Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
15. apríla 2021, 22:04
Čas čítania 0:44
Adam Novosad

V mexickom meste ozbrojené ženy vyhnali kartel aj drevársku mafiu. Kým muži sa len prizerali, ony povstali

NEWS MEXIKO
Uložiť Uložené

Ženy sa odmietali nechať utláčať, a tak vzali kontrolu nad mestom do vlastných rúk.

Mexiko už roky ovládajú drogové kartely, ktoré sa neštítia vrážd, obchodu s drogami ani korupcie. V dnešnom svete získali v Mexiku obrovskú silu, ktorú nedokáže potlačiť ani vláda na lokálnej a federálnej úrovni, a tak množstvu regiónov vládnu organizované skupiny brutálnejšie ako mafia.

V meste Cherán v štáte Michoacán však kartel nemá žiadny vplyv. V roku 2011 sa bezpráviu vzopreli miestne ženy, ktoré sa vyzbrojili, obliekli si nepriestrelné vesty, nasadili masky a vybrali sa na lov skorumpovaných úradníkov, členov kartelov aj miestnych drevárskych mafiánov ničiacich prírodné bohatstvo.

Zatiaľ čo muži sa dianiu v meste len prizerali a odmietali zakročiť, pretože sa obávali následkov, ženy sa viac nechceli nechať utláčať. Svedčia o tom aj slová 30-ročnej Adelaidy Jerónimovej Sánchezovej, ktorá vo svojom voľnom čase s puškou v rukách stráži lesy okolo Cheránu, aby sa v nich nemohli zhromaždiť členovia kartelu, ale najmä z dôvodu ochrany pred ilegálnym výrubom.

Odporúčané
Jake Paul čelí obvineniu, že sexuálne zneužil mladú hviezdu z Tiktoku. Doteraz vraj mlčala, lebo ju prinútil podpísať zmluvu Jake Paul čelí obvineniu, že sexuálne zneužil mladú hviezdu z Tiktoku. Doteraz vraj mlčala, lebo ju prinútil podpísať zmluvu 15. apríla 2021, 20:10

Ženy vytvorili vlastnú komunitnú políciu a mesto Cherán dokonca vyhlásilo nezávislosť od mexickej vlády. Argumenty zneli jasne: ak vláda obyvateľov mesta nedokáže ochrániť, tak ich začnú chrániť ženy samy, ale do vlastných rúk prevezmú aj riadenie celej komunity.

Domov
Zdieľať
Diskusia