Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 16. 5. 2021 meniny má Svetozár

hľadaj na refresheri

Móda

Hnutie Fashion Revolution odštartovalo týždeň plný otázok. Prinúť módne značky hovoriť pravdu aj ty

Nie je ti jedno, ako sa bude žiť o pár rokov aj na Slovensku? Hnutie Fashion Revolution odštartovalo týždeň plný inšpiratívnych diskusií, digitálnych workshopov a podujatí, ktoré by si mal rozhodne sledovať.

Katarína Danková
20. apríl 2021, 14:31 Čas čítania: 4:20
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Hnutie Fashion Revolution odštartovalo týždeň plný otázok. Prinúť módne značky hovoriť pravdu aj ty
Zdroj: Fashion Revolution
Móda
0
Katarína Danková
20. apríl 2021, 14:31
Čas čítania: 4:20

Hnutie Fashion Revolution odštartovalo týždeň plný otázok. Prinúť módne značky hovoriť pravdu aj ty

Nie je ti jedno, ako sa bude žiť o pár rokov aj na Slovensku? Hnutie Fashion Revolution odštartovalo týždeň plný inšpiratívnych diskusií, digitálnych workshopov a podujatí, ktoré by si mal rozhodne sledovať.

Katarína Danková
20. apríl 2021, 14:31
Čas čítania: 4:20
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Hnutie Fashion Revolution odštartovalo týždeň plný otázok. Prinúť módne značky hovoriť pravdu aj ty
Zdroj: Fashion Revolution

Vieš, čo si robil 24. apríla 2013? Nie? Pomôžeme ti. Práca, relax, šport či nákup... Možno si si práve v ten deň kúpil tričko či iný odev, ktorý ušili šičky v továrni Rana Plaza v Bangladéši. Zlé pracovné podmienky v továrni spôsobili, že presne v tento deň sa zrútila budova, v ktorej šili fast fashion; zomrelo pri tom 1 134 ľudí.

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Kedy sa koná Fashion Revolution Week.
  • Čo je cieľom FRW.
  • Ako sa môžeš zapojiť aj ty.
  • Program svetového, ale i slovenského (i českého) FR týždňa.
  • Na čom si obzvlášť dávajú záležať organizátori slovenskej verzie FR.
  • Aký krátky slovenský film bude vyvrcholením FRW.

 

Každý jeden človek niekedy vlastnil a stále vlastní nejaký kúsok z dlhodobo kritizovanej fast fashion. Šičky v špinavých továrňach pracujúce za minimálnu odmenu a v nevyhovujúcich pracovných podmienkach fungujú v nikdy nekončiacom prúde nových a nových trendov, ktoré musia ušiť, a ľudia ich po celom svete kupujú za „skvelé“ ceny. 

 

 

Ak ti to nie je jedno, môžeš sa v prvom rade opýtať sám seba, či fakt potrebuješ každý mesiac záplavu nových vecí a trendov, ktoré prichádzajú a odchádzajú. Následne sa môžeš opýtať samotných svetových značiek #whomademyclothes ako globálne hnutie Fashion Revolution.

 

Fashion Revolution

S touto iniciatívou prišla Fashion Revolution, medzinárodná kampaň za etickú, transparentnú a udržateľnú módu. Fashion Revolution Week sa koná vždy vo výročný týždeň zrútenia budovy továrne v Bangladéši. Tento rok to je od pondelka 19. apríla do nedele 25. apríla 2021. Cieľom je poukázať na ľudské životy a zdravie planéty, ktoré by mali byť uprednostnené pred neobmedzeným ziskom.

 

Fashion Revolution Week 2021. Zdroj: Fashion Revolution

 

Hnutie, ktoré vzniklo v roku 2013 ako reakcia na tragickú udalosť, je dnes zastúpené vo viac ako 90 krajinách sveta, Slovensko nevynímajúc. Ak ti životné prostredie a život ľudí na svete nie je ľahostajný, FR ti ponúka možnosť, ako sa pridať k čoraz väčšej skupine ľudí, ktorú tvoria návrhári, spisovatelia, akademici, politici, obchodníci, uvedomelé značky, producenti, tvorcovia, rôzni pracovníci v móde či jej milovníci.

 

„Tohtoročný Fashion Revolution Week bude plný iniciatív. Okrem našej panelovej diskusie Fashion Question Time sa diváci môžu tešiť na množstvo workshopov Fashion Open Studio s kolektívom neuveriteľných medzinárodných dizajnérov. Pripojte sa k nám a vypočujte si spolu s nami príbehy neznámych aj odborných hlasov. Oslávme módu tak, akou by móda mala byť – inkluzívna, úctivá a spravodlivá,“ tvrdí v tlačovej správe Orsola de Castro, spoluzakladateľka hnutia Fashion Revolution.

 

Carry Somers a Orsola do Castro z Fashion Revolution. Zdroj: Fashion Revolution/Sienna Somers

 

5 krokov, ako sa pridať k výzve Fashion Revolution

Zaujíma ťa, čo môžeš urobiť pre lepší život na planéte? Hnutie FR spísalo návod, ktorý ti pomôže pridať sa k zanietenej skupine ľudí s víziou meniť správanie značiek k lepšiemu.

 

1. Pýtaj sa značiek na sociálnych médiách (Facebook, Instagram, TikTok, Twitter):

  • Kto vyrobil môj materiál? (#WhoMadeMyFabric)
  • Kto vyrobil moje oblečenie? (#WhoMadeMyClothes)
  • Čo je v mojom oblečení? (#WhatsInMyClothes)

Cieľom týchto otázok je donútiť veľké svetové značky zverejniť všetky informácie o pôvode, produkcii a distribúcii oblečenia a doplnkov, ktoré vyrábajú. Nová úroveň transparentnosti v módnom priemysle chce, aby kompetentní prevzali zodpovednosť za ľudské práva a životné podmienky ľudí, ktorí pre ich značky šijú oblečenie. 

 

Fashion Revolution 2021. Zdroj: Fashion Revolution @closedloopfashion

 

2. Pýtaj sa viac

Ak ti značka odpovie, pýtaj sa viac a konkrétnejšie. Čím viac informácií požaduješ, tým viac sa značka snaží meniť svoje sociálne a environmentálne politiky a procesy. V prípade, ak nevieš, čo sa máš značky opýtať, FR pripravilo sprievodcu Citizens Get Involved Guide, v ktorom nájdeš množstvo informácií i inšpirácie na trefné otázky.

 

3. Pozvi priateľa

Tohtoročnú výzvu autori obohatili o novinku, vďaka ktorej môžeš na týždeň módnej revolúcie jednoducho a rýchlo pozvať priateľov prostredníctvom emailu. Ním sa pozvaný ľahšie dostane ku všetkým potrebným informáciám vo veci FR a prebiehajúceho revolučného týždňa.

 

4. Okno ako novodobé pódium

Rok 2020 všetkých uzamkol za dverami a oknami vlastných domácností. Aj preto sa okná stali jedným z prostriedkov komunikácie medzi nami a svetom tam vonku. Využi preto svoju kreativitu alebo si stiahni plagát na zdieľanom odkaze hnutia a šír osvetu módnej revolúcie oknami. Nezabudni to zdieľať aj na sociálnych sieťach a pridaj označenie @fash_rev. 

 

Fashion Revolution. Zdroj: Plagát Fashion Revolution

 

5. Zúčastni sa na podujatí

Týždeň plný udalostí, prednášok, rôznych debát a virtuálnych workshopov. Všetko to slúži na preskúmanie problémov v módnom priemysle a hľadanie riešení založených na spolupráci v globálnom kontexte. Sleduj medzinárodný Instagram Fashion Revolution alebo FR Youtube kanál, kde sa budú všetky dôležité udalosti vysielať.

 

Kampaň FR na Slovensku

K základnej celosvetovej otázke sa pridávajú aj ďalšie – z akých materiálov je oblečenie vyrobené, kto tie materiály vyrobil – a na Slovensku sa tento rok pripája otázka, kto si svoje oblečenie opravil (#ifixedmyclothes).

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1990 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Tvorivé ručné práce si za posledný rok získali obľubu u viacerých ľudí, ktorí sa aj touto cestou chcú zjednotiť a poukázať na to, že označenie #handmade či #diy nie sú len zastarané praktiky našich babičiek. Tradície sa vracajú a pocit svojpomocného vytvorenia či opravenia oblečenia sa dopĺňa o zmenšujúci sa ekologický dosah na životné prostredie, pretože keď opravujeme, recyklujeme.

 

 

Program v rámci Slovenska 

Ručné práce sú budúcnosť módy. Vzájomná inšpirácia, prepájanie a vymieňanie si skúseností je pre FR na Slovensku v tomto ročníku prioritou. Práve táto téma bude rezonovať počas celého slovenského týždňa módnej revolúcie. 

 

„Začneme spoločne v pondelok, a to otvorením Fashion Revolution Weeku s Babsy Jagušákovou. Pokračujeme v utorok 20. apríla 2021 workshopom s blogerkou Katarínou Peterovou (La Florita) a dizajnérkou Vivien Mihálikovou, ktoré predvedú základné opravy a upcyklačné postupy,“ vysvetľuje koordinátorka Fashion Revolution hnutia na Slovensku Martina Mareková Kuipers.

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Fashion Revolution Slovakia (@fash_revslovakia)

 

Program domáceho týždňa je plný zaujímavých ľudí a tém. Okrem slovenských (a českých) osvetových podujatí budú na platforme Fashion Open Studio najzaujímavejšie prednášky, workshopy či módne filmy z celého sveta. Program medzinárodného týždňa FR nájdeš tu. Vyvrcholením Fashion Revolution Week bude aj film zo slovenskej dielne Modrotlač Rabada x Pavol Dendis, a to v nedeľu 25. apríla 2021 o 17.00 hod.

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa MODROTLAČ RABADA (@modrotlacrabada)

 

Slávnostné online otvorenie prebehlo v pondelok o 20.00 hod. s Martinou Marekovou Kuipersovou, koordinátorkou Fashion Revolution hnutia na Slovensku, a Babsy Jagušákovou, na ktorej Instagrame otváranie vysielali. Za zmienku stojí aj event v stredu o 18.00 hod. s Dominikou Horňákovou z platformy Šumné, ktorá bude rozprávať na tému požičiavania oblečenia. V rámci tejto problematiky si môžeš prečítať náš ďalší článok o tom, prečo je požičiavanie lepšie ako kupovanie.

 

Okrem náučných diskusií organizátori FRW nezabudli ani na obete spomenutej tragédie a pripravili spomienkový deň. Ôsme výročie zrútenia budovy továrne Rana Plaza v Bangladéši pripadá presne na sobotu 24. apríla 2021. Tragickú udalosť rok po nešťastí opisuje krátky, no o to silnejší dokument The Deadly Cost of Fashion z dielne New York Times, ktorý poodhaľuje pozadie výroby v módnom priemysle.

 

 

Podporiť kampaň Fashion Revolution môže skutočne každý. Či už sa zapojíš zdieľaním tejto osvety na sociálnych sieťach, otázkami adresovanými priamo na masovo vyrábajúce značky, opravením zničeného oblečenia a inými tvorivými prácami, alebo rozhodnutím nekupovať fast fashion módu, tvoj počin sa rozhodne počíta. 

 

V hlase ľudí, v sile a vytrvalosti vidí zmysel aj samotné hnutie Fashion Revolution. Zmenu musí urobiť každý u seba, no spoločne, ak bojujeme za správnu vec, dokážeme koniec koncov oveľa viac. Zmena je nevyhnutná. Práve teraz je čas na módnu revolúciu.

 

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Vieš, čie pivo piješ? Toto sú majitelia známych pív na Slovensku a v Česku
Zaujímavosti
Vieš, čie pivo piješ? Toto sú majitelia známych pív na Slovensku a v Česku
Len malá časť našich populárnych pív patrí pod Čechov a Slovákov.
PREHĽAD: Program slovenskej hokejovej reprezentácie na MS v hokeji 2021
Šport
PREHĽAD: Program slovenskej hokejovej reprezentácie na MS v hokeji 2021
Od 21. mája 2021 sa budú konať majstrovstvá sveta v hokeji. Organizovať ich bude Lotyšsko bez pomoci Bieloruska, ktorému IIHF zobrala status usporiadateľa pre politické nepokoje.
Trest pre 18-ročnú Juditu potvrdil aj krajský súd. Prečo si jej rodina stále myslí, že je nevinná?
Refresher
Trest pre 18-ročnú Juditu potvrdil aj krajský súd. Prečo si jej rodina stále myslí, že je nevinná?
Po celé dva roky, ktoré uplynuli od skutku, Juditina rodina poukazuje na nezákonné konanie mnohých zainteresovaných v tomto prípade.
Michal, ktorý uspel v Colorade: Legalizáciou marihuany a manželstiev homosexuálov prišli konzervatívci o strašiaka (Rozhovor)
Osobnosti
Michal, ktorý uspel v Colorade: Legalizáciou marihuany a manželstiev homosexuálov prišli konzervatívci o strašiaka (Rozhovor)
Trh s marihuanou v Colorade presiahol minulý rok hodnotu dvoch miliárd dolárov, čo bolo najviac od legalizácie marihuany v roku 2012. Z tejto sumy vybral štát na daniach a rôznych poplatkoch viac ako 380 miliónov dolárov.
Navštívili sme strašidelný dom v Štiavnických Baniach. Majiteľ 500-ročnej stavby priznáva, že tam panuje „zvláštna energia“
Refresher
Navštívili sme strašidelný dom v Štiavnických Baniach. Majiteľ 500-ročnej stavby priznáva, že tam panuje „zvláštna energia“
Strašidelný dom sa stal známym po celom Slovensku.
VIAC ČLÁNKOV
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy móda
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť