Plynovod Nord Stream niekto znefunkčnil, aj keď cezeň posledné týždne do Európy už neprúdil žiadny plyn.
Európska únia minulý rok dovážala až 40 percent svojej spotreby zemného plynu z Ruska. Aktuálne je to už menej než 10 %. Najviac plynu prúdilo do Európy z Ruska prostredníctvom plynovodu Nord Stream 1, ktorý spája Rusko s Nemeckom a denne dokázal do Európy prepraviť 170 miliónov kubických metrov plynu.
Toto všetko sa zmenilo, keď Rusko vo februári 2022 zaútočilo na Ukrajinu. Nielenže Moskva postupne znižovala prietok plynu v Nord Streame 1, ale Nemecko následkom vojenskej agresie zastavilo certifikáciu nového plynovodu Nord Stream 2, ktorý mohol objem prepravovaného plynu zdvojnásobiť.
Prečo prestal prúdiť plyn?
Moskva v júni znížila množstvo prepravovaného plynu v Nord Streame 1 o 75 percent, v júli tento plynovod vypla na 10 dní (vraj pre technickú poruchu) a nakoniec prívod plynu Rusi do Európy nadobro zastavili.
Dôvodom sú podľa Moskvy európske sankcie, hoci tie nijakým spôsobom dodávky plynu nepostihujú a Rusko svojím konaním porušilo platné dohody. Mnohí experti a politici hovoria o vydieraní Európy plynom.
Teraz plynovody Nord Stream 1 aj Nord Stream 2 hlásia závažné poškodenia, ktoré pravdepodobne vznikli sabotážou. Ide zrejme o cielené poškodenie spôsobené výbuchmi pod morskou hladinou.
Ako vznikol kontroverzný plynovod?
Plynovod Nord Stream má dĺžku viac ako 1 200 kilometrov a pod hladinou Baltského mora prepája centrálu v ruskom meste Vyborg s centrálou v nemeckom meste Lubmin na severnom pobreží krajiny. Aj keď projekt odštartoval v roku 1997, trvalo osem rokov, kým vôbec ruský Gazprom v roku 2005 začal s výstavbou, píše BBC.