Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Adam Novosad
19. septembra 2022, 13:21
Čas čítania 1:13

Nedotýkajte sa cudzincov, ak nechcete chytiť opičie kiahne, varoval Číňanov hlavný epidemiológ. Schytal za to vlnu kritiky

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Rada hlavného epidemiológa sa u mnohých obyvateľov nestretla s pochopením.

Nedotýkajte sa cudzincov, varoval hlavný čínsky epidemiológ obyvateľov krajiny. Čína hlási prvý prípad opičích kiahní, a tak sa Wu Cun-jou rozhodol vysvetliť bežným Číňanom, ako sa pred vírusom chrániť.

„Aby sme predišli možnej nákaze opičími kiahňami a udržali si náš zdravý životný štýl, odporúčame sa vyhýbať priamemu kontaktu s kožou cudzincov,“ napísal v príspevku epidemiológ. Wu Cun-jou šéfuje sekcii epidemiológie v čínskom Stredisku pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Toto varovanie nesmeruje len na cudzincov samotných, ale na každého človeka, ktorý sa v „posledných troch týždňoch vrátil zo zahraničia“. Podľa epidemiológa zabraňovali prísne vstupné podmienky šíreniu opičích kiahní, no teraz sa prípadu podarilo „prešmyknúť cez sieť“.

7. júla 2022, 20:00 Čas čítania 1:01 TOP 3 vo štvrtok: OĽaNO odmieta požiadavky SaS, Boris Johnson rezignuje a na Slovensku je prvý prípad opičích kiahní TOP 3 vo štvrtok: OĽaNO odmieta požiadavky SaS, Boris Johnson rezignuje a na Slovensku je prvý prípad opičích kiahní

Prvý potvrdený prípad opičích kiahní v Číne sa objavil u človeka, ktorý po príchode do krajiny absolvoval povinnú karanténu z dôvodu pretrvávajúcej pandémie covidu-19. Čínske úrady však neinformovali, či nakazená osoba pochádza zo zahraničia, alebo ide o občana Číny.

Hlavný epidemiológ predniesol celkovo päť rád, ako sa pred nákazou opičími kiahňami chrániť. V prvom rade sa podľa neho treba vyvarovať dotykom s cudzincami. Toto odporúčanie vyvolalo na sociálnych sieťach v Číne vlnu odporu, pretože množstvo ľudí vníma selektovanie cudzincov ako hlavných prenášačov za diskriminačné.

Podľa ľudí žije v Číne veľa cudzincov, ktorí sa v krajine nachádzajú dlhé roky, nikam necestovali a nie sú preto o nič rizikovejší pri opičích kiahňach ako akýkoľvek bežný Číňan. Rozruch v komentároch vyústil až do zákazu komentovania pod príspevkom.

Mnoho komentujúcich označilo túto rétoriku za ironickú, pretože Čína pred dvoma rokmi v začiatku pandémie ostro vystupovala proti tomu, aby sa koronavírus označoval za čínsky vírus a ľudia sa obávali práve osôb čínskeho pôvodu. 

Domov
Zdieľať
Diskusia