Vlnu aktuálnych nepokojov naštartoval brutálny zákrok mravnostnej polície. Protestujúcich spája aj hnev voči patriarchátu a korupcii.
Pri aktuálnych protestoch v Iráne zomrelo podľa tamojších aktivistov aspoň 75 občanov. Iránske úrady hovoria o oficiálnom čísle 41. Na začiatku občianskych nepokojov bola smrť Mahsá Amíníovej po zásahu tzv. mravnostnej polície. Dvadsaťdvaročná Iránka sa previnila tým, že nemala vzorovo uviazaný hidžáb. Podľa aktivistov mladú ženu príslušníci bili do hlavy obuškom a hlavu jej udreli aj o kapotu vozidla.
Hidžáb v Iráne nie je zďaleka len kus látky. Je symbolom prísnych nariadení vychádzajúcich z islamského práva šaría. Povinnosť nosiť ho na verejnosti majú Iránky od momentu, keď nastúpia do základnej školy. Podľa Iránky Nasi A. Motlaghovej žijúcej na Slovensku si Slováci atmosféru v jej domovine nevedia ani predstaviť. „Pripodobniť to môžeme k vplyvu stalinizmu v Československu v 50. rokoch. Ľudia v Iráne nemajú právo mať iný názor a nebodaj ho prejavovať.“
Počas aktuálnej vlny protestov nezaznievajú len požiadavky na zdobrovoľnenie nosenia hidžábu, ale aj na celkové zlepšenie situácie v spoločnosti. Spektrum protestujúcich je dnes oveľa širšie ako pri predošlých protestoch, kde išlo skôr o čiastkové záujmy. Súčasné protesty sú z tohto pohľadu iné, majú väčší spoločenský presah.
V Refresheri sa nedozvieš, len čo sa nosí, čo pozerať či počúvať. Pravidelne a dôsledne reflektujeme aj aktuality z celého sveta. O nedávnych protestoch na Srí Lanke sme sa rozprávali so Slovákom, ktorý tam žije, a náš reportér vycestoval dokonca aj na ukrajinský front. Podpor našu prácu predplatným Refresher+ a získaš prístup k exkluzívnemu obsahu.
This picture of chopped hair hoisted as a flag will be the photograph of this century.#IranProtests2022pic.twitter.com/pq1viygnvF
— Leena Manimekalai (@LeenaManimekali) September 22, 2022
Mravnostná polícia
Mahsá Amíníová zomrela počas návštevy Teheránu dva dni po brutálnom zásahu, keď ju tzv. mravnostná polícia stiahla priamo z ulice do dodávky. Podobné zásahy tejto špecifickej poriadkovej zložky sú v Iráne na dennom poriadku, odkedy sa v roku 2005 stala oficiálnou súčasťou štátneho aparátu.
Mravnostná polícia nezodpovedá v rámci bezpečnostných štruktúr len za dodržiavanie stanovených pravidiel, pokiaľ ide o obliekanie – zakrytie vlasov, určitých partií tela, napríklad členkov, rúk a ženských kriviek. Môže zakročiť aj pri „nevhodnom“ správaní žien, ale aj mužov. Takéto priestupky sa riešia zvyčajne dohovorom, pokutou, no môžu sa skončiť aj „preškolením“ v špecializovanom centre.
Do you really want to know how Iranian morality police killed Mahsa Amini 22 year old woman? Watch this video and do not allow anyone to normalize compulsory hijab and morality police.
— Masih Alinejad 🏳️ (@AlinejadMasih) September 16, 2022
The Handmaid's Tale by @MargaretAtwood is not a fiction for us Iranian women. It’s a reality. pic.twitter.com/qRcY0KsnDk
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo by mal vývoj v Iráne zaujímať aj Slovákov.
- Čo môžu priniesť protesty.
- Ako reaguje iránsky prezident a minister spravodlivosti.
- Do akej miery sú dnes Iránky emancipované.