Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
29. mája 2019, 16:53
Čas čítania 0:00
Adam Novosad

V národných parkoch by mal skončiť výrub stromov. Ochranári ho vďaka novele zákona budú môcť zablokovať

ZAUJÍMAVOSTI
Uložiť Uložené

Výborné správy pre lesy v národných parkoch po celom Slovensku.

Výrub lesov v slovenských národných parkoch by mal skončiť. Spoločnosti ťažiace drevo v chránených oblastiach prídu o výnimky, zakázaný bude holorubný spôsob hospodárenia a regulovať by sme mali aj náhodnú ťažbu, upozornili Hospodárske noviny.

Všetky tieto body obsahuje novela zákona o ochrane prírody, ktorá úspešne prešla vládou, ale minister životného prostredia László Sólymos sa obáva, aby zákon nebol v legislatívnom procese pozmenený pod vplyvom lobingu a tlaku ťažiarov. Vyjadril sa tak, že keby takýto zákon Slovensko schválilo pred 15 rokmi, Nízke Tatry by dnes nevyzerali tak, ako vyzerajú.

V národných parkoch by mal skončiť výrub stromov. Ochranári ho vďaka novele zákona budú môcť zablokovať
Zdroj: ednl/Flickr

Systém ťažby v takýchto chránených oblastiach by mal byť transparentnejší, každá ťažba bude musieť byť zaznamenaná na verejne dostupnej webovej stránke ochrany prírody, aby si o nej mohli nájsť informácie aj občania.

Chráneným územiam chce zákon tiež pomôcť tak, že v nich obmedzí vysádzanie rastlinných druhov a umiestňovanie živočíchov, ktoré tam pôvodne nežili. Narušuje sa tým miestna fauna a flóra, na čo dopláca naša príroda vo všeobecnosti.

Domov
Zdieľať
Diskusia