Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Daniel Mikolášik TASR
11. decembra 2022, 9:00
Čas čítania 0:59

Tragédia v Tatrách: Lavína pod Priečnym sedlom si vyžiadala dve obete

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Dvojicu naposledy videli na Téryho chate, odkiaľ sa aj napriek varovaniam zamestnancov vybrali do Priečneho sedla.

Lavína vo Vysokých Tatrách si vyžiadala životy dvoch turistov vo veku 36 a 41 rokov, ktorí sa napriek varovaniam chatárov vybrali do Priečneho sedla. Informuje o tom Horská záchranná služba na svojej webovej stránke.


V sobotu večer sa na horských záchranárov obrátila priateľka slovenského turistu, ktorý sa ráno vybral aj s kamarátom na túru do Malej Studenej doliny, keďže sa jej s ním nepodarilo skontaktovať, informovala HZS. Dvojica mala v úmysle prejsť cez Priečne sedlo alebo vystúpiť na Širokú vežu.


„Po preverení chát v trase postupu sa záchranárom podarilo zistiť, že dvojica bola naposledy videná na Téryho chate, odkiaľ sa aj napriek varovaniam zamestnancov vybrali do Priečneho sedla,“ uvádzajú horskí záchranári.


Podľa ich zistení sa do Priečneho sedla v približne rovnakom čase, no zo Zbojníckej chaty, vybrala aj iná dvojica turistov. Pre zlé podmienky pod sedlom sa však otočili a vrátili sa na chatu. Zo sedla nevideli nikoho zostupovať a v snehu neboli žiadne stopy.


Oblasť išiel preveriť dobrovoľný záchranár HZS pracujúci na chate spolu s ďalším kolegom. Z doliny spozorovali veľkú lavínu, ktorá sa uvoľnila spod Priečneho sedla. Lavínište prehľadali, no neúspešne.

13. apríla 2024, 9:00 Čas čítania 1:53 Turistika – šport pre každého. Toto sú dôvody, prečo si ju zamiluješ Turistika – šport pre každého. Toto sú dôvody, prečo si ju zamiluješ

„Zo Starého Smokovca medzitým odišli záchranári HZS s vyhľadávacím systémom Recco a dvaja psovodi s lavínovými psami. Pes označil miesta zasypania oboch mužov,“ dodala HZS.


Pre husté sneženie, silný vietor, zvyšujúce sa riziko pádu ďalších lavín, ako aj pre nepriaznivú predpoveď počasia sa záchranári ešte v noci vrátili na základňu. „Transport nebohých prebehne hneď, ako to poveternostné podmienky a lavínová situácia dovolia,“ uvádzajú horskí záchranári.

Domov
Zdieľať
Diskusia