Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
20. júna 2022, 16:01
Čas čítania 0:48
Tímea Krauszová TASR

Branislav Gröhling navrhuje zvýšiť učiteľom platy o 10 % tento rok a o ďalších 10 % v roku 2023

NEWS BRANISLAV GRÖHLING ŠKOLSTVO SPRÁVY Z DOMOVA UČITELIA
Uložiť Uložené

Podľa návrhu si majú učitelia prilepšiť najneskôr od septembra.

Minister školstva Branislav Gröhling navrhuje dorovnanie platov zamestnancom v školstve od 1. júla, respektíve od 1. septembra o desať percent. V budúcom roku od 1. januára o ďalších desať percent. Oznámil to v pondelok, o návrhu sa ešte bude diskutovať. 

Učitelia len pred niekoľkými dňami protestovali za zlepšenie pracovných podmienok vrátane vyšších platov. Viac ako desaťtisíc sa ich zišlo pred Národnou radou a kritizovali nedostatočné ohodnotenie v období neustáleho zdražovania. Žiadali desaťpercentné zvýšenie už od júla.

Vyššie platy

Podľa slov ministra školstva sa v najbližších dňoch má uskutočniť stretnutie premiéra Eduarda Hegera, ministra financií Igora Matoviča, ministra práce Milana Krajniaka a Gröhlinga. Krajniak už prejavil vôľu na septembrové dorovnanie. „Uvidíme, ako dopadne diskusia,“ povedal Gröhling, ktorý už pred pár dňami deklaroval, že trojpercentné zvýšenie platov zamestnancov škôl od 1. júla je finančne kryté a o ďalšom zvýšení sa rokuje.

Anketa:
Čo si myslíš o zvýšení platov učiteľom?
Jednoznačne si zaslúžia viac.
Podľa mňa majú dosť.
Zvýšiť áno, ale nie všetkým plošne.
Jednoznačne si zaslúžia viac.
77 %
Podľa mňa majú dosť.
15 %
Zvýšiť áno, ale nie všetkým plošne.
9 %

Sčasti by zvýšenie platov pokryli vyššie dane, 10-percentné zvýšenie týmto spôsobom navrhuje pokryť Matovič. Štát by si podľa neho mal zhodnotiť najprv svoje náklady a až potom zvažovať zvyšovanie daní, keďže tie zasiahnu všetkých. Podľa slov ministra ak máme aj iné zdroje, treba najprv využiť tie.

Gröhling opätovne požiadal o stretnutie zástupcov vlády a školských odborárov. Dúfa, že sa stretnú v najbližších dňoch.

Domov
Zdieľať
Diskusia