Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
10. januára 2022, 9:47
Čas čítania 0:52
Ema Stanovská

Kanadskí lekári budú môcť používať nelegálne psychoaktívne látky na liečbu pacientov

Kanadskí lekári budú môcť používať nelegálne psychoaktívne látky na liečbu pacientov
Zdroj: Unsplash/CC0/volně k užití
NEWS KANADA ZDRAVIE
Uložiť Uložené

Určené budú najmä pre vážne prípady a život ohrozujúce stavy, pri ktorých štandardná liečba nezaberá.

Kanadskí lekári budú môcť používať nelegálne drogy a psychoaktívne látky, ako MDMA a psilocybín, na psychedelickú terapiu. Ich použitie sa bude vyhodnocovať od prípadu k prípadu. Určené však budú najmä pre vážne prípady a život ohrozujúce stavy, pri ktorých štandardná liečba nezaberá. Informuje o tom portál Global News.

K psychedelickej terapii sa teda dostane len pár „vyvolených“, ktorí o ňu prejavia záujem. Portál Psychedelic Spotlight píše, že je to dôkaz, že kanadská vláda berie potenciál využitia psychedelík vážne. Využívať ich chce predovšetkým na liečbu psychických ochorení.

Payton Nyquvest, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Numinus Wellness zameranej na duševné zdravie, toto rozhodnutie ocenil. Dodal, že Kanada tým chce „napraviť historickú chybu založenú na stigme“, a verí, že je to len prvý krok k širšej reforme liekov.

Odporúčané
Vyskúšala som metódu skorého vstávania, ktorú praktizujú miliardári. Sľúbila, že mi zmení život. Ako to dopadlo? Vyskúšala som metódu skorého vstávania, ktorú praktizujú miliardári. Sľúbila, že mi zmení život. Ako to dopadlo? 22. februára 2024, 14:30

„Veríme, že je to len začiatok väčších zmien. Schválenie psychedelickej medicíny je dôležitý krok, ktorý prinesie ďalšie možnosti bezpečnej liečby a starostlivosti v oblasti duševného zdravia,“ povedal Nyquvest. „Som hrdý na náš tím, ktorý dlhodobo bojuje za presadenie tejto reformy.“

Spoločnosť Health Canada’s Special Access Programme (SAP), ktorá terapiu schválila, však pripomína, že v žiadnom prípade nejde o dekriminalizáciu alebo legalizáciu zakázaných drog.

Domov
Zdieľať
Diskusia