Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 13. 5. 2021 meniny má Servác

hľadaj na refresheri

V spolupráci

Tento obsah vznikol v spolupráci s Národnou cenou za dizajn.

Čo je v spolupráci?

Jedná sa o obsah, ktorý chcel REFRESHER vytvoriť, ale vznikol aj vďaka spolupráci s inzerentom. Inzerent do obsahu nezasahoval vôbec, maximálne poskytol informácie, fakty a návrhy na úpravu.

Zaujímavosti - Slovensko

469 diel a medzi nimi aj Čierne diery, Yeme či festival Grape. Národná cena za dizajn predstavila svoje nominácie

Pozri si to najlepšie z 11 kategórii komunikačného dizajnu Slovenska.

Jana Mikysová
11. november 2020, 16:38 Čas čítania: 3:21
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
469 diel a medzi nimi aj Čierne diery, Yeme či festival Grape. Národná cena za dizajn predstavila svoje nominácie
Zdroj: NCD
Zaujímavosti - Slovensko
0
Jana Mikysová
11. november 2020, 16:38
Čas čítania: 3:21

469 diel a medzi nimi aj Čierne diery, Yeme či festival Grape. Národná cena za dizajn predstavila svoje nominácie

Pozri si to najlepšie z 11 kategórii komunikačného dizajnu Slovenska.

Jana Mikysová
11. november 2020, 16:38
Čas čítania: 3:21
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
469 diel a medzi nimi aj Čierne diery, Yeme či festival Grape. Národná cena za dizajn predstavila svoje nominácie
Zdroj: NCD
V spolupráci

Tento obsah vznikol v spolupráci s Národnou cenou za dizajn.

Viac info

Dizajn nepatrí len umelcom. Bez toho, aby si si to uvedomil, sa s ním stretávaš počas prechádzky ulicami, nákupu potravín, surfovania na internete. Niet pochýb o tom, že máme na Slovensku mnoho šikovných ľudí, ktorí sa starajú o dizajn v rôznych kategóriách. Dôkazom je aj rekordný počet prihlásených prác do 17. ročníka Národnej ceny za dizajn.

 

Tá ti, ako každý rok, ukáže to najlepšie z komunikačného dizajnu, ktorý vznikol na Slovensku. Medzi nominovanými je tento rok možno aj tvoj obľúbený festival, produkt, či pekáreň, do ktorej chodíš po pečivo. 

 

Národná cena za dizajn je prestížna cena, ktorá je organizovaná Slovenským centrom dizajnu už od roku 1993. Vyhlasovateľmi súťaže sú Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a SCD. Udeľovanie Národnej ceny za dizajn je najvyššou formou ocenenia a prezentácie v tejto oblasti tvorivej činnosti v Slovenskej republike. 
Do roku 2015 bola súťaž organizovaná bienálne za všetky oblasti dizajnu, no od roku 2015 je v nepárnych rokoch cena udeľovaná za produktový dizajn, v párnych rokoch za komunikačný dizajn. Jej cieľom je podpora profesionálnych slovenských umelcov, ich motivácia a prezentácia vývoja dizajnu na Slovensku.

 

Pri predstavení 17. ročníka Národnej ceny za dizajn organizátori ohlasovali zmeny, ktorých cieľom bolo pritiahnuť širšie spektrum tvorcov. „Tento cieľ sa nám podarilo naplniť. Do tohtoročnej NCD sa prihlásil historicky rekordný počet diel – 469, čo je takmer dvojnásobný nárast oproti poslednému ročníku,” hovorí Mária Rišková, riaditeľka Slovenského centra dizajnu, ktoré je vyhlasovateľom súťaže spolu s Ministerstvom kultúry SR. 

 

Prihlásené projekty hodnotila počas leta medzinárodná porota v zložení Marlies Wirth (AT), Rastislav Uličný (SK), Adéla Svobodová (CZ), Jacek Mrowczyk (PL) a kurátor NCD 2020 Boris Meluš (SK).

 

Porota vybrala 277 diel na výstavu a z nich 51 nominovaných diel v 11 kategóriách: Animácia a video, Digital, Identita, Kampaň, Knihy a publikácie, Nové horizonty, Obal a objekt, Písmo, Plagát a vizuál, Priestor a Študentský dizajn. Kurátor Boris Meluš označil tento ročník za veľmi silný a výber nominovaných prác označil za to najlepšie, čo sa za posledné dva roky v komunikačnom dizajne na Slovensku vytvorilo.

 

Najlepší slovenský komunikačný dizajn: Národná cena za dizajn predstavuje nominácie a vybrané projekty
Zdroj: NCD

Prezentácia nominovaných projektov

Nominované diela si môžeš momentálne pozrieť na webe ncd.scd.sk. Diela majú byť prezentované aj v rámci výstavy v priestoroch Hurbanových kasární v Bratislave, no jej otvorenie sa kvôli momentálne platným opatreniam posúva až na koniec novembra. O presnom dátume otvorenia budú organizátori informovať na svojich sociálnych sieťach.

 

Ocenenia Národnej ceny za dizajn 2020 – Komunikačný dizajn budú vyhlásené v online prenose začiatkom decembra. Okrem hlavných cien v jednotlivých kategóriách budú oznámené aj ostatné ocenenia – ceny pre osobnosti/kolektívy dizajnu a špeciálne uznania.

Pozri si nominované projekty

Nominácie Národnej ceny za dizajn 2020 v kategórii Animácia a video: 1. Honda E-Ball (Ové Pictures – Michaela Čopíková, Veronika Obertová; Animoline); 2. Na Peróne v New Yorku (Onomatopoje – Palko Matia)

Nominácie v kategórii Animácia a video
Nominácie v kategórii Animácia a video Zdroj: NCD

Nominácie Národnej ceny za dizajn 2020 v kategórii Digital: 1. Podivuhodné dejiny umenia s profesorom škrečkom (Fuczik a Kakalík – Ondřej Horák, David Kalika; lab.SNG ), 2. Uroboros Festival (Lenka Hámošová);  3. Čas-opis 1989 (Peter Gála, lab.SNG); 4. Dots (DevKid Studio – Ján Šicko).

 

Nominácie v kategórii Digital
Nominácie v kategórii Digital Zdroj: NCD

Nominácie Národnej ceny za dizajn 2020 v kategórii Identita: 1. Verejná ochrankyňa práv (Andrej & Andrej – Andrej Barčák, Andrej Čanecký); 2. Edo-Kin redizajn (Pekne & Dobre – Martin Bajaník); 3. Chlieb Náš – remeselná pekáreň (Sudo – Michaela Novosadová); 4. Identita – The Július Koller Society (Ľubica Segečová)

 

Nominácie v kategórii Identita
Nominácie v kategórii Identita Zdroj: NCD

Nominácie Národnej ceny za dizajn 2020 v kategórii Kampaň: 1. Živijó! (Pavlína Morháčová); 2. Fest Anča (Ivana Palečková); 3. YEME papierová kampaň (Pekne & Dobre – Martin Bajaník); 4. festival [fjúžn] (Matúš Hnát); 5. Flaam festival 2018 + 2019 (Andrej & Andrej – Andrej Barčák, Andrej Čanecký; Michal Chrastina)

 

Nominácie v kategórii Kampaň
Nominácie v kategórii Kampaň Zdroj: NCD

Nominácie Národnej ceny za dizajn 2020 v kategórii Knihy a publikácie: 1. Knižná edícia KPTL (Matúš Hnát); 2. Prerušená pieseň (Pavlína Morháčová); 3. Bydlíme! (Pavol Bálik); 4. Archívna správa o stave Vysokej školy výtvarných umení 1949 – 1989 (Andrej & Andrej – Andrej Barčák, Andrej Čanecký, David Kalata); 5. Čierne diery – Čierne diery: Technické pamiatky a zabudnuté miesta Slovenska, Stratená Bratislava, Železničné vodojemy Slovenska (Michal Tornyai)

 

Nominácie v kategórii Knihy a publikácie
Nominácie v kategórii Knihy a publikácie Zdroj: NCD

Nominácie Národnej ceny za dizajn 2020 v kategórii Nové horizonty: 1. Critical Daily – kritická prax v grafickom dizajne (Katarína Balážiková); 2. BRUT.TO (Zuzana Kutašová); 3. Nasuti — festival umenia a udržateľnosti (Branislav Matis, Ivan Galdík)

Nominácie v kategórii Nové horizonty
Nominácie v kategórii Nové horizonty Zdroj: NCD

Nominácie Národnej ceny za dizajn 2020 v kategórii Obal a objekt: 1. Juniperus (Pergamen  – Juraj Demovič, Lörinczová Lívia); 2. Fuelit (Pekne & Dobre – Martin Bajaník); 3. Modrá púpava (Ivana Palečková); 4. Bavlnené vreckovky Noa! (Katarína Hutníková)

Nominácie v kategórii Obal a objekt
Nominácie v kategórii Obal a objekt Zdroj: NCD

Nominácie Národnej ceny za dizajn 2020 v kategórii Písmo: 1. Manual (Ondrej Jób); 2. Písmový systém Diery (Michal Tornyai); 3. Školské písmo (Ján Filípek, Martina Rozinajová); 4. Skeleton Type One (Filip Paldia, Samuel Čarnoký)

Nominácie v kategórii Písmo
Nominácie v kategórii Písmo Zdroj: NCD

Nominácie Národnej ceny za dizajn 2020 v kategórii Plagát a vizuál: 1. Stop predaju zbraní – 20X20 Poster For Peace (Neurografismos – Veronika Barrera, Eduardo Barrera Arambarri); 2. Archívna správa o stave Vysokej školy výtvarných umení 1949 – 1989 (Andrej & Andrej – Andrej Barčák, Andrej Čanecký; David Kalata); 3. Singularch (Matúš Hnát); 4. Odvaha a risk. Století designu v UPM. (Deep Throat Studio – Jozef Ondrík, Matúš Buranovský)

 

Nominácie v kategórii Plagát a vizuál
Nominácie v kategórii Plagát a vizuál Zdroj: NCD

Nominácie Národnej ceny za dizajn 2020 v kategórii Priestor: 1. Livre Paris 2019. Slovenský stánok na Medzinárodnom knižnom veľtrhu v Paríži. (Ateliér Choma – Pavel Choma, Martin Kubina, Ové Pictures – Michaela Čopíková, Veronika Obertová); 2. Antimúzeum JK (Branislav Matis); 3. Stála expozícia Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne (Marcel Benčík); 4. Grape brána (Martin Skoček, Pavol Dobšinský)

 

Nominácie v kategórii Priestor
Nominácie v kategórii Priestor Zdroj: NCD

Nominácie Národnej ceny za dizajn 2020 v kategórii Študentský dizajn: 1. Fight Flight Freeze (Terézia Denková); 2. Znakověda – online výučba českého znakového jazyka (Silvia Klúčovská); 3. Noviny The Script Hunter (Dominika Valentovičová); 4. ORB – fyzická interakcia s digitálnym prostredím (Roman Mackovič); 5. Bytosti slovanské (Diana Hlaváčová); 6. Czemoji. České emotikony. (Soňa Juríková); 7. Anxieta (Ján Šandala)

Nominácie v kategórii Študentský dizajn
Nominácie v kategórii Študentský dizajn Zdroj: NCD
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: NCD
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Ekoaktivistko Alžbeto zablokovalo cestu, pretože je zdesené z toho, ako ignorujeme klimatickú krízu (Rozhovor)
Rozhovory 2
Ekoaktivistko Alžbeto zablokovalo cestu, pretože je zdesené z toho, ako ignorujeme klimatickú krízu (Rozhovor)
S aktivistkom Alžbetom sa v českej redakcii Refresheru rozprávali o dvoch protestoch v Mladej Boleslavi, o tom, čo hrozí našej planéte, ak nezačneme konať, a o tom, prečo o sebe hovorí v strednom rode.
Rytmus: Po vydaní albumu Bengoro ma chceli poznať politici aj mafiáni, bral som ich ako fanúšikov
Hudba 3
Rytmus: Po vydaní albumu Bengoro ma chceli poznať politici aj mafiáni, bral som ich ako fanúšikov
Rozobrali sme Rytmusov text skladby Kool G Rap, kde sa objavil ako hosť po boku služobne mladšieho Loka Loka.
Toto je najmladší kryptomiliardár sveta. Vitalik Buterin má svoje mince na verejnej adrese, zanechal školu a pochádza z Ruska
Zaujímavosti
Toto je najmladší kryptomiliardár sveta. Vitalik Buterin má svoje mince na verejnej adrese, zanechal školu a pochádza z Ruska
Zakladateľ kryptomenového projektu Ethereum Vitalik Buterin skrýva neobyčajný životný príbeh, ktorý je stále len v začiatkoch, a to napriek prvej miliarde vo verejne dostupnej peňaženke.
Tvorca vizuálnych efektov Vlado Valovič prezrádza, ako robia počítačové efekty pre Harryho Pottera, Pirátov Karibiku či Aquamana
Rozhovory
Tvorca vizuálnych efektov Vlado Valovič prezrádza, ako robia počítačové efekty pre Harryho Pottera, Pirátov Karibiku či Aquamana
S Vladimírom sme sa porozprávali, ako koronavírus ovplyvnil kvalitu počítačových efektov vo filmoch, ako Netflix zachránil kinopriemysel a ktoré efekty sú najnáročnejšie.
Žaloba od motorkárov, odkopírovaný dizajn osviežovača vzduchu, boj o farebné pásiky či červené podrážky. Toto sú top súdne spory
Móda
Žaloba od motorkárov, odkopírovaný dizajn osviežovača vzduchu, boj o farebné pásiky či červené podrážky. Toto sú top súdne spory
Žaloby, pojednávania, odvolávania... aj toto sa deje vo svete módy. Boj o exkluzivitu so sebou nesie omnoho viac, ako si bežný človek dokáže predstaviť. Vybrali sme 9 najzaujímavejších súdnych sporov v oblasti módy, ktoré stojí za to poznať.
VIAC ČLÁNKOV
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy zaujímavosti
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.