Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
Viktor Kniš Radim Šlechta
15. novembra 2022 o 22:08
Čas čítania 1:07

Poľsko a NATO: koľko má krajina vojakov a aká bola jej cesta k členstvu?

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Zhrnuli sme vzťah Poľska a NATO.

Aktuálne informácie o dopade rakety ruskej výroby v Poľsku zverejňujeme v tomto článku

Dve ruské rakety zasiahli v utorok 15. novembra poľské územie na hraniciach Poľska a Ukrajiny.

NATO momentálne situáciu preveruje, aby zistilo, či išlo naozaj o úlomky ruských rakiet. To je kľúčovou informáciou pre prípadnú aktiváciu článku 5 Washingtonskej zmluvy, ktorý zaväzuje všetkých spojencov Aliancie bojovať za jej napadnutého člena.

Poľsko  momentálne k dispozícii približne 150-tisíc aktívnych vojakov. K dispozícii na povolanie je podľa odhadov z roku 2021 asi 9 miliónov ľudí.

Americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan v súvislosti s nedávnymi útokmi blízko hraníc vyhlásil, že ak by k vojenskému útoku na území NATO došlo, uplatnenie článku 5 Washingtonskej dohody by bolo nevyhnutné.

Poľsko je súčasťou Severoatlantickej aliancie od roku 1999, keď sa do NATO pridalo spoločne s Českou republikou a Maďarskom. Vtedy išlo o prvé rozšírenie Aliancie od konca svetovej vojny, keď sa do NATO pridali niektoré štáty Varšavskej zmluvy. Vojská tejto zmluvy boli rozpustené v roku 1991.


Kontakt s Alianciou nadviazalo Poľsko v roku 1990, keď minister Krzysztof Skubiszewski kontaktoval ústredie NATO. Vláda premiéra Tadeusza Mazowieckeho následne na summite v Londýne iniciovala deklaráciu, ktorá avizovala rozšírenie NATO o časť štátov východnej Európy.

Keď sa strany dohodli na vstupe krajín do Aliancie, na summite v Madride sa roku 1997 rozhodlo o pozvaní Poľska, Česka a Maďarska na hovory o členstve. Na konci roka rada podpísala príslušné protokoly na ich vstup. Už v tejto fáze boli zástupcovia Poľska zapojení do práce väčšiny orgánov NATO. Prvým poľským veľvyslancom pri NATO bol Andrzej Towpik. V januári 1999 vydal generálny tajomník NATO Javier Solana oficiálne pozvanie na členstvo v Aliancii. Cesta Poľska do NATO sa skončila členstvom od 12. marca 1999.

Domov
Zdieľať
Diskusia