Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
Adam Novosad
19. septembra 2022 o 13:21
Čas čítania 1:13

Nedotýkajte sa cudzincov, ak nechcete chytiť opičie kiahne, varoval Číňanov hlavný epidemiológ. Schytal za to vlnu kritiky

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Rada hlavného epidemiológa sa u mnohých obyvateľov nestretla s pochopením.

Nedotýkajte sa cudzincov, varoval hlavný čínsky epidemiológ obyvateľov krajiny. Čína hlási prvý prípad opičích kiahní, a tak sa Wu Cun-jou rozhodol vysvetliť bežným Číňanom, ako sa pred vírusom chrániť.

„Aby sme predišli možnej nákaze opičími kiahňami a udržali si náš zdravý životný štýl, odporúčame sa vyhýbať priamemu kontaktu s kožou cudzincov,“ napísal v príspevku epidemiológ. Wu Cun-jou šéfuje sekcii epidemiológie v čínskom Stredisku pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Toto varovanie nesmeruje len na cudzincov samotných, ale na každého človeka, ktorý sa v „posledných troch týždňoch vrátil zo zahraničia“. Podľa epidemiológa zabraňovali prísne vstupné podmienky šíreniu opičích kiahní, no teraz sa prípadu podarilo „prešmyknúť cez sieť“.

7. júla 2022 o 20:00 Čas čítania 1:01 TOP 3 vo štvrtok: OĽaNO odmieta požiadavky SaS, Boris Johnson rezignuje a na Slovensku je prvý prípad opičích kiahní TOP 3 vo štvrtok: OĽaNO odmieta požiadavky SaS, Boris Johnson rezignuje a na Slovensku je prvý prípad opičích kiahní

Prvý potvrdený prípad opičích kiahní v Číne sa objavil u človeka, ktorý po príchode do krajiny absolvoval povinnú karanténu z dôvodu pretrvávajúcej pandémie covidu-19. Čínske úrady však neinformovali, či nakazená osoba pochádza zo zahraničia, alebo ide o občana Číny.

Hlavný epidemiológ predniesol celkovo päť rád, ako sa pred nákazou opičími kiahňami chrániť. V prvom rade sa podľa neho treba vyvarovať dotykom s cudzincami. Toto odporúčanie vyvolalo na sociálnych sieťach v Číne vlnu odporu, pretože množstvo ľudí vníma selektovanie cudzincov ako hlavných prenášačov za diskriminačné.

Podľa ľudí žije v Číne veľa cudzincov, ktorí sa v krajine nachádzajú dlhé roky, nikam necestovali a nie sú preto o nič rizikovejší pri opičích kiahňach ako akýkoľvek bežný Číňan. Rozruch v komentároch vyústil až do zákazu komentovania pod príspevkom.

Mnoho komentujúcich označilo túto rétoriku za ironickú, pretože Čína pred dvoma rokmi v začiatku pandémie ostro vystupovala proti tomu, aby sa koronavírus označoval za čínsky vírus a ľudia sa obávali práve osôb čínskeho pôvodu. 

Domov
Zdieľať
Diskusia