Slovensko opäť zaznamenalo vo voľbách do Európskeho parlamentu najnižšiu účasť spomedzi všetkých krajín EÚ. Môžu za to aj mladí ľudia.
Z povolebného prieskumu Inštitútu pre verejné otázky vyplýva, že na Slovensku ešte stále veľmi veľa mladých ľudí nemá motiváciu ísť voliť. Vo veku 18 až 24 rokov prišlo k urnám len 11 % percent voličov. V predošlých eurovoľbách to bolo ešte tragickejších 6 %.
Euractiv informuje, že najmladších voličov má strana ĽSNS a z prieskumu vyplýva, že najnižšie vekové skupiny tvorili až 14 % elektorátu, čo je zároveň najvyšší podiel spomedzi všetkých strán.
Z prieskumu ešte vyplýva, že do veľkej miery mali motiváciu zúčastniť sa eurovolieb hlavne voliči, ktorí majú k Európskej únii pozitívny postoj.
„Na účasť boli motivovanejší proeurópsky naladení občania. Spomedzi tých, ktorí si myslia, že projekt európskej integrácie by mal pokračovať a integrácia by sa mala prehlbovať, volilo až 37 percent, z tých, ktorí v EÚ nevidia budúcnosť, iba 11 percent,“ uviedla sociologička Oľga Gyárfášová pre Euractiv.
Voliči si strany vo väčšine nevyberali len na základe predvolebných programov alebo postojov k jednotlivým hraničným témam, skôr na základe emocionálnych väzieb, sympatií a dôvery k jednotlivým členom strán. Konkrétne osoby podľa prieskumu najviac zavážili u ĽSNS (43 percent) a PS/SPOLU (34 percent).
Slovensko malo zároveň najnižšiu účasť spomedzi všetkých členských krajín EÚ, čo voliči odôvodňovali pracovnými cestami alebo chorobou. Až 36 % uviedlo podobné objektívne príčiny, ktoré však nemusia reflektovať realitu. Okrem toho sa ľudia nezaujímali o politiku a nedôverovali