Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 1. 4. 2020 meniny má Hugo

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
News
0
Vladimír Mičuda
17. marec 2020, 16:12
Čas čítania: 5:18

Ľudia, ktorí nenahlásili, že boli v rizikových oblastiach koronavírusu, poslali za deň do karantény viac ako 100 zdravotníkov

Ak by sme boli v situácii, v akej je momentálne Taliansko, bola by to hotová katastrofa.

Vladimír Mičuda
17. marec 2020, 16:12
Čas čítania: 5:18
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Kam až siaha bezohľadnosť Slovákov? Musia najskôr umrieť ľudia, aby sme pochopili, aká je situácia vážna? Prečo si nevážime zdravie a neochraňujeme tých, ktorí sú najzraniteľnejší? Zobudíme sa až vtedy, keď nemocnice nebudú mať personál a ani prostriedky na to, aby zachraňovali našich blízkych?

 

To sú otázky, ktoré si kladie mnoho z nás po tom, čo sa dozvedáme o ľuďoch, čo nedodržiavajú karanténu. Prechádzajú sa po obchodných centrách, vybavujú si papierovačky na úradoch a pravidelne navštevujú supermarkety, lekárne a drogérie.

 

Klamú, zavádzajú či utajujú

Bezohľadnosť niektorých ľudí je neúnosná, a to hlavne v prípade, keď ide o životy. Posledné dni sa dozvedáme, že aj napriek jasným upozorneniam štátnych inštitúcií či médií ľudia nedodržiavajú karanténu, zamlčiavajú cestovateľskú anamnézu či rovno navštívia nemocnicu, keď si myslia, že majú koronavírus.

 

Na snímke sms správa na displeji mobilného telefónu v súvislosti s koronavírusom
Na snímke sms správa na displeji mobilného telefónu v súvislosti s koronavírusomZdroj: TASR/Roman Hanc

 

Je to to najhoršie, čo môžeš spraviť. Ohrozuješ ostatných ľudí v nemocnici, no najmä sestričky, doktorov, lekárnikov aj pacientov. 

 

Len nedávno pochybila primárka nemocnice v Ružinove.  Marte Hájkovej sa ozval muž, ktorý priletel z Miami, mal vysoké teploty a ťažko sa mu dýchalo. 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 787 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
8 najčastejších hoaxov o koronavíruse, ktoré brázdia slovenský internet8 najčastejších hoaxov o koronavíruse, ktoré brázdia slovenský internet
10 hercov, ktorí sa pri natáčaní filmov vážne zranili. Niektorí scény dokončili s veľkými bolesťami a množstvom krvi na pľaci10 hercov, ktorí sa pri natáčaní filmov vážne zranili. Niektorí scény dokončili s veľkými bolesťami a množstvom krvi na pľaci
Najkrajšie partnerky českých a slovenských MMA zápasníkov. Spoznaj dievčatá, ktoré im zamotali hlavuNajkrajšie partnerky českých a slovenských MMA zápasníkov. Spoznaj dievčatá, ktoré im zamotali hlavu
VIAC

 

Aj keď takéto osoby majú zostať doma, za žiadnych okolností nechodiť za lekármi a počkať na odberovú sanitku, prípadne prevoz za testami na infekčnú kliniku na Kramároch, jedna z lekárok tvrdí, že Hájková ho inštruovala, aby do Ružinova prišiel osobne.  U pacienta následne potvrdili ochorenie COVID-19, do karantény preto muselo okamžite ísť aj 20 zamestnancov nemocnice vrátane lekárov, sestier a ďalšieho personálu.

 

Nemôžeme si dovoliť zbytočné chyby

Z ničoho nič nám vypadol zdravotnícky personál v hlavnom meste, kde sa šíri nákaza pomerne rýchlo. Z jedného dňa na druhý nie je k dispozícii 20 zamestnancov zdravotníckeho personálu pre jedno zlé rozhodnutie. Štyri lekárky z Národného ústavu detských chorôb na bratislavských Kramároch, ktoré boli v karanténe, mali negatívne testy na koronavírus. Do karantény ich umiestnili po tom, čo sa ich kolegyňa nakazila v Linzi, píše Denník N.

 

Teraz si predstav, že sa niečo podobné stane v čase, keď je kríza. Napríklad ako v Taliansku, kde sa musia doktori rozhodovať, koho budú zachraňovať a kto umrie. A to len preto, že pacientov je tak veľa že zdravotníci ani nemocnice nestíhajú. V takej situácii je každá pomoc dobrá. Keď hovoríme o doktoroch či sestričkách, platí to o to viac. 

 

Slováci sa nepoučili. Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) prijala karanténne opatrenia pre 27 zdravotníckych pracovníkov. Zároveň vykonala dezinfekciu priestorov na Klinike úrazovej chirurgie Nemocnice akademika Ladislava Dérera na bratislavských Kramároch, na ktorej sa nachádzal lekár s koronavírusom.

 

Klinika infektológie Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) na Kramároch
Klinika infektológie Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) na KramárochZdroj: TASR/Jaroslav Novák

 

Dôvod? Vrátil sa zo zahraničného pobytu. „Hneď ako sme sa dozvedeli o tejto mimoriadnej udalosti, prijali sme všetky bezpečnostné opatrenia, vedúce k ochrane zdravia personálu a pacientov. Situáciu sme konzultovali s regionálnym hygienikom,“ povedala hovorkyňa UNB Eva Kliská pre TASR. 

 


Lekár sa podľa nemocnice zachoval maximálne nezodpovedne, nerešpektoval príkazy a nariadenia a ohrozil život a zdravie personálu a pacientov. „Voči konkrétnemu lekárovi, ale aj voči iným našim zamestnancom, ktorí sa v budúcnosti zachovajú nezodpovedne podobným spôsobom, vyvodíme zodpovednosť,“ uzavrela Kliská.

 

Následne sa dozvedáme, že nemocnica v Banskej Bystrici má podobný problém. Oddelenie pneumológie a ftizeológie Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici uzatvorili a zdravotnícky personál oddelenia je v povinnej 14-dňovej karanténe.

 

Na oddelení totiž v uplynulých dňoch hospitalizovali 65-ročnú pacientku z Banskej Bystrice, u ktorej neskôr test preukázal prítomnosť nového koronavírusu. Pacientka z Banskej Bystrice je momentálne hospitalizovaná na oddelení infektológie. Chod ostatných oddelení nemocnice je podľa jej hovorkyne zabezpečený. Zaistená je aj starostlivosť o pacientov z oddelenia pneumológie.

 

Pondelok bol pohroma pre slovenské nemocnice

V ten istý deň pribudli ešte dve nemocnice. V Trenčíne ostáva 5 lekárov, 8 zdravotných sestier a 2 sanitárky z v karanténe po tom, ako prišli do kontaktu s osobami infikovanými novým koronavírusom. Tie hospitalizovali na pediatrii.

 

„Prevádzka oddelenia pediatrie je zabezpečená. Priestory boli v zmysle dezinfekčného programu pre pacientov s ochorením COVID-19 vydezinfikované. K dnešnému dňu máme potvrdených 7 pacientov s ochorením COVID-19,“ povedala hovorkyňa FN Trenčín Martina Holecová pre TASR.

 

Na snímke nácvik zložiek pri podozrení v súvislosti s výskytom nového koronavírusu
Na snímke nácvik zložiek pri podozrení v súvislosti s výskytom nového koronavírusu Zdroj: TASR/Roman Hanc

 

Najviac spomedzi všetkých nemocníc však utrpela tá v bojnická. V preventívnej karanténe zostalo 22 lekárov a 30 sestier bojnickej nemocnice. Dovedna 58 zamestnancov z Nemocnice s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach zostalo v preventívnej karanténe po tom, čo jedna z pacientiek zamlčala, že sa stretla s dcérou pracujúcou v Rakúsku. 


„V karanténe od pondelka zostalo 58 pracovníkov nemocnice. Je to 22 lekárov, 30 sestier a šesť sanitárov. Jedna nezodpovedná občianka z okresu Prievidza, ktorá od 1. marca navštívila nemocnicu niekoľkokrát, priznala tento víkend, že sa stretla s jej dcérou, ktorá pracuje v Rakúsku,“  cituje predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslava Bašku TASR.

 

 

Počas svojich návštev v zdravotníckom zariadení podľa neho "obehala" takmer celú nemocnicu. „Pacientke ráno odobrali vzorku a výsledok sa očakáva do 48 hodín. Ak bude tento odber pozitívny, týchto 58 zamestnancov, lekárov, sestier a sanitárov zostane v karanténe na 14 dní a nemocnica bude fungovať v obmedzenom režime,“ ozrejmil.


Vedenie zdravotníckeho zariadenia v nadväznosti na situáciu spojí ortopédiu s traumatológiou, chirurgické oddelenie bude fungovať s obmedzením a očné oddelenie bude uzatvorené. „Keďže narastá väčší počet pacientov s novým koronavírusom a podozrením na neho vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne, NsP Prievidza bude musieť posilniť interné oddelenie, aby sme týmto spôsobom pomohli trenčianskej nemocnici,“ dodal Baška.

 

Nemocnice po celom Slovensku sa snažia takýmto situáciám vyhnúť a robia preventívne opatrenia. V Prešove nemocnica zrušila všetky plánované hospitalizácie na odkladné operačné zákroky a od pondelka (16. 3.) všetky plánované operačné zákroky s výnimkou onkologických chirurgických operačných zákrokov a akútnych operácií.

 

Premysli si, či navštíviš nemocnicu

Nemocnica Komárno od pondelka obmedzila a reguluje vstup pacientov do nemocnice, v súčasnosti je možný iba z ulice Mederčská. 

 

Pri vstupe do areálu bude pacientom kontrolovaná telesná teplota, zároveň budú povinní vyplniť dotazník, prostredníctvom ktorého sa zisťuje cestovateľská anamnéza pacienta. Vzhľadom na závažnosť situácie a ochrany nášho zdravotníckeho personálu nebude možné pacienta ošetriť bez vyplnenia dotazníka a odmeranej teploty,“ informovala Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, ktorej členom je nemocnica v Komárne.

 

Nemocnica Košice-Šaca v súvislosti s hrozbou koronavírusu upravila režim vstupu pacientov. Do budovy nemocnice môže v súčasnosti pacient vstúpiť vchodom, ktorý sa nachádza v zadnej časti budovy nového operačného centra a je označený svetelnou tabuľou Emergency.

 

Vstup do budovy michalovskej nemocnice má verejnosť povolený len s ochranným rúškom alebo inou ochranou nosa a úst. Nemocnica tiež pri vchodoch do zariadenia zaviedla triedenie pacientov.

 

 

Od pondelka (16. 3.) platí pre štátne nemocnice núdzový stav, ktorý vyhlásila vláda SR. Stále však máme problém s ochrannými pomôckami, tisíce lekárov či sestier ich nemá dostatok na výkon svojho povolania v súvislosti s výskytom ochorenia COVID-19. Potvrdila to prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová. 

 

Aj preto je na mieste zvážiť svoje konanie a riadne si premyslieť, či navštíviš doktora. Ak totiž nebudeme dodržiavať opatrenia, nemocnice v máji skolabujú. Aby sme sa nezobudili do dňa, v ktorom sa bude rozhodovať o živote a smrti človeka pre nedostatok miesta v nemocnici alebo preto, že lekári nebudú stíhať lebo mnohí budú kvôli nezodpovednosti iných v karanténe.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
2
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.