Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
Viktor Kniš
20. októbra 2022, 12:30
Čas čítania 10:48

Tomáš Šudík z OĽaNO: Za vraždu Matúša a Juraja sú zodpovední politici aj niektoré médiá

Kategória:
Refresher
Uložiť Uložené

Tomáš Šudík je jedným z deviatich členov Občianskej a demokratickej platformy OĽaNO, ktorá sa ohradila voči niektorým praktikám v hnutí Igora Matoviča.

Poslanec Tomáš Šudík sa zatiaľ nechystá opustiť poslanecký klub OĽaNO, ale nevylučuje, že v budúcnosti môže prísť situácia, ktorá ho k tomu prinúti. „Od začiatku vylučujem spoluprácu s tarabovcami,“ odpovedá poslanec na otázku, či je červenou čiarou otvorená spolupráca s poslancami okolo Tomáša Tarabu. Zatiaľ vraj také náznaky nevidí, aj keď už títo poslanci zachránili Igora Matoviča pri odvolávaní. 

S poslancom Šudíkom sme sa rozprávali deň pred tým, ako poslanci parlamentu hlasovali o zákone o partnerskom spolužití, ktorý neposunuli ani do druhého čítania.

Existujú okolnosti, za ktorých by ste opustili klub OĽaNO? 

Možné je všetko, neviem predpovedať, čo sa bude diať. Zajtra, o týždeň alebo o mesiac sa môže stať niečo, čo mi naznačí, že by som mal tento klub opustiť. V súčasnosti nad tým neuvažujem, ale neviem, čo prinesie budúcnosť. 

Ako ste pochopili výrok Igora Matoviča, ktorý sa v nedeľu hrdo prihlásil k heterosexuálnej väčšine? 

Nie je správne načasovanie po všetkých tragických udalostiach prichádzať s takýmito výrokmi, ale nejdem ho za to ukameňovať. S takýmito výrokmi by počas súčasnej situácie nemal prichádzať žiadny politik. Mali by sme situáciu upokojovať a neštvať ľudí medzi sebou. Ak by s týmto výrokom prišiel bežne počas roka, nič by som na tom nevidel. Neprekáža mi, ani keď to o sebe vyhlási homosexuál. 

Ako tento výrok vníma vaša Občianska a demokratická platforma v OĽaNO?

Názory sú rôzne, kolegovia sa niekde aj vyjadrovali, ale všetci sa zhodneme, že načasovanie nebolo správne, pretože zbytočne vzbudzuje búrlivú diskusiu medzi ultrakonzervatívcami a liberálmi. Toto naša spoločnosť momentálne nepotrebuje. Potrebujeme stabilitu, upokojenie situácie a možno zmenu legislatívy, aby sa ľudia nemuseli báť. 

Nie je takýto výrok hodný verejného odsúdenia? 

Z čej strany? Ja som svoje stanovisko povedal. 

Zo strany vašej platformy. Keď ju máte, aby ste ju efektívne využívali. 

Aktívne fungujeme v našej platforme. Vďaka nám neprešiel zákaz dúhových vlajok a počkajme na ďalšie vyjadrenia Občianskej a demokratickej platformy. Robíme dôležitú politiku na udržanie stability na Slovensku, aby nenastali predčasné voľby a aby sa Robert Fico nevrátil k moci. 

Čo presne robíte? 

Sme ľudia, ktorí sa snažia diskutovať o množstve vecí vnútri strany. Stretávame sa s premiérom a hovoríme mu naše výhrady. Naša skupina presvedčila predsedníctvo, že návrh kolegu Juraja Gyimesiho nebol správny a bol v rozpore s koaličnou zmluvou. Za takýto návrh nemôže žiadny koaličný poslanec hlasovať, hoci niektorí chceli využiť voľnú ruku v rámci hodnotovej otázky.

30. septembra 2023, 7:00 Čas čítania 25:30 VOĽBY 2023: Podľa priebežných výsledkov vedie Smer, spočítali už viac ako 60 % hlasov VOĽBY 2023: Podľa priebežných výsledkov vedie Smer, spočítali už viac ako 60 % hlasov

Igor Matovič po vražde Juraja a Matúša zverejnil status, v ktorom napísal, že ochranu si zaslúžia všetci, nielen queer komunita, ale aj politici a kresťania. Podobne zovšeobecňovali aj Boris Kollár a György Gyimesi. Nepochopili situáciu? 

Politici by nemali šíriť nenávisť, je na každom, aby si uvedomoval svoje skutky. Nechcem hovoriť za kolegov, každý má vlastné svedomie, niektorí možno majú prah šírenia nenávisti inde. Napríklad Ľuboš Blaha, ktorý prah vôbec nemá. Ale nech sa zodpovedajú svojim voličom. Možno časom pochopia, že nenávisť šírili, a verejne sa ospravedlnia. Ak to tak nevidia, možno v tom budú pokračovať, ale nie je to vhodná cesta. Slovensko nezaujíma šírenie nenávisti, ale energetická kríza, problémy samospráv, odliv mladých ľudí a korupčné kauzy. Politici by sa mali venovať iným veciam, mali by vytvárať podmienky na dôstojný život ľudí a nie burcovať skupiny ľudí medzi sebou. 

Tomáš Šudík
Zdroj: Refresher/Jakub Ondejka

Majú na ohavnej vražde LGBTI+ osôb Juraja a Matúša svoj podiel viny aj politici? 

Myslím si, že podiel na všetkom má celá spoločnosť.

Aj politici?

Politici formujú verejnú mienku rovnako ako médiá. Všetci sme zodpovední za to, aký je stav našej krajiny. Všetci. Nielen politici.

Takže za túto vraždu sú zodpovední politici a médiá? 

Všetci. Nehovorím, že všetky médiá. Zoberte si tie konšpiračné, ktoré nechcem menovať, tie, ktoré hovoria o tom, že Rusko je náš spojenec, a vojnu nazývajú záchranou Ukrajiny. 

Je to teda tak, že politici a konšpiračné médiá sú zodpovedné?

Všetci politici a médiá formujú verejnú mienku. Podobne ako politici, aj niektoré médiá vzbudzujú nenávisť medzi ľuďmi. Takto svoju odpoveď ukončím. 

Mali by sa Igor Matovič, Boris Kollár a György Gyimesi ospravedlniť? 

Je na ich svedomí, či sa ospravedlnia. Ja som takýto výrok nikdy nepovedal, a ak by som ho povedal, ospravedlnil by som sa. 

Prečo sa vaše liberálne krídlo Igorovi Matovičovi nepostaví čelom? Je predsedom hnutia, ktoré reprezentujete. 

My sme netradičná strana. Nie som členom OĽaNO, som iba v poslaneckom klube, zobrali ma na kandidátku ako miestneho aktivistu a človeka, ktorý môže svoje myšlienky legislatívne meniť. Nechodím na stranícke mítingy a ani neuznávam túto stranícku politiku. Naša platforma je občiansko-demokratická, nielen liberálna. Ja sa otvorene hlásim k tomu, že som konzervatívny politik s modernejším a otvorenejším pohľadom na svet. Myslím si, že konzervatívna politika by mala byť o láske a rešpekte k ľuďom a tomu, akí sú. Vznikli sme preto, lebo sme videli, že nie každé vyjadrenie je správne. Naším hlavným cieľom je zabrániť tomu, aby boli na Slovensku predčasné voľby. Naším ďalším cieľom je, aby všetky ďalšie kauzy boli vyšetrené. Všetko v médiách je o Igorovi Matovičovi a Richardovi Sulíkovi, pritom máme väčšie problémy.

22. septembra 2023, 15:00 Čas čítania 0:14 Pýtali sme sa Slovákov v rodnom meste Roberta Fica, koho budú voliť. Odpovede nás prekvapili Pýtali sme sa Slovákov v rodnom meste Roberta Fica, koho budú voliť. Odpovede nás prekvapili

Pokiaľ ide o Igora Matoviča, vyslali sme jasný signál, keď sme sa nezúčastnili na hlasovaní o vyslovení nedôvery. To bolo jasné a silné stanovisko občiansko-demokratickej platformy.

To určite nie je pravda, možno v lete, keď ste dostali ultimátum a čakalo sa na výsledok. 

Je o tom veľa článkov, ale ešte vždy tu máme nedoriešené kauzy.

Ale toto asi nie je vec politikov. Toto majú riešiť vyšetrovatelia, prokuratúra a súdy, nie vaša občiansko-demokratická platforma deviatich poslancov. 

Ale musíme vytvárať vhodnú legislatívu na to, aby mohli byť korupčné kauzy na Slovensku vyšetrované. Aby sa vyšetrovatelia nebáli vyšetrovať a aby sme boli právny štát. 

Vyšetrovatelia sa možno „boja“ vyšetrovať, lebo si nikdy nemôžu byť istí, kedy generálny prokurátor zruší uznesenie o vznesení obvinenia cez paragraf 363 a obvineného napríklad prepustí z väzby. V tejto téme sa nechávate blokovať Borisom Kollárom. 

Máme ešte rok a pol a verím, že aj vďaka našej platforme sa v tejto téme posunieme ďalej a budú nám vychádzať počty na to, aby sme to mohli schváliť. 

Nebudete rešpektovať veto Sme rodina? 

Veto nebolo ani teraz, je to na rokovaní lídrov strán a predsedov poslaneckých klubov. Ak by to presadili, na výmenu dovolíme niečo presadiť klubu Sme rodina.

Postavíte sa v budúcnosti Igorovi Matovičovi čelom, ak bude verejne komunikovať za OĽaNO veci, s ktorými nesúhlasíte? 

Predpovedať budúcnosť neviem, ale pevne verím, že naša platforma si bude ctiť všetky demokratické princípy. Pevne verím, že budeme korigovať situáciu, aby sa v spoločnosti nešírila nenávisť. Igora Matoviča sme vyzvali, aby situáciu upokojil a riešenie našiel v spolupráci demokratických strán a politikov. Je na ňom, ako k tomu pristúpi a aké riešenia prinesie. 

Mali ste jedinečnú príležitosť odsúdiť výroky Igora Matoviča po vražde Juraja a Matúša a nestalo sa to. 

Vyhlásenie platformy sme krátko po tragickej udalosti rozposlali médiám. Odsúdili sme útok a zároveň sme avizovali návrh na parlamentné uznesenie k vyjadreniu podpory LGBTI+.

Voči statusu „som hetero“ Igora Matoviča ste sa neohradili. 

Dali sme stanovisko k tomu, čo sa stalo, a odsúdili sme šírenie nenávisti zo strany politikov. Igor Matovič je tiež politik. Viete si to spojiť, toto stanovisko sme dali ešte pred napísaním statusu Igora Matoviča. 

Presne o tom hovorím. Neodsúdili ste konkrétny výrok. 

Odsúdili sme všetkých politikov, ktorí šíria nenávisť. 

Povedali ste alebo poviete Igorovi Matovičovi svoj názor na tento status aspoň osobne? 

Myslím si, že náš názor je jasný. 

Tomu rozumiem, ale pýtam sa na to, či ho budete osobne konfrontovať. 

Nemám problém napísať alebo povedať mu, že tento status nebol šťastný v tomto čase. Keby bežne počas roka napísal, že je heterosexuál, žiadny problém by som nevidel. S Igorom Matovičom hovoríme o jeho komunikácii interne dlhé mesiace. Môžem vás ubezpečiť, že mu nesúhlas s niektorými jeho výrokmi tlmočíme veľmi jasne. 

Ako vnímate, že predseda hnutia, v ktorého klube pôsobíte, má momentálne dôveryhodnosť 8 percent? 

Nie je to môj predseda, je to predseda hnutia, ktorého nie som členom. Som členom poslaneckého klubu, mojím predsedom je Michal Šipoš. Dôvera politikov klesala v celej Európe. Možno nie až takto drasticky. Je to aj preto, že ak ľuďom obmedzíte spôsob života tak, ako sme ho obmedzili pri pandémii koronavírusu a pri vojne na Ukrajine či energetickej kríze, ľudia zo psychologického hľadiska vždy začnú hľadať vinníka. 

Ale predseda vlády je už rok a pol Eduard Heger. 

Vzniklo to pri pandémii koronavírusu, kde Igorovi Matovičovi spadli preferencie najviac. Myslím si, že 50 percent úpadku preferencií a dôveryhodnosti zobrala Igorovi Matovičovi pandémia. Druhá časť mu spadla skrz to, že sa naťahujeme s SaS a neriešime to, prečo nás zvolili. Aj dôveryhodnosť Roberta Fica pred poslednými parlamentnými voľbami spadla na 10 až 15 percent. Jeho strana skončila druhá aj napriek tomu a v súčasnosti je tretím alebo štvrtým najpopulárnejším politikom. 

Veríte, že Igora Matoviča čaká cesta ako Roberta Fica? 

Keď sú poslanci v koalícii, dôveryhodnosť padá. Ak náhodou budeme v opozícii po ďalších voľbách, preferencie nám porastú. 

Na pochode proti nenávisti sa zúčastnil aj Eduard Heger. Vnímate jeho účasť ako dôležitý signál pre queer komunitu? 

Áno, Eduard Heger je konzervatívny politik. Uznávam a veľmi chválim, že sa vie zachovať štátnicky a správne v tejto situácii.

Bolo vám sympatické vidieť premiéra Hegera s dúhovou vlajkou v ruke? 

Bolo mi to sympatické a ani ma to neprekvapilo, poznám ho ako empatického človeka. Podobný krok som očakával. 

Akú šancu na úspech má momentálne zákon o partnerskom spolužití, ktorý predkladá SaS? 

Ak z vlády nepríde iný návrh, podporíme návrh SaS. Myslím si, že cez prvé čítanie by mal prejsť bez problémov. Potom uvidíme, možno podáme pozmeňujúce návrhy. Poďme do toho, ak narátajú dostatočný počet poslancov. Ak by ich dosť nemali, bol by to problém, lebo by sme mohli tento zákon opätovne predložiť až o pol roka.

Mimochodom, prečo ste nezahlasovali za zákon z dielne pána Valáška, ktorý bol ešte otvorenejší queer komunite?

Pretože my sme koalícia a Tomáš Valášek je v opozícii. Ja s ním mám dobrý vzťah, mohol by sa pridať za Progresívne Slovensko ku koalícii ako poslanec. Ak opozičný poslanec chce, aby koalícia jeho návrh podporila, mal by o ňom rokovať. Nepamätám si, že by od pána Valáška pri tomto návrhu prišla iniciatíva na rokovanie.

Tomáš Šudík
Zdroj: Refresher/Jakub Ondejka

To myslíte ako? 

Vždy sú možnosti. Keby prišiel, že sa chce pridať, mohol by spolupracovať s vládou. 

Ako? 

Spravili by sme novú koaličnú zmluvu pre Progresívne Slovensko. Ale viete, ak ste koaličný poslanec, dostávate šupy-bomby za všetko, čo ste spravili. Za všetko na svete vás obviňujú. Opoziční poslanci majú komfort. Koaličná zmluva hovorí o tom, že podporujeme len koaličné návrhy, a ja ju rešpektujem. Tomaš Valášek je dobrý človek, ktorý má často dobré návrhy. Bol by som rád, ak by bol koaličným poslancom. 

28. augusta 2023, 14:00 Čas čítania 0:18 „Roberta Fica by sme mali zatknúť.“ V Prešove sa pýtame, koho budú Slováci voliť „Roberta Fica by sme mali zatknúť.“ V Prešove sa pýtame, koho budú Slováci voliť

Tomáš Valášek odišiel z koalície pre Igora Matoviča, konkrétne pre jeho nákup vakcíny Sputnik z Ruska poza chrbát všetkých. Asi by sa k vám pridať nechcel. Boris Kollár straší, že ak prejde partnerské spolužitie, niekto sa obráti na Európsky súd pre ľudské práva a budeme nútení zaviesť aj možnosť adopcie detí pre páry rovnakého pohlavia. 

Myslím si, že treba mať legislatívu pripravenú tak, aby bola pochopiteľná. Je dôležité, aby sa právnici zhodli na formulácii. Mali by sme predkladať návrh zákona, ktorý by vyvracal nejasné otázky politikov. Na ESĽP sa môžeme obrátiť aj s otázkou, či to chápe správne. Mali by sme sa pýtať aj odborníkov.

Vy by ste boli za to, aby partnerské spolužitie bola prechodná fáza alebo medzikrok k možnosti adopcie detí pre páry rovnakého pohlavia? 

Myslím si, že pre mňa ako konzervatívneho politika je téma adopcie detí homosexuálmi otvorená. Chcel by som o nej diskutovať, ale v súčasnosti mám málo informácií. Chcem sa oboznámiť s faktami a so skúsenosťami zo zahraničia. Túto problematiku by som si musel naštudovať, momentálne neviem. Ale nemám problém s dedením ani so sobášením. Bežne to takto funguje v zahraničí a nemá to žiadne negatívne dosahy.

Je vaša koalícia ešte menšinová alebo rátate s podporou tarabovcov v kľúčových prípadoch?

Myslím si, že naša koalícia je od 1. septembra menšinová. To, že niekde tarabovci zahlasujú, ovplyvniť neviem ani nechcem. Koalíciu považujem za menšinovú a neviem o tom, že by sa niekto z našich lídrov otvorene dohodoval s tarabovcami o tom, ako majú hlasovať. 

Tarabovci sa už ukázali pri odvolávaní Igora Matoviča, kde popreli predchádzajúce výroky a nehlasovali za. 

Kuffa starší na milión percent ani v minulosti nehlasoval za. Samozrejme, inak zahlasoval pán Taraba, ale jeho hlas by nič nezmenil. Je to otázka pre nich.

Je dôležité, že sú traja a postupujú synchronizovane. 

Pán Taraba tvrdí, že chce ísť do predčasných volieb. Zdá sa mi, že z duše nenávidí SaS a nechce sa možno zúčastňovať na ich návrhoch, ktoré predkladajú. Mal voči nim výčitky, že sa vrátia do vlády. 

Áno, chcel prísľub, že zahlasujú za predčasné voľby. 

SaS jeho ponuku neprijala, k pánovi Tarabovi sa ani vyjadrovať ďalej nemusíme. Sú pozitívnejšie veci, ktoré by sme mohli riešiť. 

Pred odvolávaním Igora Matoviča sa prerokovali na koaličnej rade konkrétne návrhy tarabovcov, ktoré potom prešli. 

Nebol som na tej koaličnej rade, neviem o tom. 

Nepýtate sa, čo sa tam deje? 

Keby som mal riešiť aj toto...

Ste koaličný poslanec a je to koaličná rada. 

Pre mňa je dôležité, čo rieši vláda, aké zákony posunú a čo schvália. Ja sa ani nemám koho opýtať, nie som členom strany. 

Pána Šipoša by ste sa mohli opýtať. Ja som v poslaneckom klube, mňa zaujíma, čo schváli vláda. Ak je niečo dôležité, Michal Šipoš nám to povie na poslaneckých kluboch. Na tých sa pravidelne zúčastňujem. Informácie mám, ale o preberaní návrhov tarabovcov nie. S pánom ministrom Budajom fungujeme ako naša platforma a on na tie koaličné rady chodí. Ak by sa niečo také udialo, povedal by nám to. 

Pán Budaj vás na týchto stretnutiach ako platformu reprezentuje?

Áno, aj. 

Ešte raz sa vrátim k prvej otázke z rozhovoru. Ak sa pozriete na to všetko, o čom sme sa rozprávali, nenúti vás to rozmýšľať nad tým, že niekedy odídete z klubu OĽaNO?

Môže sa to stať, v súčasnosti som v klube OĽaNO a cítim zodpovednosť za prijímanie legislatívy, ktorú sme začali. Ja osobne nad tým neuvažujem, ale neviem, čo sa môže stať. Môže sa stať, že zajtra buď ja, niektorí členovia, alebo celá platforma vystúpime z poslaneckého klubu. 

Aké sú vaše červené čiary? 

Ak budeme podrývať princípy demokracie a nebudeme plniť úlohy, kvôli ktorým si nás ľudia do parlamentu zvolili. Ak budeme vidieť, že na Slovensku prebieha únos právneho štátu a v parlamente nevieme nič schváliť, potom môžeme o červených čiarach hovoriť. Ale vždy budem hovoriť, že nezahlasujem za predčasné voľby. 

Spolupráca s tarabovcami je červená čiara? 

Od začiatku vylučujem spoluprácu s tarabovcami. 

Náznakov spolupráce je však už príliš veľa. Ako veľmi sa musí prejaviť táto spolupráca, aby ste to vy osobne videli a odišli preto?

Napríklad predkladanie spoločných zákonov.

Nedávno sme tu presne taký mali, boli to spomínané dúhové vlajky. 

Bol. Ako sa hovorí u nás na východe, György Gyimesi dostal „po pyščisku“ a stiahol tento návrh.

Nestiahol ho, hlasovalo sa o ňom v parlamente.

Áno. dohodli sme sa, že ho nepodporíme. Bol s tým oboznámený. Stala sa chyba, ale návrh neprešiel. Pevne verím, že takáto spolupráca pokračovať nebude. György Gyimesi podpísal koaličnú zmluvu.

Čo ak tarabovci zahlasujú za rozpočet? Budete hovoriť, že je to preto, lebo je dobrý? 

Neviem to ovplyvniť. Pevne verím, že naši opoziční partneri z SaS návrh rozpočtu podporia a prejde, keďže je to rozpočet pre ľudí. Verím, že to nebudú naťahovať, je dôležité, aby rozpočet prešiel. Budem rád, ak nebudeme potrebovať tarabovcov. Ale musíte uznať, že to ovplyvniť nevieme. 

Je kľúčové, či s nimi budete alebo nebudete rokovať. 

Mám sa s nimi dohodnúť, aby nehlasovali za rozpočet, alebo ako to myslíte, aby som mal pokojnú dušu? Poslanci majú ústavné právo hlasovať podľa svojho vedomia a svedomia. 

Dôležité je, či budete pred tým robiť dohody. 

Myslím si, že nebudeme. Vyzývame na rokovania so stranou SaS, s pánom Valáškom a pánom Kollárom. 

Igor Matovič aj pri „protiinflačnom“ balíku povedal, že im jednoducho nemôžeme zakazovať hlasovať za dobré zákony, pritom vieme, že rokoval s kotlebovcami. 

A koľkokrát zahlasovali Kuffovci s koalíciou?

Dôležité sú kľúčové hlasovania, ako bolo odvolávanie a ako bude rozpočet. 

Aj Kuffovci môžu kalkulovať.

Nebolo by správne, aby Eduard Heger spojil hlasovanie o rozpočte s vyslovením dôvery vláde?

Možno to spraví, ak by rozpočet neprechádzal. 

Mal by to spraviť? 

Ako hovorí Richard Sulík – či cez ten most pôjdeme, sa rozhodneme, keď k nemu prídeme. Môže sa stať, že sa s SaS dohodneme a povedia, že je to perfektný rozpočet.

Domov
Zdieľať
Diskusia