Riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko hovorí, že obžaloba na Fica a Kaliňáka môže padnúť už v auguste. Je to podľa neho jeden z možných scenárov.
Národná kriminálna agentúra ukončila vyšetrovanie kauzy Súmrak, v ktorej sú obvinení Robert Fico a Robert Kaliňák. „Vyšetrovateľ ukončil vyšetrovanie, tento týždeň prebieha preštudovanie spisu, obvinení a ich obhajcovia majú právo sa s celým spisom oboznámiť a podať návrhy na doplnenie vyšetrovania,“ hovorí šéf NAKA Ľubomír Daňko pre denník Postoj. Ak by Fico a Kaliňák nemali kvalifikované návrhy na doplnenie spisu, policajti pristúpia k návrhu na podanie obžaloby pre prokurátora.
Daňko odhaduje, že by sa tak mohlo stať už v najbližších dňoch. „Vyšetrovateľ by koncom júla alebo začiatkom augusta mohol podať návrh na podanie obžaloby.“
Na kauze spolupracovali traja elitní vyšetrovatelia s tímom operatívnych pracovníkov. Podľa šéfa NAKA bola kauza Súmrak pre policajtov prioritou, pretože ide o politicky citlivú vec. „Chceme vyšetrovanie čo najskôr ukončiť a netraumatizovať spoločnosť,“ povedal Postoju.
Spomínali na Úrade vlády SR
Len pred niekoľkými dňami bola na úrade vlády rekonštrukcia stretnutí Roberta Fica, Roberta Kaliňáka a Norberta Bödöra, o ktorých zhodne vypovedajú bývalý šéf finančnej správy František Imrecze a bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó.
Oboch Národná kriminálna agentúra zavolala priamo do budovy úradu premiéra, aby na mieste opísali, ako stretnutia prebiehali.
Bývalí vysokopostavení funkcionári daniarov sú korunnými svedkami v kauze Súmrak, v ktorej sú Fico, Kaliňák a Bödör obvinení ako členovia zločineckej skupiny.
„Určite je zásadná vec, ak sa vie svedok, ktorý vypovedá, v priestore orientovať a vie opísať, kde sa čo nachádza. Okná a dvere neviete vymeniť. Neviete vymeniť, kto a kde sedel,“ povedal Ľubomír Daňko na margo preverovania výpovede svedkov na Úrade vlády SR.
Okrem Makóa a Imreczeho proti Ficovi a Kaliňákovi svedčia aj Daniel Čech, František Imrecze a mafián Tomáš Rajecký.
Roberta Fica a Roberta Kaliňáka údajne usvedčujú aj správy z telefónu Mariana Kočnera, ktoré dokresľujú, akú moc mali v tom čase expremiér a exminister vnútra.
Šéf Smeru vraj stál na vrchole hierarchie
Robert Fico bol podľa NAKA na vrchole hierarchie, z úradu vlády v rokoch 2012 až 2018 podľa vyšetrovateľov riadil schému, ktorej súčasťou boli vysokopostavení policajti vrátane policajného prezidenta Tibora Gašpara a vplyvný podnikateľ Norbert Bödör – syn riaditeľa bezpečnostnej firmy Bonul.
Práve títo dvaja boli pôvodne v rámci kauzy Očistec vrcholom pyramídy, už v tom čase však uznesenia naznačovali, že táto skupina by nemohla fungovať bez politického krytia.
Fico s Kaliňákom podľa uznesenia najprv od roku 2012 obsadili do vedúcich funkcií na Finančnej správe SR dôveryhodných ľudí vrátane Františka Imreczeho či Ľudovíta Makóa, až potom začali tento úrad využívať na to, aby kompromitovali svojich politických nepriateľov – Igora Matoviča a Andreja Kisku. Podrobne opisujem údajný spôsob kompromitácie a zneužívanie úradov na túto činnosť v tomto článku.
Roberta Fica do väzby nevydala Národná rada SR, Roberta Kaliňáka prepustil Najvyšší súd. Obaja vinu odmietajú a obvinenie považujú za útok na opozíciu na objednávku Igora Matoviča.
Paragraf 363 využiť nemohli
Robert Fico a Robert Kaliňák nepochodili u generálneho prokurátora Maroša Žilinku so žiadosťou o použitie paragrafu 363 v ich prípade. Obvinenia im nezrušili.
Žilinka však v skutočnosti o samotnom obsahu ani nerozhodoval, v konečnom dôsledku bol totiž problém, že Úrad špeciálnej prokuratúry ešte nerozhodol o pôvodnej sťažnosti proti obvineniu. Logicky preto nemohla generálna prokuratúra rozhodovať o mimoriadnom prostriedku. Viacerí koaliční politici následne Roberta Fica kritizovali, že ako právnik neovláda základy trestného práva, ktoré sa týkajú opravných prostriedkov.
„Obvinenými uplatnený postup odporuje systému opravných prostriedkov upravenému v Trestnom poriadku. Obvinení totiž proti uzneseniam, ktorými voči nim bolo vznesené obvinenie, podali zároveň riadny opravný prostriedok, ako aj mimoriadny opravný prostriedok, a to v čase, keď rozhodnutie, ktorého zrušenia sa v konečnom dôsledku domáhajú, nenadobudlo právoplatnosť,“ vysvetľuje v stanovisku generálna prokuratúra.
Robert Fico preto napísal Úradu špeciálnej prokuratúry list, v ktorom upozorňuje na údajnú nečinnosť a nezákonnosť v postupe dozorujúceho prokurátora.
Ak podá prokurátor ÚŠP obžalobu, generálny prokurátor Maroš Žilinka už nebude môcť paragraf 363 využiť, pretože sa ním dá zrušiť len obvinenie, nie obžaloba.