Dohoda takisto obsahuje najmenej 15 % globálnu daň pre veľké nadnárodné firmy.
Veľvyslanci členských krajín Európskej únie sa v pondelok večer dohodli na spoločnom balíku pomoci vo výške 18 miliárd eur pre Ukrajinu v roku 2023 a na najmenej 15 % globálnej dani pre veľké nadnárodné firmy. Ide o významný krok, ktorým sa zmenšuje aj spor medzi EÚ a Maďarskom.
#COREPERII | ⚡⚡⚡ Megadohoda! Velvyslanci EU se v principu dohodli na balíčku 18 miliard eur na podporu #Ukrajina, 15 % minimální #daně pro velké korporace, schválení #RRP pro #Maďarsko a dohodě o podmíněnosti. Balíček bude potvrzen písemným postupem. pic.twitter.com/CyhuUkyF6s
— EU2022_CZ (@EU2022_CZ) December 12, 2022
Dohoda 27 veľvyslancov umožňuje, aby Budapešť dostala väčšiu časť sľúbených peňazí z fondov Únie, ktoré boli ohrozené pre sťažnosti ostatných členských štátov, že maďarský premiér Viktor Orbán sa odklonil od demokratického právneho štátu.
Maďarsko doteraz využívalo svoje právo veta a blokovalo tak obe dohody – ostatné členské krajiny sa sťažovali, že Orbán toto právo zneužíva, aby sa dostal k zmrazeným eurofondom a k peniazom v rámci maďarského plánu obnovy.
Na základe dohody bude mať Maďarsko schválený plán obnovy a môže tak dostať 5,8 miliardy eur. Musí však splniť 27 podmienok týkajúcich sa demokratických reforiem, a to v oblasti nezávislosti justičných orgánov a právneho štátu. Mnoho členských krajín už vyhlásilo, že Maďarsko urobilo niektoré pozitívne kroky.
Dohoda je zatiaľ stále dočasná, pretože ju musia formálne schváliť členské štáty EÚ, až následne začne platiť. V tomto sa však neočakávajú žiadne ťažkosti.