naposledy. Ak ju videli včera doma, tak je to slabá informácia, ktorá vám nič nepovie. Mohla sa predsa vydať kamkoľvek. 

9. apríla 2024, 13:00 Čas čítania 1:24 FOTO: Drevodom v korunách stromov v Devíne má interiér ako vystrihnutý z magazínu o modernom bývaní FOTO: Drevodom v korunách stromov v Devíne má interiér ako vystrihnutý z magazínu o modernom bývaní

Rozhoduje aj profil osoby. Ľudia s alzheimerom sa najčastejšie pohybujú v kruhoch. Turista bude pre zmenu kráčať rýchlo a popri ceste. Za hodinu prejde 7 kilometrov, a tak ho musíte hľadať niekde celkom inde. 

Každá jedna minúta rozhoduje. Nemáte prečo čakať. Vždy je lepšie nahlásiť nesprávne ako neskoro. Ideálne je, keď si paralelne obvoláte známych, rodinu či nemocnice.

Ako vám pomáhajú sociálne siete?

M. U.: Náš profil na Facebooku sleduje vyše 112-tisíc ľudí, ktorí pomáhajú zdieľať a tak zvyšovať povedomie o nezvestných osobách. Ak niektorí z nich majú informácie o nezvestnej osobe a nechcú komunikovať s políciou, kontaktujú nás. Niekedy chcú zostať v anonymite alebo sa obávajú, že si ich zavolajú, budú spisovať zápisnicu a strávia tam veľa času.

Rešpektujeme ich anonymitu, aj keď tým trocha klesá relevancia informácií. Na internete vidieť, ako fungujú siete ľudí. Online pátranie nájde viac ľudí ako to fyzické.

112-tisíc ľudí je teoreticky veľká sila.

M. U.: Administrátorka stránku neustále sleduje a dokáže nám posunúť informácie do terénu. V našich pravidlách je, aby ľudia nepísali do komentárov, ale napísali správu alebo zatelefonovali. 

Pátranie, Terézia
Veliteľské vozidlo dokáže zefektívniť prácu v teréne. Zdroj: Facebook/Záchranný systém Slovensko

M. Š.: Musíme brať ohľad na rodinu aj nezvestnú osobu. Ak sa niekde ukrýva a sleduje sociálne siete, necitlivý komentár môže zvrátiť celý prípad. Stránka je prísne monitorovaná, ukočírovať ju je náročné. V citlivých prípadoch vypíname komentáre úplne.

Sekcie komentárov médií však moderovať nemôžete.

M. Š.: Pri Terézii som videla všetko možné. Keď sa dalo, snažila som sa prosiť admina skupiny, nech zakročí voči surovým, bezcitným komentárom. Diskusné fóra niektorých denníkov sú katastrofa. 

9. apríla 2024, 7:11 Čas čítania 0:17 KVÍZ: Ako dobre poznáš hlavné mesto Slovenska? Otestuj si svoje vedomosti v kvíze o Bratislave KVÍZ: Ako dobre poznáš hlavné mesto Slovenska? Otestuj si svoje vedomosti v kvíze o Bratislave

Bezcitnosť komentárov formuje deti, ktoré na sieti často pre nepochopenie blízkych trávia čoraz viac času a môžu konať skratovo. Komentáre sú sonda do toho najhoršieho, čo sú ľudia schopní vypustiť. Ak sa osoba len niekde skrýva a číta si komentáre, môžu ju negatívne ovplyvniť.

Na komentároch však, naopak, vidieť aj to, že niektorí ľudia si k neznámemu človeku môžu vytvoriť citový vzťah.

M. U.: Áno. Musíme hovoriť aj o tom dobrom. Množstvo ľudí chce pomáhať a boli sme svedkami aj prípadov à la Modré z neba, keď sa ľudia cez našu platformu skontaktujú po dlhých rokoch.

Akú techniku používate pri pátraní?

M. U.: Máme offroadové autá, vybavené všetkým, čo treba. Majú 230 V zdroj, osvetlenie aj vysielačky. Máme aj dva termovízne a jeden podvodný dron. Máme sonary a člny.

Dron, Termovízia
Dron s termovíziou odhalí nezvestného aj potme. Zdroj: Facebook/Záchranný systém Slovensko

Najviac sme však pyšní na veliteľskú dodávku s defibrilátorom, so zdravotníckym materiálom, s nezávislým internetom, generátorom, počítačmi a monitormi, na ktoré sa môže pripojiť pilot dronu. Je v nej mikrovlnka, chladnička a vykurovanie, tak môžeme byť v teréne viac dní. 

M. Š.: Naši spolupracovníci majú aj vírnik od Nisus Aero. Je to taký menší vrtuľník, ktorý dokáže preletieť oblasť zo vzduchu. Pozorovateľ z neho vidí úplne inak ako dron. 

Vaše služby sú bezplatné. Kde na všetko beriete peniaze?

M. U.: Z vlastného vrecka a malú časť pokrývajú aj 2 % z daní, ktoré nám zaplatili jeden dron s termovíziou. Nemáme donorov, granty ani dotácie. Niektoré prístroje sme dostali do daru. Nebránime sa súkromným sponzorom. Je super mať drony, autá a dodávku, keď však nemáte ľudí, čo vedia, čo s nimi, sú vám nanič. Veľa preto investujeme do osobného rastu. 

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

M. Š.: V súčasnosti potrebujeme najviac veľký čln na pátranie vo vode. Ak sa totiž nedarí nájsť včas telo, pre pozostalých je to trauma navyše. Štatistiky utopených narástli najmä v roku 2021. V máji a júni bolo teplo a decká sa chodili kúpať rovno zo školy. Minulý rok sa situácia zlepšila, ale voda ostáva obrovským rizikom.

Pomáhate psychicky aj rodine, resp. pozostalým?

M. Š.: Máme tím psychológov krízovej intervencie, ktorý je im k dispozícii. Ten sa teraz rozprával aj s priateľom Terézie.

Čo robia nálezy obetí psychicky s vami?

M. Š.: Je to náročné. Je však nutné postaviť si profesionálnu bariéru. Po istom čase vlastne ani nemáte na výber. Keďže však riešime fakt veľa smutných prípadov, psychológovia pomáhajú aj v rámci tímu. 

Záchrana, Terézia
Dobrovoľníci dostávajú inštrukcie. Zdroj: Facebook/Záchranný systém Slovensko

M. U.: Snažíme sa vypnúť na dovolenke či výletoch, nie vždy sa to však dá. Musíme si  uvedomiť, že nevieme ovplyvniť, či si niekto ublíži. Na väčšinu faktorov nemáme dosah.

Nemáte teda výčitky svedomia?

M. Š.: K prípadom sa dostávame externe a, bohužiaľ, často neskoro. Nemôžeme byť neustále pri každom človeku a riadiť jeho osud. Každú pátraciu akciu vyhodnocujeme a analyzujeme, čo sa dá nabudúce robiť lepšie alebo inak.

Rovnako dôležité ako vypátrať osobu je zabrániť tomu, aby vôbec zmizla. Aj preto ste rozbehli osvetový program „Aby druhí mohli žiť“.

M. Š.: Musíme chodiť do rodín a do škôl. Mladí musia vyhľadať pomoc, predtým ako je neskoro. Psychické zdravie je na Slovensku veľmi poddimenzované.

M. U.: Vnútorne nás to štve, tak chceme šíriť osvetu a apelovať na spoločnosť. Keby spolu ľudia viac komunikovali, starali sa o svojich blízkych, pozorovali signály a riešili ich skôr, niektorým prípadom by sa dalo zabrániť. 

M. Š.: Duševné zdravie je rovnako dôležité ako fyzické. Keď ideš k psychológovi, neznamená to, že si slabý. Naopak.

Záchranný systém, Terézia
Medzi misie Záchranného systému Slovensko patrí aj šírenie osvety. Zdroj: Facebook/Záchranný systém Slovensko

Hoci sa najväčšie drámy odohrávajú vo vnútri, na povrch vyjde vždy aspoň nejaký signál. Ten musíme vedieť zachytiť. Musíme kričať, že deti sú v ohrození, a zároveň v nich výchovnou hrou budovať ľudskosť, ktorá sa nám kdesi stratila...

7. apríla 2024, 1:53 Čas čítania 1:10 KOMENTÁR: Má zmysel zostať na Slovensku, keď vyhral Pellegrini? KOMENTÁR: Má zmysel zostať na Slovensku, keď vyhral Pellegrini?

Dva roky boli deti zavreté doma a mnohým chýbal únik do kolektívu. Musíme edukovať aj rodičov a nastaviť bezpečné prostredie. Rodičia si často nedokážu priznať, že ich dieťa má problém, a hanbia sa ho poslať k psychológovi. 

K týmto záverom ste dospeli sledovaním prípadov pátrania?

M. U.: Áno, a je toho viac. Všímame si aj obrovskú stigmu okolo detí z resocializačných zariadení. Často na ne pozeráme ako na budúcich kriminálnikov a problémových jedincov. Stále sú to však deti a ako spoločnosť sa k nim tak musíme stavať a snažiť sa to riešiť.

Aký najväčší úspech v pátraní si pamätáte?

M. U.: Kameň zo srdca nám spadol niekoľkokrát. Jedného pána sme našli naozaj o 5 minút 12. Keď nám rodina napísala, že „vďaka intervencii mohli byť spolu na Vianoce“, potešilo nás to.

Dobrovoľníci z o. z. Záchranný systém Slovensko poskytujú svoje služby bez nároku na náhradu. Ak chcete podporiť ich pátranie, humanitárne, ale aj osvetové akcie, môžete prispieť na bežný účet v Unicredit Bank: IBAN:SK7611110000001221075000, BIC: UNCRSKBX
Prispieť môžete jednorazovo či pravidelne aj na transparentný účet vo VÚB banke: IBAN: SK81 0200 0000 0046 8128 0957
Domov
Zdieľať
Diskusia