Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
12. októbra 2017, 15:39
Čas čítania 0:00
Tibor P.

True Detective na rumunský spôsob poteší každého priaznivca kvalitnej kriminálky (Tip na seriál)

FILMY A SERIÁLY
Uložiť Uložené

Comrade detective má len jedinú veľkú chybu - je krátky.

Osemdesiate roky majú staršie generácie v živej pamäti ako obdobie studenej vojny, kedy komunistický režim naplno úradoval v krajinách východnej Európy a neznášal všetko imperialistické. Rumunsko pod vedením vtedajšieho prezidenta Ceaușesca nezaostávalo v propagande vtedajších ideálov a usilovalo sa urobiť všetko pre to, aby vláda jednej strany naďalej zaujímala dominantné postavenie v krajine. Za týmto účelom nakrútila šesťdielnu kriminálnu minisériu Tovarasul Militian, v slovenskom preklade Súdny detektív. Po páde Berlínskeho múru sa snímka stratila, aby ju minulý rok našli zástupcovia Rumunskej filmovej spoločnosti, ktorí ju nechali americkým partnerom remastrovať a nadabovať do angličtiny. Tak vznikol Comrade Detective - seriál, ktorý nám uplynulé leto exkluzívne ponúkol Amazon

True Detective na rumunský spôsob poteší každého priaznivca kvalitnej kriminálky (Tip na seriál)
Zdroj: Amazon

Detektívi Gregor Anghel a Joseph Baciu vyšetrujú vraždu ich bývalého kolegu Nikitu Ionescua, ktorého pri jednej nepodarenej akcii zabijú. Páchateľ stále uniká a postupný rozvoj príbehu nám ukazuje, aký prehnitý môže byť svet v časoch, kedy tempo východnej Európy udával Sovietsky zväz. A kto bol v tom období najväčším nepriateľom? Kapitalizmus. Na tomto mieste je potrebné poznamenať, že jedinou pravdivou informáciou v prvom odseku je tá, ktorá hovorí o autorstve Amazonu, presnejšie jeho scenáristov. Tí si pre nás nachystali poriadne dramatickú zápletku, ktorej ale nechýba ani občasný, no za to veľmi dobre zvolený humor. 

Tvorcovia sa v rámci deja nepustili do presviedčania divákov o tom, že režim na Západe je lepší ako ten na Východe. Práve naopak, postavy kapitalizmus ako správni Rumuni kritizujú a napriek tomu, že v rámci deja sa cesty zástupcov dvoch znepriatelených ideológií pretnú, nemusíte sa báť toho, že detektívka skĺzne do stereotypu rozoberajúceho vtedajšie politické pomery. Tvorcovia so všetkými prvkami pracujú veľmi vyvážene a ponúkajú dobre namiešanú zmes, ktorú bez problémov príjme ktorýkoľvek typ diváka. Z tohto dôvodu zamrzí, že sa dočkáme len šiestich 40-minútových častí, keďže niektoré dejové línie by si iste zaslúžili dlhšiu stopáž. Na druhej strane, tým, že ide o minisériu, akékoľvek nudné pasáže absentujú a čas strávený za obrazovkou vám tak uplynie veľmi rýchlo. 

True Detective na rumunský spôsob poteší každého priaznivca kvalitnej kriminálky (Tip na seriál)
Zdroj: Amazon

Pokiaľ ste videli seriál True Detective, a to najmä jeho prvú sériu, bude vám koncept použitý pri tomto seriáli veľmi povedomý. Iste, charizmu ostrieľaných hollywoodskych harcovníkov McConaugheyho s Harrelsonom prekoná len máločo, no ich rumunskí kolegovia a zrejme pre mnohých z vás neznámi herci Florin Piersic jr. a Corneliu Ulici (ich pôvodné dialógy v rumunčine sú predabované Channingom Tatumom a Josephom Gordonom-Lewittom) sa za svoje výkony rozhodne hanbiť nemusia. Skôr naopak. Skvelá chémia, ktorá medzi nimi funguje, je tým pravým dôvodom, prečo by ste sa do tejto seriálovej novinky mali pustiť čo najskôr. Hoci Amazon za svojimi konkurentmi v podobe HBO či Netflixu vo všeobecnosti z hľadiska kvality zaostáva, Comrade Detective znesie aj tie najprísnejšie kritéria. Nepotreboval na to ani množstvo špeciálnych efektov či astronomický rozpočet. 

Pokiaľ máte radi akciu, no namiesto primitívnych dialógov a nereálnych scén preferujete dobre prepracovaný príbeh, prácu s kamerou a pomalé rozuzlenie deja, Comrade Detective bude pre vás to pravé orechové. Bolo by nefér porovnávať túto novinku s ktorýmkoľvek seriálom monumentálnej produkcie. Fakt, že sa seriál na nič nehrá a servíruje príbeh bez zbytočných vylepšení, infantilných rozhovorov a zbytočného naťahovania deja, je kľúčom k diváckemu úspechu. Apropo, úspech. Promo seriálu nebolo práve najväčšie, čo je škoda, pretože by si ho zaslúžilo vidieť čo najviac ľudí. Hoci vo vás nezanechá hlbší dojem, čas strávený sledovaním rozhodne neoľutujete, pretože si doprajete nadpriemerne kvalitnú oddychovku. 

Domov
Zdieľať
Diskusia