Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
20. apríla 2020, 13:13
Čas čítania 4:51
Matej Krajčovič

Nové 5G smartfóny prídu na trh tento rok, technológiu dostane aj nový iPhone. Aké výhody ti prinesie pri každodennom používaní?

TECH MOBILY
Uložiť Uložené

Na Slovensku by mal mať 5G takmer každý najneskôr do roku 2025.

Už vlani začali pribúdať smartfóny, ktoré v názve nesú tajomné označenie 5G. Zrejme tušíš, že sa zvládnu pripojiť k mobilným sieťam 5. generácie, takže surfovanie na internete s nimi musí byť ešte lepšie a rýchlejšie, ako pri 4G, ktoré ti na displeji mobilu v miestach s lepším pokrytím svieti dnes. 

Tento rok by takýchto mobilov malo byť ešte oveľa viac a špekuluje sa, že v septembri podporu pre 5G siete konečne dostanú aj iPhony od Apple. 

Naozaj 5G potrebuješ? Čo presne ti ponúkne nový mobil s touto technológiou, za ktorú zaplatíš o niečo viac? Majú pravdu konšpirátori, podľa ktorých 5G spôsobuje rakovinu? 

Rýchlosť, ktorá ťa ale možno bude zaujímať skôr mimo mobilu

Hlavnou výhodou má byť pochopiteľne vyššia rýchlosť, s ktorou budeš môcť s mobilom pripojeným v 5G sieti surfovať po webových stránkach a Instagrame, prípadne na internete robiť čokoľvek iné. 

Teoretické rýchlosti by sa mohli blížiť  k 1 až 2 Gbit za sekundu, hoci v praxi to bude o niečo menej. Stiahnutie filmu z Netflixu by tak mohlo trvať namiesto niekoľkých minút niekoľko sekúnd. Všetko však bude závisieť od tvojej vzdialenosti k najbližšiemu vysielaču, výške okolitých budov, prípadne toho, či si v pohybe a podobne.

Len na porovnanie, v 4G sieťach slovenských operátorov dnes nameriaš rýchlosti „iba“ okolo 100 až 300 Mbit/s. Telekom, ktorý o sebe hovorí, že má najrýchlejšiu sieť na Slovensku, uvádza ako maximum 375 Mbit/s. Ani zďaleka ho však nedosiahneš úplne všade.

Zníži sa aj odozva (tzv. ping), ktorú pozorne sledujú napríklad hráči Counter-Strike. Na mobile ťa poteší skôr kratším čakaním medzi zadaním webovej adresy a načítaním stránky. A keďže mobil s webom počas zobrazovania stránky komunikuje niekoľkokrát, už len samotný ping ti dá pocit, že všetko behá akosi rýchlejšie.

Neposlednou výhodou má byť aj možnosť pripojiť výrazne viac zariadení naraz, na jeden vysielač. Štandard 5G hovorí o tom, že sieť musí zvládnuť až 1 milión zariadení pripojených naraz na ploche 1 km2. 

V praxi by tak už nemalo hroziť, že ti na koncerte plnom ľudí alebo počas iných veľkých udalostí pôjdu dáta len slimačím tempom. 

5G clanok
Zdroj: pixabay.com

Takáto kapacita ale nebude slúžiť len mobilom. Predstavou rôznych vizionárov sú inteligentné mestá, v ktorých by mali SIM karty napríklad parkovacie stojany, smetné koše alebo všetky zdieľané bicykle. 

Tie by komunikovali s centrálou a vodiči by vždy rýchlo našli voľné parkovacie miesto, smetiari by chodili iba k nádobám, ktoré naozaj potrebujú vysypať a bicykle by už nebolo možné ukradnúť.

Vyskúšaj predplatné REFRESHER+
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 83481 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Ktoré mobily podporujú 5G už dnes a koľko stoja
  • Prečo by si o 5G nemal uvažovať iba v súvislosti so svojím mobilom
  • Kedy môžeme nástup novej technológie očakávať na Slovensku
  • Čo je pravdy na tom, že 5G spôsobuje rakovinu a iné zdravotné riziká
Domov
Zdieľať
Diskusia