Od prijatia Židovského kódexu ubehlo presne 81 rokov.
Prezidentka, predseda parlamentu a premiér si spolu s predstaviteľmi židovskej obce v Bratislave uctili obete holokaustu. Pietna spomienka sa konala na Rybnom námestí pri príležitosti Dňa obetí holokaustu a rasového násilia.
S príhovormi vystúpili aj traja najvyšší ústavní činitelia, teda prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady Boris Kollár a premiér Eduard Heger. Dopoludnia k pamätníku položili vence aj zástupcovia opozičného Smeru-SD.
Podľa hlavy štátu by ani dnes ľudia nemali ostať ticho, ak okolo seba vidia prejavy antisemitizmu. V príhovore upozornila aj na nárast extrémizmu a povedala, že naše ústupky môžu „relativizovať zlo, ktorého dôsledkom rozumejú menšinové komunity“.
„Mnohí, ktorí prežili koncentračné tábory, hľadali bezpečnejší a slobodnejší domov v zahraničí. Pripravili sme sa tak o množstvo lekárov, právnikov, vedcov, robotníkov, s ktorými sme mohli budovať a obnovovať náš spoločný štát,“ hovorí prezidentka.
Zdôraznila tiež, že antisemitizmus nevznikol a nezanikol s vojnovým slovenským štátom. Varovala pred tendenčným výkladom dejín a upozornila, že do verejného života sa vracajú ľudia, ktorí fašistický režim neodsudzujú a otvorene či v náznakoch ho dokonca ospravedlňujú, oslavujú a napodobňujú, aj keď „v súčasnosti na sebe nosia namiesto uniforiem saká a používajú uhladené frázy“.
Slovensko si každoročne pripomína výročie prijatia Židovského kódexu – nariadenia vlády vojnovej Slovenskej republiky o právnom postavení Židov zo septembra 1941. Prvý transport slovenských Židov bol vypravený pár mesiacov po prijatí kódexu, 25. marca 1942. V koncentračných táboroch zahynulo celkovo viac ako 70 000 židovských občanov zo Slovenska.