Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 19. 9. 2020 meniny má Konštantín

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher - Web
25
Viktor Kniš
24. február 2020, 11:57
Čas čítania: 5:21
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

VOĽBY 2020: Odomykáme články a rozhovory, ktoré ti pomôžu rozhodnúť sa, komu dať svoj hlas

Prečítaj si niekoľko dôležitých článkov, ktoré ti môžu rozšíriť rozhľad a pomôcť pri rozhodovaní 29. februára v parlamentných voľbách.

Viktor Kniš
24. február 2020, 11:57
Čas čítania: 5:21
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
25
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Vďaka predplatiteľom Refresher+ sme v posledných mesiacoch tvorili aj náročnejší obsah, v rámci ktorého sme spracovali aj dôležité informácie týkajúce sa parlamentných volieb. Tie sa budú konať už túto sobotu 29. februára, preto sme sa rozhodli články postupne odomknúť, aby si mal prístup k čo najviac informáciám a mohol sa rozhodnúť komu dáš svoj hlas. Budúcnosť Slovenska nám nie je ľahostajná, a preto chceme, aby sa každý čitateľ mohol rozhodovať na základe faktických informácií

 

Priniesli sme ti informácie o kandidátkach všetkých strán, ktoré sa vo voľbách uchádzajú o hlasy. Spracovali sme profily lídrov strán aj s majetkovými priznaniami a v dvojdielnej sérii sme sa pozreli na minulosť Mariana Kotlebu a pôsobenie extrémistov v politike. Odomykáme aj rozhovor s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, podľa ktorej máme všetci koho voliť, len si musíme uvedomiť, že žiadna strana nemusí stopercentne kopírovať náš mentálny a hodnotový kompas. Podrobne sme sa pozreli aj na najväčšie kauzy.

 

Všetky z nasledujúcich článkov budú až do parlamentných volieb odomknuté. V našej práci a v prinášaní kvalitného obsahu budeme pokračovať aj po voľbách a budeme veľmi radi, ak sa rozhodneš podporiť našu prácu prostredníctvom predplatného refresher.sk/plus.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1235 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Začiatok kariéry Mariana Kotlebu - 1. časť

Marian Kotleba bol vždy neonacista, teraz to lepšie skrýva, tvrdí odborník. „Prečo nepoužívať slovenské názvy. Vodca je pekný názov,“ povedal šéf extrémistickej strany ĽSNS na pochode vo Zvolene v roku 2005. Kotleba so svojimi prívržencami sa podobne ako gardisti nielen obliekali, ale aj vyjadrovali. Preslávil sa aj pozdravom „na stráž.“ Vo svojich príhovoroch pravidelne obdivoval prezidenta vojnového Slovenského štátu Jozefa Tisa.

 

„Slovenský štát a Jozef Tiso boli priamo zodpovední za smrť desiatok tisíc občanov. Bola to vražedná diktatúra, kolaborantský štát,“ povedal v rozhovore pre Refresher historik a odborník na ideológiu fašizmu Jakub Drábik. 

 

Marian Kotleba je extrémista - 2. časť

Marian Kotleba a šírenie nenávisti išli často ruka v ruke, strašil Rómami aj migrantami. Keď v decembri 2013 oficiálne prebral vedenie banskobystrickej župy, úrad obsadili holohlaví sbskári v zelených tričkách, Kotleba si do funkcii dosadil oboch bratov i manželku, po štyroch rokoch po ňom ostali nenaplnené sľuby a ekonomické problémy. 

 

Kedy nastal zlom a ľudia zabudli na fakt, že Kotleba má blízko k neonacistom? Kedy prestali kriticky vnímať jeho rasistické vyjadrenia o „bielom dni“, „cigánskych parazitoch“ o „Tisovi ako najlepšom prezidentovi“? A ako sa s takouto rétorikou prešmykol pomedzi pravidlá Slovenského trestného zákona o hanobení rasy, o podnecovaní k nenávisti či o prejavoch sympatii k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd?

 

 

Ako vládla koalícia Smer-SNS-Most Híd

Pripravili sme prehľad toho, ako vláda na čele s Robertom Ficom a po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, s premiérom Petrom Pellegrinim fungovala. Pozrieme sa na niektoré predvolebné aj povolebné sľuby, pripomenuli sme kľúčové momenty, konflikty, kauzy, míľniky, zhrnuli, čo sa dialo a čo naopak nie.

 

Pripravili sme aj prehľadný zoznam dôležitých politikov, ktorí odstúpili, dozvieš sa, aké strany za nimi stáli a aký bol dôvod ich odchodu z funkcie. Dozvieš sa, ako s koalíciou nepohli ani kauzy, Kočnerova Threema, nahrávky Trnku, Gorily, či odsúdenie Bašternáka a ako extrémisti hlasovali s vládnou koalíciou. Nebolo to len pri 50-dňovom moratóriu, ale aj pri novelách zákonov tesne pred voľbami, o ktorých demokratická opozícia hovorí ako o volebnej korupcii. 

 

Profily lídrov politických strán (+ majetkové priznania)

Pripravili sme profily dvanástich predsedov politických strán, resp. lídrov kandidátnych listín – tých, ktoré sa potenciálne môžu dostať do parlamentu. Pozreli sme sa na ich pracovnú aj politickú históriu, majetkové priznania od Transparency International Slovensko, ale aj na to, ako ich vidia ľudia cez optiku meme obrázkov.

 

Dozvieš sa, ktorý politik sa v parlamente pobil, s kým sa spájajú podozrenia z podvodov a kto sa stretával s členmi podsvetia. V rámci majetkových priznaní sme zistili, kto má vlastné lietadlo, kto vlastní kultúrne pamiatky a kto naopak nebol ochotný prezradiť o sebe dostatočne veľa. 

 

Rozhovor s prezidentkou Zuzanou Čaputovou

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová je presvedčená o tom, že v parlamentných voľbách je koho voliť. Apeluje na to, že vo väčšine prípadov sa musíme vzdať ilúzie, že aj nám najbližšia kandidujúca strana absolútne kopíruje náš mentálny a hodnotový svet. Nárast extrémizmu v krajine sa vníma veľmi negatívne a ako riešenie vidí lepšie vzdelanie a učenie detí kritickému mysleniu. „Ťažko sa mi na to pozerá, úprimne. Som z toho rozčarovaná a smutná, nie je to problém iba na Slovensku,“ komentuje nárast neznášanlivosti. 

 

V rozhovore pre Refresher v Prezidentskom paláci hlava štátu prezradila, čo vníma ako doteraz najťažšie úlohy vo funkcii, ako sa vyrovnáva s nenávisťou, prečo si nemôže dovoliť ísť na spontánnu dovolenku a ako sa pozerá na problematiku Slovákov v zahraničí. 

 

Kandidátne listiny a základné fakty o výrazných členoch strán

Pripravili sme podrobný prehľad kandidátnych listín – zjednodušene kandidátok, všetkých strán. Dozvieš sa mená a povolania piatich lídrov kandidátky a tiež uvádzame posledné miesto, práve 150. pozícia sa totiž stala v niektorých stranách akýmsi novým politickým symbolom. Zároveň zistíš, že nie všetky strany boli schopné postaviť kandidátku so 150 menami.

 

Pri niektorých stranách uvádzame aj niekoľko faktov, ktoré s poradím a personálnym obsadením priamo súvisia. Dozvieš sa, prečo na niektorých listinách figurujú aj ľudia, ktorí, či už v pozitívnej alebo negatívnej konotácii, stoja za pozornosť.

 

Odpovedajú šéfovia výskumných agentúr AKO a Focus

Oveľa viac ako o jednorazových výsledkoch sú prieskumy verejnej mienky o trendoch, na čom sa zhodujú aj Martin Slosiarik – riaditeľ agentúry Focus a Václav Hřích – riaditeľ agentúry AKO a predseda Slovenskej asociácie výskumných agentúr v marketingu.

 

Obom sme položili dvanásť rovnakých otázok, aby sme sa dozvedeli, aký majú názor na ofenzívne kampane online aj na námestiach, na čo si dávať pri prieskumoch pozor a ktoré momenty môžu rozhodovať o víťazovi volieb. Zaujímalo nás, aký vplyv budú mať na voľby kauzy Mariana Kočnera obžalovaného z dvojnásobnej vraždy.

 

Článok vznikol ešte pred 14-dňovým moratóriám na prieskumy, preto sa Slosiarik aj Hřích vyjadrujú aj k starším výsledkom prieskumov a analyzujú ich na základe trendov a (v tom čase) aktuálnych informácií. 

 

Rozhovor s Marekom z Mladí proti fašizmu

18-ročný stredoškolák Marek Mach je na Slovensku známy predovšetkým vďaka projektu Mladí proti fašizmu.  Založil ho v roku 2016 z dôvodu narastajúceho extrémizmu v našej krajine.

 

S Marekom sme sa porozprávali o tom, prečo mali podľa neho politici so stranou Mariana Kotlebu už dávno diskutovať. Vysvetlil, prečo vyhrážky voči svojej osobe vníma pozitívne, či zvažuje angažovanie sa v politike.

 

V rozhovore si môžeš prečítať, čo si Marek myslí o nenávistnej kampani Smeru, prečo sme podľa jeho názoru mali s ĽSNS diskutovať už skôr, z akého dôvodu nepodal trestné oznámenie v prípadoch, kedy sa mu ľudia vyhrážali. Dozvieš sa aj to, prečo Marek odsudzuje predaj tričiek s podobizňou Jozefa Tisa.

 

10 šokujúcich citátov z Kočnerovej Threemy

Marian Kočner si prostredníctvom šifrovanej aplikácie Threema písal v domnienke, že správy už nikto nikdy neuvidí. Bol úprimný, často veľmi vulgárny, útočný, reflektoval emócie, rozdával pokyny, pochvaly aj pomocné ruky. Z prepisov komunikácie vyplýva, že správami riadil časť prokuratúry, polície a justície, či už priamo, alebo sprostredkovane cez iné vplyvné osoby.

 

Dnes už ani predsedníčka senátu Špecializovaného trestného súdu v prípade dvojnásobnej úkladnej vraždy nemá pochybnosti o zákonnosti získania správ z Threemy.  

 

Rozhovor s bratom zavraždeného Jána Kuciaka

Jozef Kuciak je mladší brat zavraždeného novinára Jána Kuciaka. Narodil sa v roku 1991, teda bol len o rok mladší ako investigatívny novinár. O dva roky mladšia je sestra Mária. S bratom boli „parťáci“, najlepší kamaráti.

 

Dvojnásobná úkladná vražda otriasla krajinou a môže mať dopad na výsledok volieb.  Jozef Kuciak nám prezradil, ako vníma skutok s odstupom času, či vidí, že sa situácia na Slovensku v súvislosti s vyšetrovaním závadových osôb zlepšila a ako vníma súčasné voľby z perspektívy človeka, ktorému zavraždili brata, kvôli jeho poctivej investigatívnej práci. Ján Kuciak totiž v článkoch odhaľoval možnú ekonomickú trestnú činnosť rôznych vplyvných ľudí. 

 

Rozhovor s odborníkom na dezinformácie

Košičan Victor Breiner roky pracoval ako vojnový fotograf. Po kariére fotografa sa zameral na štúdium medzinárodnej bezpečnosti na univerzite v anglickom Leicestri, kde sa sústredil na teoretické rámce propagandy v digitálnom a globalizovanom svete. Od apríla 2019 prevádzkuje portál Infosecurity.sk, ktorý sa zameriava na odhaľovanie dezinformačného obsahu a ľudí, ktorí ho šíria na slovenskom internete. 

 

V rozhovore sa dozvieš, ktoré slovenské Facebookové stránky vedú v šírení dezinformácií⁠, či bude kontrolný systém Facebooku proti dezinformáciám fungovať⁠, prečo je propaganda aj dnes nebezpečná a aké sú ciele dezinformátorov⁠ a prečo sú nebezpečné šarlatánske stránky ⁠
Našli sme aj odpoveď na otázku, ktoré krajiny podporujú dezinfoscénu a čo tým sledujú⁠.

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR Tagy: robert fico, Marian Kotleba, Odomykáme, Zamknuté články, Refresher+
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
3
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.