Finančná správa, ktorá spadá pod ministerstvo Igora Matoviča, tvrdí, že všetko je v poriadku.
Do Ruska vyvážame veľké množstvo súčiastok, ktoré mohli byť použité na výrobu ťažkých zbraní. Problémom je, že colníci si pri potvrdení o vývoze neoverili, či ide o tovar dvojakého využitia, teda ho možno použiť na civilné aj vojenské účely, informuje Denník N.
Medzi materiálom, ktorý sme v uplynulých mesiacoch vyviezli, boli napríklad tisíce ložísk, ktoré mohli skončiť v raketových systémoch, ale aj v obrnených transportéroch. Slovensko dodalo Rusku Hadfieldovu oceľ využívanú na výrobu tankových pásov a náhradné diely na vrtuľníky.
Ak by sa potvrdilo, že išlo o tovar s dvojakým využitím a Slovensko ho napriek tomu vyviezlo, mohlo by ísť o porušenie sankcií Európskej únie.
Podľa finančnej správy, ktorá má na starosti kontrolu exportovaného tovaru, je všetko v poriadku. Bráni sa, že nedokáže určiť, či ruská armáda tento tovar využije na vojenské účely.
„Finančná správa nerozhoduje o tom, či tovar vyvážaný do Ruska bude alebo nebude použitý ruskou armádou, ani nemá vplyv na to, či by mohol v ruskej armáde skončiť,“ vyjadril sa úrad pre Denník N a dodáva, že tovar nepustia ďalej, ak je určený firme na sankčnom zozname EÚ.
O súčiastkach na ministerstve nevedeli
Na to, aby bolo možné vyviezť akýkoľvek vojenský materiál, ako aj materiál dvojakého použitia, je potrebné povolenie ministerstva hospodárstva. Ministerstvo však dokáže reagovať na špeciálny export len v prípade, ak dostane písomnú žiadosť od finančnej správy.
„Za ministerstvo hospodárstva môžeme s istotou konštatovať, že vo Vami opísaných prípadoch s nami žiadna konzultácia v predmetnej veci nebola vedená,“ reagovalo pre Denník N ministerstvo.
Minister hospodárstva Karel Hirman sa zatiaľ k exportom nechcel konkrétnejšie vyjadrovať. „Z poskytnutých neúplných informácií je veľmi predčasné a neprofesionálne robiť závery,“ uviedol.
Exportom sa bude zaoberať parlamentný výbor
Parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť a výbor pre financie sa budú spornými exportmi zaoberať na spoločnom stretnutí. Mimoriadne spoločné zasadnutie bude budúcu stredu.
„Predvoláme si ministrov aj riaditeľa SIS, ako aj prezidenta finančnej správy pána Žežulku,“ povedal predseda branno-bezpečnostného výboru Juraj Krúpa. „Považujem to za zlyhanie spravodajských zložiek, ako aj colnej a finančnej správy,“ doplnil.
Predseda finančného výboru Marián Viskupič označil za mimoriadne dôležité, aby sa vyšetrilo, či išlo len o zlyhanie colnej správy alebo sa colníci priamo podieľali na obchodoch, ktorými sa mohli porušovať sankcie.
Finančná správa: Nemáme na výber
Šéf finančnej správy Jiří Žežulka povedal, že ak sa tovar alebo osoba nenachádza na sankčnom zozname Európskej únie, orgány Finančnej správy SR nemajú možnosť zasiahnuť do zahraničných obchodných operácií. Žežulka odmieta, že by si FS SR neplnila povinnosti.
Ako poznamenal prezident FS SR, ak je tovar použiteľný do zbraní alebo je to komponent do zbraní, neznamená to automaticky, že podlieha sankciám.
Upozornil, že FS je len vykonávacím orgánom a povolenia na vývoz vydáva Ministerstvo hospodárstva SR. Ubezpečuje o spolupráci s ďalšími rezortmi. Na týždennej báze podľa neho komunikujú s rezortom hospodárstva, obrany či so Slovenskou informačnou službou.