Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
TASR
31. augusta 2022, 7:49
Čas čítania 0:43

Výbor OSN: Na Slovensku pretrváva rasová diskriminácia Rómov. Súdne konania sú príliš zdĺhavé

Kategória:
News
Uložiť Uložené
Výbor OSN: Na Slovensku pretrváva rasová diskriminácia Rómov. Súdne konania sú príliš zdĺhavé
Zdroj: TASR - Roman Hanc

Nezávislí experti vyjadrili znepokojenie nad tým, že súdne konania v prípadoch rasovej diskriminácie sú príliš zdĺhavé, čo podľa nich bráni obetiam v efektívnom prístupe k spravodlivosti.

Na Slovensku napriek prijatiu antidiskriminačného zákona naďalej pretrváva rasová diskriminácia najmä Rómov a osôb afrického pôvodu. Uviedol to Výbor OSN pre odstránenie rasovej diskriminácie (CERD) vo svojej správe zverejnenej v utorok, informuje TASR.


Osemnásti nezávislí experti vyjadrili tiež znepokojenie nad tým, že súdne konania v prípadoch rasovej diskriminácie sú príliš zdĺhavé, čo podľa nich bráni obetiam v efektívnom prístupe k spravodlivosti.

14. júla 2022, 20:19 Čas čítania 1:03 Slovenskí Rómovia žijú ako v stredoveku, tvrdí europoslanec. Je to hanba EÚ aj Slovenska Slovenskí Rómovia žijú ako v stredoveku, tvrdí europoslanec. Je to hanba EÚ aj Slovenska

CERD odporučil, aby Slovensko „prijalo vhodné opatrenia na riešenie problému zdĺhavých súdnych konaní a podniklo potrebné kroky na zabezpečenie toho, aby všetky obete rasovej diskriminácie mali možnosť podať adekvátne opravné prostriedky“.


Výbor OSN takisto vyjadril znepokojenie nad neúmerným negatívnym vplyvom na vzdelávanie rómskych detí počas pandémie ochorenia COVID-19 v dôsledku zatvárania škôl. Experti poukázali na skutočnosť, že mnoho rómskych detí sa pre nedostatočný prístup na internet nemohlo zúčastňovať na on-line vzdelávaní.


Experti vo svojej správe apelovali na Slovensko, aby prijalo potrebné opatrenia na riešenie pôvodných príčin diskriminácie a segregácie rómskych detí vo vzdelávacom systéme a zintenzívnilo úsilie o zabezpečenie rovnakých príležitostí pre rómske deti v prístupe ku kvalitnému vzdelávaniu.

Viac správ nájdeš pod témami Správy z domova a Správy zo sveta.

Domov
Zdieľať
Diskusia