Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
10. septembra 2019, 13:29
Čas čítania 0:00
Matej Krajčovič

Petržalka začne s plateným parkovaním. Pre domácich zadarmo, ostatní v noci za euro na hodinu

ZAUJÍMAVOSTI BRATISLAVA PARKOVANIE
Uložiť Uložené

Začína sa s maľovaním modrých čiar a parkovacích boxov, ktoré budú pribúdať do polovice budúceho roka.

Aktuálny primátor Bratislavy Matúš Vallo vyhlásil boj autám na chodníkoch a dopravným zápcham. Presadzuje preto, aby bolo parkovanie v hlavnom meste spoplatnené aj mimo centra, pričom obyvatelia s trvalým pobytom dostanú tzv. rezidenčné karty a výrazné zľavy.  

Takýto celobratislavský systém by mal fungovať od roku 2021, dovtedy však môžu mestské časti parkovanie riešiť po svojom.  Do konca tohto roka ho spoplatní Ružinov v časti Nivy a zavádzanie parkovacieho systému včera schválili aj poslanci v Petržalke.  

Odporúčané
Ako bude vyzerať Bratislava v roku 2030? Ako bude vyzerať Bratislava v roku 2030? 23. júna 2019, 17:44

Pre miestnych Petržalčanov by malo byť státie na hociktorom z 26-tisíc novovyznačených parkovacích miestach zadarmo, cezpoľní ho budú mať bez poplatku len medzi 8.00 až 18.00 hod. a počas víkendov.  

Večer a v noci už budú musieť platiť  1 euro za každú začatú hodinu, prípadne preparkovať mimo vyznačených parkovacích boxov. Pribudnú automaty, platba cez SMS a mobilnú aplikáciu.

Petržalka ponechá parkovanie zadarmo aj pre ľudí, ktorí sa prihlásia na tzv. administratívny trvalý pobyt.   

Petržalka začne s plateným parkovaním. Pre domácich zadarmo, ostatní v noci za euro na hodinu
Zdroj: TASR

Ako prvé sa začnú špeciálnou modrou farbou vyznačovať miesta v časti Petržalka-Dvory, zvyšok by mal byť zregulovaný približne do polovice roka 2020. Prioritu dostanú existujúce parkoviská, kolmé parkovacie miesta a boxy pri cestách pribudnú v ďalšej etape. 

„Musíme vyznačiť parkovacie miesta a hlavne potrebujeme dobrú spoluprácu s mestskou políciou, aby sa parkovacia politika vymáhala. Akékoľvek dokonalé pravidlá, akýkoľvek zavedený systém, ktorý nie je vymáhateľný, je úplne zbytočný,“ povedal starosta Petržalky Ján Hrčka. 

Samospráva tvrdí, že zo začiatku bude nesprávne parkovanie riešiť len dohovorom a upozornením vodičov. Pokuty a odtiahnutie vozidla by mali prísť až po opakovaných priestupkoch. 

Domov
Zdieľať
Diskusia