Z mnohých filmov sa veľa dozvieš, aj keď sa možno nebudeš cítiť úplne komfortne.
O globálnej zmene klímy sa čoraz viac hovorí v médiách aj v spoločnosti. Môžeš si zúfať, že je všetko stratené a svet sa bezútešne rúti do záhuby, apaticky zanevrieť na ľudstvo alebo ho rovno znenávidieť.
Môžeš sa však aj zhlboka nadýchnuť, nadchnúť pre planétu a skúsiť zohľadniť ekologické limity: zmeniť jedálniček, obmedziť lietanie, recyklovať, podporovať neziskové organizácie či tlačiť na politikov, ktorí nemajú vo veci často vôbec jasno.
Na porozumenie dynamiky a dosahov klimatickej zmeny však musíš predovšetkým čo-to vedieť. Vďaka snahe dokumentaristov a inštinktu produkčných spoločností uzrelo za ostatné roky svetlo sveta mnoho prepracovaných a pôsobivých dokumentov o ekologických výzvach.
Filmy v našom výbere sa zameriavajú na rôzne sféry globálneho problému, a tak nehrozí, že budeš pozerať „ten istý film“, len s inými odtienkami. Majú však spoločné posolstvo: príroda si nejako poradí aj bez nás. V skutočnom ohrození sme však my a naša civilizácia.
Ak sa pridáš k predplatiteľom Refresher+, získaš prehľad v témach, ktoré hýbu svetom. Podporíš aj našu redakciu, ktorá sa snaží v záplave tisícov podnetov nájsť výživnú potravu pre zvedavé duše.
True Cost (réžia: Andrew Morgan, 2015)
Dĺžka filmu: 92 minút
Hodnotenie na RT: 6,3 z 10
Odevný priemysel patrí do prvej päťky najviac znečisťujúcich priemyselných odvetví na svete. Je zodpovedný až za 10 percent skleníkových emisií. V dokumente z roku 2015 odhalíš okrem ekologických vplyvov módy aj krutú realitu vykorisťovania zamestnancov, ktorí oblečenie pre západné fast fashion značky šijú v Bangladéši či Indii.
Z pôvodných dvoch módnych sezón dnes máme 52 a vďaka nízkym cenám odevov sa ich produkcia a z nej vyplývajúce plytvanie neustále zvyšuje. Film predstavuje zrod fast fashion a aj to, ako sa na jeho rozkvete a ukotvení podieľa šikovný marketing i sociálne siete ťažiace z ľudských slabostí.
Film je dostupný zadarmo na Youtube a vydáš sa v ňom na púť od (doslova) smrtiacich tovární a mentálne postihnutých detí v dôsledku pesticídov cez otrávené rieky až po fair-trade iniciatívy, módne konferencie a greenwashing.
Hidden Life of Trees (réžia: Jörg Adolph, 2020)
Nemecký, pedagogicky ladený dokument vznikol na námet knižného bestsellera lesníka Petra Wohllebena. Autor nás sprevádza celým filmom a vďaka jeho výkladu sa dozvieš, ako sa pozorne prechádzať lesom, počúvať jeho potreby a zistiť, či je zdravý.
Vláčne tempo filmu a nedynamická téma predstavuje divácku výzvu. Film svojou formou aj obsahom pripomína, že obnova a záchrana biotopov je občas tak trochu nuda. Je však o to dôležitejší. Intenzívne lesné hospodárstvo a holoruby páchajú škody aj na Slovensku.
Virtuálnym listovaním kapitolami sa dozvedáme, ako ťažká mechanizácia bezohľadne nivočí krehké lesné ekosystémy. Štáb okrem Nemecka navštívi aj Poľsko či Kanadu, v ktorých prebieha ťažba v historických panenských lesoch. Trpezlivý divák sa dozvie, prečo majú ľudia prirodzene vyššiu citlivosť k živočíchom ako voči rastlinám a dočká sa aj rozkošnej animovanej sekvencie.
Film neopomína ani príkoria vystresovaných mestských stromov. Vyplýva z neho hlboké posolstvo o vzájomnej závislosti, ktoré je možné preniesť aj na ľudskú spoločnosť.
Cowspiracy (réžia: Kip Andersen, 2014)
Seaspiracy (réžia: Ali Tabrizi, 2021)
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Aký film hovorí o toxickom elektronickom odpade.
- Kto len nedávno nakrútil environmentálny dokument na Slovensku.
- Čo radí ľudstvu 95-ročný David Attenborough.
- Koľko ľudí zahynulo pri požiari v meste Paradise.