Zhrnuli sme vzťah Poľska a NATO.
Dve ruské rakety zasiahli v utorok 15. novembra poľské územie na hraniciach Poľska a Ukrajiny.
NATO momentálne situáciu preveruje, aby zistilo, či išlo naozaj o úlomky ruských rakiet. To je kľúčovou informáciou pre prípadnú aktiváciu článku 5 Washingtonskej zmluvy, ktorý zaväzuje všetkých spojencov Aliancie bojovať za jej napadnutého člena.
Poľsko má momentálne k dispozícii približne 150-tisíc aktívnych vojakov. K dispozícii na povolanie je podľa odhadov z roku 2021 asi 9 miliónov ľudí.
Americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan v súvislosti s nedávnymi útokmi blízko hraníc vyhlásil, že ak by k vojenskému útoku na území NATO došlo, uplatnenie článku 5 Washingtonskej dohody by bolo nevyhnutné.
Poľsko je súčasťou Severoatlantickej aliancie od roku 1999, keď sa do NATO pridalo spoločne s Českou republikou a Maďarskom. Vtedy išlo o prvé rozšírenie Aliancie od konca svetovej vojny, keď sa do NATO pridali niektoré štáty Varšavskej zmluvy. Vojská tejto zmluvy boli rozpustené v roku 1991.
Kontakt s Alianciou nadviazalo Poľsko v roku 1990, keď minister Krzysztof Skubiszewski kontaktoval ústredie NATO. Vláda premiéra Tadeusza Mazowieckeho následne na summite v Londýne iniciovala deklaráciu, ktorá avizovala rozšírenie NATO o časť štátov východnej Európy.
Keď sa strany dohodli na vstupe krajín do Aliancie, na summite v Madride sa roku 1997 rozhodlo o pozvaní Poľska, Česka a Maďarska na hovory o členstve. Na konci roka rada podpísala príslušné protokoly na ich vstup. Už v tejto fáze boli zástupcovia Poľska zapojení do práce väčšiny orgánov NATO. Prvým poľským veľvyslancom pri NATO bol Andrzej Towpik. V januári 1999 vydal generálny tajomník NATO Javier Solana oficiálne pozvanie na členstvo v Aliancii. Cesta Poľska do NATO sa skončila členstvom od 12. marca 1999.