Mikrobiológovia sa z objavu tešia. Naznačovať by mohol existenciu života na iných planétach.
Sibírsky permafrost dodnes ukrýva pozostatky časov dávno minulých. Uvedomovali si to aj mikrobiológovia z americkej University of Tennessee, a tak sa vybrali do Ruska, aby z permafrostu mohli odobrať vzorky. Zľadovatená pôda zamrznutá tisícky rokov putovala do laboratória na univerzite, kde ju mikrobiologička Tatiana Višniveckaja nechala rozmrznúť, informoval Washington Post.
Keď sa pôda začala prebúdzať k životu, objavili sa v nej živočíchy. Výskumníci narazili na skupinu hlístovcov, ktoré patria do kmeňa zvliekavých špirálovcov. V podstate ide o červovité živočíchy so schopnosťou prežiť aj tie najextrémnejšie podmienky na Zemi.
Nematodes alive after being thawed from ice in Siberia, estimated to be 41,000 years old. Most complex organism to emerge viable after such a deep freeze: https://t.co/4FCz6fv9hB #globalhealth #parasites @ParasiteJournal @ParasiteGal @VFDoctor @profvrr @infdisease_news
— Atlas Infectious (@AtlasInfectious) 10. července 2019
Biologička vyhlásila, že červy dlhé okolo pol milimetra môžu byť staré okolo 41-tisíc rokov. Keby permafrost nenarušila ľudská aktivita a prebiehajúce klimatické zmeny, zrejme by v ňom tieto živočíchy dokázali prežiť aj nasledujúce tisícky rokov.
„Ak prežili 41-tisíc rokov, netuším, kde je ich limit,“ povedal odborník na hlístovce Gaetan Borgonie. Nález pritom môže podporiť teórie o tom, že ak takéto živočíchy dokážu prežiť v extrémnych podmienkach na Zemi, rozdielne by to nemuselo byť ani na ostatných planétach našej slnečnej sústavy.