Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
Eduard Starkbauer TASR
18. septembra 2022 o 7:35
Čas čítania 0:43

Envirorezort: Slovensko za 30 rokov znížilo emisie skleníkových plynov o takmer 50 %

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Európska únia presadzuje nízkouhlíkovú budúcnosť.

Slovensko znížilo objem emisií podľa Ministerstva životného prostredia v období medzi rokmi 1990 do 2020 takmer o polovicu. Vyplýva to z ostatnej národnej inventúry emisií skleníkových plynov, ktorá pripisuje najvyššiu zásluhu na poklese mitigačným opatreniam, čiže znižovaniu emisií a zároveň zvyšovaniu schopnosti odoberať ich z atmosféry.

klima oxid uhličitý
Zdroj: Unsplash/Chris LeBoutillier/volně k užití

K ďalšiemu znižovaniu množstva skleníkových plynov má prispieť aj nový „zákon o zmene klímy a nízkouhlíkovej transformácii SR“. Podľa envirorezortu tento zákon stanoví ciele zníženia emisií skleníkových plynov pre jednotlivé sektory mimo systému obchodovania s emisnými kvótami. Bude teda regulovať výstavbu, cestnú dopravu, odpady, poľnohospodárstvo a sektor využívania krajiny ako aj zmeny vo využívaní krajiny a lesníctve.

Anketa:
Robí Slovensko pre ochranu planéty dosť?
Áno.
Nie.
Neviem posúdiť.
Áno.
20 %
Nie.
48 %
Neviem posúdiť.
31 %

Slovenská legislatíva je v otázke znižovania množstva skleníkových plynov zásadne ovplyvnená európskou legislatívou, ktorá dlhodobo presadzuje stratégiu budovania nízkouhlíkovej budúcnosti.

K nižším emisiám môžu prispieť aj obyvatelia krajiny. Na Slovensku totiž v rámci cestnej dopravy tvoria až 60,6 percenta emisií osobné autá. Z ich výfukov sa do ovzdušia dostávajú škodlivé látky ako oxidy dusíka, oxid uhoľnatý či pevné častice. Podľa Inštitútu environmentálnej politiky sú vysoké koncentrácie pevných častíc a oxidu dusičitého na Slovensku príčinou asi 1 600 predčasných úmrtí ročne.

Domov
Zdieľať
Diskusia