Rada hlavného epidemiológa sa u mnohých obyvateľov nestretla s pochopením.
Nedotýkajte sa cudzincov, varoval hlavný čínsky epidemiológ obyvateľov krajiny. Čína hlási prvý prípad opičích kiahní, a tak sa Wu Cun-jou rozhodol vysvetliť bežným Číňanom, ako sa pred vírusom chrániť.
„Aby sme predišli možnej nákaze opičími kiahňami a udržali si náš zdravý životný štýl, odporúčame sa vyhýbať priamemu kontaktu s kožou cudzincov,“ napísal v príspevku epidemiológ. Wu Cun-jou šéfuje sekcii epidemiológie v čínskom Stredisku pre kontrolu a prevenciu chorôb.
Toto varovanie nesmeruje len na cudzincov samotných, ale na každého človeka, ktorý sa v „posledných troch týždňoch vrátil zo zahraničia“. Podľa epidemiológa zabraňovali prísne vstupné podmienky šíreniu opičích kiahní, no teraz sa prípadu podarilo „prešmyknúť cez sieť“.
NEW: A top Chinese health official warns people against having skin-to-skin contact with foreigners to avoid contracting monkeypox, spurring a backlash among the country’s dwindling expatriate community https://t.co/8efyYCJ6a5
— Bloomberg Asia (@BloombergAsia) September 19, 2022
Prvý potvrdený prípad opičích kiahní v Číne sa objavil u človeka, ktorý po príchode do krajiny absolvoval povinnú karanténu z dôvodu pretrvávajúcej pandémie covidu-19. Čínske úrady však neinformovali, či nakazená osoba pochádza zo zahraničia, alebo ide o občana Číny.
Hlavný epidemiológ predniesol celkovo päť rád, ako sa pred nákazou opičími kiahňami chrániť. V prvom rade sa podľa neho treba vyvarovať dotykom s cudzincami. Toto odporúčanie vyvolalo na sociálnych sieťach v Číne vlnu odporu, pretože množstvo ľudí vníma selektovanie cudzincov ako hlavných prenášačov za diskriminačné.
Podľa ľudí žije v Číne veľa cudzincov, ktorí sa v krajine nachádzajú dlhé roky, nikam necestovali a nie sú preto o nič rizikovejší pri opičích kiahňach ako akýkoľvek bežný Číňan. Rozruch v komentároch vyústil až do zákazu komentovania pod príspevkom.
Mnoho komentujúcich označilo túto rétoriku za ironickú, pretože Čína pred dvoma rokmi v začiatku pandémie ostro vystupovala proti tomu, aby sa koronavírus označoval za čínsky vírus a ľudia sa obávali práve osôb čínskeho pôvodu.