Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
10. januára 2023, 17:01
Čas čítania 0:50

Desiatky ambulancií zaviedli pri vyšetrení poplatky na kompenzáciu nákladov. Lekárom stúpli náklady o niekoľko tisíc

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Asociácia súkromných lekárov tvrdí, že ide cestou menšieho zla.

Od nového roka začali desiatky ambulancií vyberať pri vyšetrení poplatky na kompenzáciu prevádzkových nákladov. Upozornil na to prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Marián Šóth. Upozorňuje, že ak štát nezvýši platby pre ambulantných poskytovateľov, pridajú sa k nim aj ďalšie ambulancie.


Lekári sa týmto spôsobom snažia kompenzovať vysoké zálohové platby za energie. „Ak niekto platil okolo 1000 eur za malú polikliniku, teraz dostáva preddavkové zálohové platby za nejakých 3000 až 4000 eur,“ ozrejmil Šóth. „Druhá vec je, že musíme zamestnancom zvýšiť platy, pretože nám odídu,“ dodal.


Tendenciu vyberania poplatkov sa podľa jeho slov snaží ASL zatiaľ tlmiť. Asociácia však už pre pacientov pripravila list, v ktorom o nutnosti zavedenia poplatkov informuje. „Nechceme pacientom robiť problémy. Naopak, volíme cestu menšieho zla. Tým väčším je nezmluvný vzťah s poisťovňou a plná úhrada pacienta. V tomto prípade by pacient platil všetky vyšetrenia, odbery, lieky. Tým najväčším zlom je zatvorenie ambulancií, ktoré väčšine z nás reálne hrozí, ak nič neurobíme,“ uvádza ASL.


Asociácia súkromných lekárov už kontaktovala aj rezort zdravotníctva so žiadosťou o stretnutie na úrovni poskytovateľov a zdravotných poisťovní. „Ak nebude v rozpočte dostatok financií, ani zdravotné poisťovne nebudú disponovať dostatočnou hotovosťou na to, aby mohli zvýšiť platby pre ambulantných poskytovateľov. (...) Minister nám dal odpoveď, že sa to bude v krátkom čase riešiť,“ spresnil Marián Šóth.

Domov
Zdieľať
Diskusia