Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Barbora Fábryová
9. novembra 2022, 11:12
Čas čítania 1:21

Majiteľ Teplárne Roman Samotný plánuje žalobu na arcibiskupa Oroscha za tvrdenia o predaji drog v LGBTI+ podniku

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Roman Samotný tvrdí, že arcibiskup sa za svoje vyjadrenia neospravedlnil.

Majiteľ Teplárne Roman Samotný v rozhovore pre Denník N povedal, že plánuje žalovať Jána Oroscha. Za problematické považuje slová arcibiskupa o tom, že sa v LGBTI+ podniku predávajú drogy. Arcibiskup sa za tieto výroky podľa Samotného adekvátne neospravedlnil ani ich nestiahol. 

Samotný dúfa, že v cirkvi prebehne vnútorná debata o tom, či takto má vyzerať cirkev v 21. storočí a či sa má takto prejavovať kresťanstvo. 

Ján Orosch v internom obežníku pre kňazov spochybňoval nevinu obetí streľby na Zámockej Juraja a Matúša a bez dôkazov fabuloval o drogovej trestnej činnosti. V liste sa tiež pýtal na to, koľkokrát bola v podniku, pred ktorým sa stala vražda, vykonaná protidrogová razia. „Viem si totiž predstaviť, že ani raz sa tam žiadna kontrola nekonala. Prečo? Lebo by sa to mohlo považovať za homofóbne konanie,“ uviedol.

Po vlne kritiky prišiel s ospravedlňujúcim vyhlásením. Okrem iného v ňom píše, že pôvodný obežník nebol určený pre oči verejnosti. Dodáva, že hriešni sme všetci.

Arcibiskup Orosch útočil na LGBTI+ ľudí už v lete 2022. Tvrdil, že sa mu z takých ľudí dvíha žalúdok. Na záver vyzýval prítomných mladých kresťanov, aby hľadali riešenie. „Naozaj treba niečo robiť. Ako sa hľadajú spôsoby na liečenie pandémie, HIV, rakovín, hľadajte spôsoby, ako to napraviť, ako by mohli žiť plným životom, tak ako to Boh nariadil a je prirodzené.“

Oroscha kritizujú aj najvyšší ústavní činitelia

Obežník Jána Oroscha kritizovala na Facebooku slovenská polícia, ktorá tvrdí, že sa v ňom „nachádzajú časti, ktoré hrubo manipulujú teroristický útok na Zámockej ulici, stigmatizujú dve nevinné obete a popierajú samotnú kresťanskú vieru, ktorej je arcibiskup oficiálnym predstaviteľom“.

22. apríla 2024, 12:30 Čas čítania 6:15 Som ženatý a zistil som, že som gay: Martin si pri sexe s priateľkou predstavuje muža. Jozef má dieťa a zamiloval sa do kolegu Som ženatý a zistil som, že som gay: Martin si pri sexe s priateľkou predstavuje muža. Jozef má dieťa a zamiloval sa do kolegu

Zuzana Čaputová v čase zverejnenia arcibiskupského obežníka na svojej stránke uverejnila podporný odkaz pozostalým. „Rodiny a blízki Juraja a Matúša, dvoch nevinných ľudí. Myšlienkami som s vami a dnes večer ešte viac,“ vyhlásila. Rétoriku obežníka odsúdil aj premiér Eduard Heger, ktorý zdôraznil, že vnášať pochybnosti je veľmi nešťastné. 

„I keď je to interný dokument, každý by mal vážiť slová,“ vyhlásil. „Trnavský arcibiskup poslal kňazom obežník, v ktorom pochybuje, či obete útoku na Zámockej boli nevinné,“ povedal v Sobotných dialógoch na RTVS.

Domov
Zdieľať
Diskusia