Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 18. 9. 2021 meniny má Eugénia

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Billie Eilish konečne vysvetlila, prečo dlhé roky nenosila šaty a skrývala sa pod vrstvami nadrozmerného oblečenia Billie Eilish konečne vysvetlila, prečo dlhé roky nenosila šaty…
VIDEO: Desivá nehoda v Brne. Vodič v plnej rýchlosti zrazil ženu priamo na priechode VIDEO: Desivá nehoda v Brne. Vodič v plnej rýchlosti zrazil ženu…
Lil Nas X pred vydaním albumu zdieľal video s tehotenským bruchom, vraj už má kontrakcie. Dnes úspešne „porodil“ Lil Nas X pred vydaním albumu zdieľal video s tehotenským…
Populárna slovenská tenistka dala na Instagram video v Porsche. Vidno na ňom, ako porušuje dopravné predpisy Populárna slovenská tenistka dala na Instagram video v Porsche.…
Od pondelka bude v červenej fáze 27 okresov, zelené ostali len 4. Takto vyzerá nové rozdelenie podľa covid automatu Od pondelka bude v červenej fáze 27 okresov, zelené ostali len…
Taliban objavil slivovicu, pivo aj Becherovku v sklade českej ambasády. Fľaše alkoholu si so záujmom obzerali Taliban objavil slivovicu, pivo aj Becherovku v sklade českej…
News

Boli sme čakať pápeža Františka na letisku: privítala ho aj prezidentka, ponúkli mu chlieb a soľ

Slovensko prípravu a organizáciu návštevy pápeža nepodcenilo, oblasť zaisťovali vojaci a policajti.

Daniel Mikolášik
12. september 2021, 15:55 Čas čítania: 3:34
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Boli sme čakať pápeža Františka na letisku: privítala ho aj prezidentka, ponúkli mu chlieb a soľ
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer
News
0
Daniel Mikolášik
12. september 2021, 15:55
Čas čítania: 3:34

Boli sme čakať pápeža Františka na letisku: privítala ho aj prezidentka, ponúkli mu chlieb a soľ

Slovensko prípravu a organizáciu návštevy pápeža nepodcenilo, oblasť zaisťovali vojaci a policajti.

Daniel Mikolášik
12. september 2021, 15:55
Čas čítania: 3:34
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Boli sme čakať pápeža Františka na letisku: privítala ho aj prezidentka, ponúkli mu chlieb a soľ
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Pápež František priletel do Bratislavy v rámci štvordňovej návštevy Slovenska. Ide o jeho v poradí 34. apoštolskú cestu počas viac než osemročného pontifikátu a historicky prvú návštevu našej krajiny.

 

Na Slovensko priletel v nedeľu popoludní a späť do Vatikánu odcestuje až v stredu. Po príchode a privítaní na Letisku M. R. Štefánika prezidentkou, delegáciou a časťou verejnosti či novinárov ho čaká ekumenické stretnutie na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave, príhovor a súkromné stretnutie s členmi Spoločnosti Ježišovej na Apoštolskej nunciatúre v hlavnom meste.

 

Zdroj: Refresher/Daniel Mikolášik

 

Nedeľný program pápeža na Slovensku15.30 h  Prílet z Budapešti na medzinárodné letisko v Bratislave
15.30 h  Oficiálne prijatie na medzinárodnom letisku v Bratislave
16.30 h  Ekumenické stretnutie na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave a príhovor
17.30 h  Súkromné stretnutie s členmi Spoločnosti Ježišovej na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave

 

Všadeprítomní vojaci a policajti

Na letisko sme prišli 3 hodiny pred príletom hlavy katolíckej cirkvi. Všade boli vojaci, ktorí postávali popri ceste a strážili oblasť. V areáli letiska a pred ním sa to zas hemžilo policajnými autami, mužmi zákona a policajnými psami.

 

Je zjavné, že Slovensko prípravu a organizáciu návštevy pápeža nepodcenilo. Jeho návšteva si dokonca vyžiadala dočasné uzávery viacerých ciest, s čím súvisí napríklad prerušenie premávky MHD a zmeny niektorých liniek.

 

Zdroj: Refresher/Daniel Mikolášik

 

Po trasách presunov je zároveň zakázané zastavenie aj státie. To sa týka aj chodníkov. Obmedzenia sa dotkli aj hraníc či bratislavského Starého Mesta. V nedeľu a pondelok je totiž obmedzený vjazd do historického centra. Regulovať ho bude polícia a bezpečnostné zložky. Zároveň nebudú v nedeľu od 18.00 h do pondelka do 18.00 h vpúšťané do historického centra ani zásobovacie autá. 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2408 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

 

„Ak to nebude nevyhnutné, prosíme aj návštevníkov tejto časti Starého Mesta, aby zvážili svoju návštevu. Obmedzené bude v tomto čase aj opustenie historického centra. Preto plánujte svoju návštevu tak, že sa môže predĺžiť aj o niekoľko hodín,“ upozornila mestská časť.

 

Privítala ho aj prezidentka a deti z folklórneho súboru

„Deti chceli privítať pápeža osobne, a keďže sa tu naskytla tá možnosť, tak sme ju využili,“ prezradila pre Refresher zástupkyňa dvoch dievčat z folklórneho súboru Stuapavjánek v Stupave. Deti vítali pápeža v tradičných slovenských krojoch a so šatkami s potlačou oficiálnej návštevy.

 

Zdroj: Refresher/Daniel Mikolášik
Zdroj: Refresher/Daniel Mikolášik

 

Pápeža Františka privítala na bratislavskom letisku aj prezidentka Zuzana Čaputová. „Je to len krátke uvítanie. Zdvorilostné stretnutie pápeža a prezidentky sa ešte uskutoční v priestoroch letiska a oficiálny uvítací ceremoniál sa uskutoční až v pondelok v Prezidentskom paláci,“ prezradil nám pred príchodom pápeža na letiskovej ploche hovorca prezidentky SR Martin Strižinec.

 

Na letisku bol pri pápežovom príchode aj predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO), minister zahraničných vecí Ivan Korčok (SaS) a vedúci Kancelárie prezidenta SR Metod Špaček spolu s veľvyslancom Slovenska pri Svätej stolici Marekom Lisánskym a primátorom Bratislavy Matúšom Vallom.

 

Zdroj: Refresher/Daniel Mikolášik
Zdroj: Refresher/Daniel Mikolášik

 

Prítomní boli aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, predstaviteľ katolíckeho disentu František Mikloško, Herta Vyšná, ktorá prežila holokaust, a Mária Jasenková, riaditeľka občianskeho združenia Plamienok, zaoberajúceho sa rozvojom detskej domácej paliatívnej starostlivosti. 

 

„Tieto osobnosti symbolizujú hodnoty, ktoré prezidentku SR spájajú s pápežom Františkom: ochrana ľudských práv, slobody a demokracie a súcit s najslabšími a najzraniteľnejšími,“ vysvetlil Strižinec.

 

Pápeža ponúkli chlebom a soľou

Okrem nás sa priamo na letiskovej ploche nachádzalo aj približne 150 domácich a zahraničných novinárov. Rovno na dráhe sme na priamom slnku čakali viac ako hodinu, jediným útočiskom boli posuvné schody do lietadla.

 

Na letiskovej ploche sa nachádzali aj členovia čestnej stráže prezidentky. Členovia detského folklórneho súboru Lúčka z Važca v krojoch privítali pápeža podľa tradície chlebom a soľou. Nadšení veriaci čakali na pápeža s dvojstrannými vlajkami Vatikánu a Slovenska. 

 

Zdroj: Refresher/Daniel Mikolášik

 

Lietadlo s pápežom chvíľu krúžilo nad Veľkým Mederom, dôvod je však zatiaľ neznámy. Po pristátí lietadla z neho najprv vyšli vatikánski novinári a biskupi, až o pár minút nato sa vo dverách ukázal aj pápež František. Dav jasal, tlieskal a skandoval pápežovo meno.

 

Svätý Otec sa najprv jednotlivo privítal s každým prítomným vládnym a cirkevným predstaviteľom, potom krátko zakýval verejnosti, no išlo len o rýchlu záležitosť. Vzápätí nasadol do štátnej limuzíny.


Kyticu, ktorú pápež František dostal pri privítaní, vytvorili len z pôvodných slovenských druhov rastlín a bylín charakteristických pre náš región. „Ide napríklad o ľubovník, starček, bedrovník, hlaváč, rebríček a prilbicu. Autorom kytice je florista Róbert Bartolen a okrem iného symbolizuje aj poďakovanie Bohu, že práve Slovákom daroval krajinu s takou krásnou prírodou,“ objasnil Strižinec.

 

Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

 

Slovensko hostí hlavu cirkvi štvrtýkrát

Hoci ide o Františkovu prvú návštevu Slovenska, hlava katolíckej cirkvi navštívila našu krajinu presne trikrát. Pápež Ján Pavol II. vôbec prvý raz v roku 1990 ešte v rámci Česko-Slovenska, v rokoch 1995 a 2003 už ako samostatnú republiku. Celkovo pápež Ján Pavol II. počas svojho 27 rokov trvajúceho pontifikátu absolvoval 104 zahraničných ciest.

 

Záujem o návštevu prejavili veriaci už v roku 1985 na púti vo Velehrade na Morave. Komunistickí funkcionári to však odmietli. V januári 1990 po páde komunizmu tlmočila pápežovi pozvanie oficiálna delegácia. Hoci sa pápežove cesty obvykle pripravujú rok či dva dopredu, našiel si voľný termín hneď v apríli.

 

Zdroj: TASR/Michal Svítok


Ján Pavol II. pricestoval do Prahy 21. apríla 1990. Na ďalší deň celebroval omšu na Velehrade a potom sa presunul do Bratislavy na letisko vo Vajnoroch, kde sa konala ďalšia omša.

 

Návštevu Svätého Otca nepriaznivo ovplyvnilo mimoriadne zlé počasie. Napriek tomu sa v areáli letiska vo Vajnoroch zhromaždili státisíce ľudí. Keď pápež vystúpil z helikoptéry, pobozkal slovenskú zem. Urobil tak napriek tomu, že je protokolárnou zvyklosťou pobozkať zem iba v hlavnom meste krajiny, ktorú Svätý Otec navštívi, čo bola vtedy Praha.

 

Zdroj: Refresher/Daniel Mikolášik

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: TASRNáhľadový obrázok: TASR/Pavel Neubauer
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy news
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Dnes populárne články
Billie Eilish konečne vysvetlila, prečo dlhé roky nenosila šaty a skrývala sa pod vrstvami nadrozmerného oblečenia Billie Eilish konečne vysvetlila, prečo dlhé roky nenosila šaty a…
VIDEO: Desivá nehoda v Brne. Vodič v plnej rýchlosti zrazil ženu priamo na priechode VIDEO: Desivá nehoda v Brne. Vodič v plnej rýchlosti zrazil ženu…
Lil Nas X pred vydaním albumu zdieľal video s tehotenským bruchom, vraj už má kontrakcie. Dnes úspešne „porodil“ Lil Nas X pred vydaním albumu zdieľal video s tehotenským bruchom,…
Populárna slovenská tenistka dala na Instagram video v Porsche. Vidno na ňom, ako porušuje dopravné predpisy Populárna slovenská tenistka dala na Instagram video v Porsche. Vidno…
Od pondelka bude v červenej fáze 27 okresov, zelené ostali len 4. Takto vyzerá nové rozdelenie podľa covid automatu Od pondelka bude v červenej fáze 27 okresov, zelené ostali len 4.…
Taliban objavil slivovicu, pivo aj Becherovku v sklade českej ambasády. Fľaše alkoholu si so záujmom obzerali Taliban objavil slivovicu, pivo aj Becherovku v sklade českej…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť