Podobný úbytok lesnej plochy si Brazília nepamätá už 15 rokov. Hoci sa politici zaviazali s odlesňovaním do roku 2030 úplne prestať, trend je zatiaľ opačný.
Tempo odlesňovania Brazílie sa podľa Guardianu za ostatný rok zvýšilo o 22 %. V krajine ubudlo najviac zalesneného územia od roku 2006. Udialo sa tak napriek vyhláseniam prezidenta Jaira Bolsonara o tvrdom postihovaní nelegálnych výrubov. Brazílska vesmírna agentúra INPE pomocou satelitných snímkov vyčísľuje ročnú stratu na 13 235 km², čo je 36-krát viac, ako má celá Bratislava.
Mauricio Voivodic, riaditeľ brazílskej odnože WWF, tvrdí, že Bolsonarova vláda sa „snaží na medzinárodnej pôde zakryť pravdu vymyslenými vyhláseniami a pokusmi o greenwashing. V skutočnosti však tempo ničenia pralesa naďalej rastie“.
Svet sleduje stav brazílskych lesov mimoriadne pozorne. Väčšina amazonského pralesa, takzvaných „pľúc planéty“, sa totiž nachádza práve v tomto štáte Latinskej Ameriky. Schopnosť stromov pohlcovať skleníkové plyny je nenahraditeľnou zbraňou v boji proti klimatickým zmenám. Podľa šokujúcej správy časopisu Nature z júla tohto roka ľudská činnosť na vyrúbaných častiach pralesa už dosiahla vyššie hodnoty CO2, ako sú zostávajúce stromy schopné pohltiť. WWF za hlavného vinníka označuje potravinový priemysel, predovšetkým pestovateľov sóje a chovateľov dobytka.
Na klimatickej konferencii COP26 v Glasgowe, ktorá sa skončila len v nedeľu, sa Brazília spolu s ďalšími krajinami vrátane Indonézie, najväčšieho producenta palmového oleja, zaviazala, že do roku 2030 odlesňovanie svojho územia ukončí. Pozorovatelia záväzok vítajú, no zostávajú opatrní. Podobný sľub totiž krajina v roku 2014 už raz dala, no nedodržiavala ho. Brazílska organizácia Climate Observatory je presvedčená, že „vláda krajiny mala už pred COP26 údaje o odlesňovaní k dispozícii, v tomto smere však zámerne nekonala“.