Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
19. januára 2020, 14:08
Čas čítania 9:06
Viktor Kniš

Kto je Dobroslav Trnka? Ako generálny prokurátor dal Kočnerovi veľkú moc, nosil šušťáky a mal problém s alkoholom

Kto je Dobroslav Trnka? Ako generálny prokurátor dal Kočnerovi veľkú moc, nosil šušťáky a mal problém s alkoholom
Zdroj: TASR - Tomáš Halász
NEWS DOBROSLAV TRNKA
Uložiť Uložené

Ako sa Dobroslav Trnka stal generálnym prokurátorom, čo všetko dopustil a aký bude jeho osud? V spolupráci s investigatívnym novinárom Marekom Vagovičom sme spracovali jeho profil.

Meno Dobroslava Trnku v uplynulých dňoch rozvírilo hladinu, ako za jeho starých čias. Nevypočitateľné reakcie však vystriedala policajná akcia, po ktorej ho zobrali do cely a žiadali pre neho väzbu. Obvinenie však zrušil prokurátor, v policajných zisteniach nevidel trestný čin. Trnkov, už aj tak pošramotený, imidž úplne zlikvidovala zverejnená  audionahrávka.

Debatuje na nej pravdepodobne s Marianom Kočnerom, obžalovaným z objednávky vraždy Jána Kuciaka, ktorý Trnkovi čistí žalúdok za to, že vraj chcel ako  prokurátor vydierať šéfa Penty Jaroslava Haščáka jednou z kópií nahrávky v kauze Gorila. Z nahrávky vyplynulo, že sa dobre poznajú a dlhé roky sa asi spoločne podieľali na podozrivých kšeftoch a korupcii. Nahrávka naznačuje, že Trnka za služby dostával aj úplatu a tieto peniaze mu spravoval kamarát Kočner.

Odporúčané
5 šokujúcich informácií, ktoré vyplývajú z nahrávky rozhovoru Mariana Kočnera a bývalého generálneho prokurátora Trnku 5 šokujúcich informácií, ktoré vyplývajú z nahrávky rozhovoru Mariana Kočnera a bývalého generálneho prokurátora Trnku 14. októbra 2019, 19:17

Z nahrávky vyplýva aj to, že existoval vzťah Kočner-Trnka, v ktorom generálny prokurátor vystupoval ako podriadený. „Ja viem, že ma zabijú. Ja som mŕtvy,“  hovorí na nahrávke Trnka.

Ďalším hmatateľným dôkazom o ich vzťahu, a tiež o tom, ako zneužíval svoje postavenie, bolo video z Trnkovej kancelárie, kde Marian Kočner inštaloval skrytú kameru, aby neskôr získal nahrávky rozhovorov medzi Trnkom a jeho návštevníkmi, napríklad Jánom Počiatkom. „Sadni si tam,“ hovorí Kočner a o chvíľu už na gauči sedí bývalý generálny prokurátor. Poslúchne Kočnera a ukáže mu, ako zvyčajne s návštevami sedáva. 

V spolupráci so skúseným investigatívnym novinárom Marekom Vagovičom z portálu Aktuality sme pripravili rozsiahly profil Dobroslava Trnku. Jeho meno sa bude v roku 2020 skloňovať veľmi často – aj v súvislosti s piatkovým prepustením, po ktorom rázne zasiahla prezidentka Zuzana Čaputová. 

V tomto článku si prečítaš:
  • Kto je Dobroslav Trnka a ako vyzerala jeho raketová kariéra 
  • Aký podiel má na kauze Gorila
  • S kým, okrem Mariana Kočnera, udržiaval Trnka dobré vzťahy
  • Aký vplyv budú mať obvinenia Dobroslava Trnku na budúcnosť Slovenska

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka vo štvrtok 16. januára 2020 vypovedal viac ako osem hodín pred vyšetrovateľmi NAKA v Nitre.
Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka vo štvrtok 16. januára 2020 vypovedal viac ako osem hodín pred vyšetrovateľmi NAKA v Nitre. Zdroj: TASR - Henrich Mišovič

Prvé stretnutie s Kočnerom

Dobroslav Trnka vyštudoval právo na Univerzite Komenského v Bratislave, následne pracoval ako právny čakateľ mestského súdu, kde zarábal 1800 korún. Práve finančná otázka ho prinútila skúsiť vojenčinu, kde dostal 3200 korún hrubého a možnosť dokončiť justičné skúšky. Už v tom čase sa na vojne stretol s Marianom Kočnerom.

Odporúčané
Desaťtisíce Slovákov okradol o miliardy, súdom sa vďaka práceneschopnosti vyhýbal 15 rokov. Kto je Jozef Majský? Desaťtisíce Slovákov okradol o miliardy, súdom sa vďaka práceneschopnosti vyhýbal 15 rokov. Kto je Jozef Majský? 29. júla 2020, 16:32

Začínajúci vyšetrovateľ vojenskej prokuratúry Trnka mal však v tom čase ešte veľa zodpovednej práce – bol členom tímu, ktorý po Nežnej revolúcii vyšetroval nezákonné aktivity ŠtB a polície.

Trnkova skupina bola pri skúmaní aktivít len relatívne úspešná, podarilo sa jej síce vďaka zodpovednej práci získať dosť  dôkazov na to, aby súd uznal posledného šéfa ŠtB Lorenca vinným, odsúdený však nikdy nebol.

Odporúčané
Videonahrávka z kancelárie bývalého generálneho prokurátora Trnku zaznamenáva, ako prišlo Slovensko o miliardy korún na podvodoch Videonahrávka z kancelárie bývalého generálneho prokurátora Trnku zaznamenáva, ako prišlo Slovensko o miliardy korún na podvodoch 29. novembra 2019, 13:24

Trnka vs. Mečiar

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 79511 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • V ktorom momente bolo jasné, že éra Dobroslava Trnku bude veľkým sklamaním
  • Ako spolupracoval s Marianom Kočnerom
  • Či mal Trnka pozitívny vzťah k alkoholu už v minulosti
  • Prečo hrozilo, že Trnku znova zvolia za generálneho prokurátora
  • Komu môžeme vďačiť, že nepokračoval vo funkcii
Domov
Zdieľať
Diskusia