Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 17. 10. 2019 meniny má Hedviga

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti - Ľudia
15
Matúš Majer
26. február 2019, 12:48

Keď si dáš LSD: Aké účinky a smrteľné riziká prináša halucinogénna droga, ktorá ťa odpáli do inej dimenzie?

LSD dokáže ukázať nový životný smer, no tiež človeka totálne zničiť.

Matúš Majer
26. február 2019, 12:48
Keď si dáš LSD: Aké účinky a smrteľné riziká prináša halucinogénna droga, ktorá ťa odpáli do inej dimenzie?
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
15
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Drogy škodia fyzickému i psychickému zdraviu a mal by si sa im vyhýbať.

 

Nie je náročné dostať sa k akýmkoľvek bežným drogám a LSD rozhodne nie je výnimkou. Za približne 10 € môžeš kúpiť papierik s kvapkami špeciálnej tekutiny, ktorá nasledujúcich 8 až 12 hodín premení na dobrodružstvo neopísateľných rozmerov, no tvoju psychiku môže rozbiť na kúsky.

 

V tomto článku sa dozvieš:
 • Čo sa s človekom deje po požití LSD
 • Aké šialené ilúzie a vizuály človek uvidí pri akej dávke
 • Či pri požití LSD hrozia smrť či schizofrénia a aké ďalšie riziká tu sú
 • Ako LSD vplýva na mozog a prečo môžu byť následky zriedkavo aj trvalé
 • Prečo vznikajú zlé tripy a ako proti nim bojovať
 • Ako sú na tom s LSD Slováci

 

Keď si dáš LSD: Aké účinky a smrteľné riziká prináša halucinogénna droga, ktorá ťa odpáli do inej dimenzie?

 

LSD, L-ko, acid, známka, trip či kyselina sú označenia pre silnú psychoaktívnu látku, najčastejšie vyskytujúcu sa ako tekutina nakvapkaná na pijacie papieriky, pričom každý obsahuje určité množstvo dávky. Motívy na farebných papierikoch môžu, no nemusia označovať výrobcu, podobne ako press (ryhy, obrazce) na tabletkách extázy. LSD je na Slovensku ilegálne podľa zákona 300/2005 Z. z.

 

Keď si dáš LSD: Aké účinky a smrteľné riziká prináša halucinogénna droga, ktorá ťa odpáli do inej dimenzie?

 

„Je ťažké opísať účinky LSD, keďže každý prežíva niečo iné. Často nám chýbajú slová, lebo také pocity bežne neprežívame,“ popisuje účinky drogy psychiater a psychoterapeut MUDr. Martin Šurkala zo Slovenskej psychedelickej spoločnosti.

 

Ak sa bude človek na bežnej dávke LSD pozerať na trávnik, uvidí, že stále je to tráva, ale farby sú jasnejšie a jednotlivé lístky trávy akoby tvorili geometrické obrazce, v ktorých možno uvidí iné objekty alebo tváre.

 

Vizuálne efekty sú však len jedným aspektom psychedelického zážitku. Psychedelické látky spôsobujú zmeny interpretácie reality takmer na každej úrovni psychického prežívania: Menia sa vnímanie, myslenie aj nálada. LSD sa dokonca svojho času používalo aj ako psychiatrický liek. Ilegalizované a zneužívané začalo byť až v 70. rokoch.

 

LSD však skrýva jedno obrovské riziko, ktoré zdieľa s ostatnými ilegálnymi drogami. Na pohľad nemáš šancu zistiť, či papierik naozaj obsahuje LSD alebo nie.

Prípady falšovania drog sú veľmi časté a za účelom zisku môže byť čiastočnou alebo úplnou náhradou nebezpečná látka. Jednou z nich môže byť napríklad halucinogénna zlúčenina 25I-NBOMe, ktorá má na svedomí životy ľudí.

 

Ani po požití nemá človek šancu vedieť, čo presne to do seba dal a v konečnom dôsledku všetko stojí na tom, ako dôveruje svojmu zdroju. Preto by si nemal neznáme látky nikdy požívať.

 

Keď si dáš LSD: Aké účinky a smrteľné riziká prináša halucinogénna droga, ktorá ťa odpáli do inej dimenzie?

 

Šesť papierikov vyššie bolo testovaných v laboratóriu. Päť z nich obsahuje LSD, jeden látku 25I-NBOMe, ktorej požitie môže skončiť smrťou. Dokážeš s istotou povedať, ktorý papierik obsahuje nebezpečnú látku a ktorý LSD?

Nie a zrejme to nedokáže ani tvoj dealer, ktorý to nakupuje v zahraničí. A to je pointa – každý papierik LSD môže v skutočnosti obsahovať čokoľvek. Najväčšie nebezpečenstvo LSD sa skrýva vo falšovaní. Ak by si hľadal LSD a niekto by ti na ulici predal druhý, zeleno-žltý papierik, mohlo to skončiť bojom o život.

 

Keď si dáš LSD: Aké účinky a smrteľné riziká prináša halucinogénna droga, ktorá ťa odpáli do inej dimenzie?

 

Čo sa deje v hlave?

NAČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK BEZPLATNE
Podpor tvorbu kvalitného obsahu
Roky tvoríme kvalitné autorské články, ktoré nikde inde nenájdeš. Ak chceš viac takýchto článkov, predplať si REFRESHER+ a dostaneš ďalšie výhody.
CHCEM PODPORIŤ

Ako väčšina drog, aj LSD úzko súvisí s neurotransmitermi, ktoré sa niekedy nazývajú aj hormónmi šťastia (aj keď dokážu vyvolať snáď hocijakú emócíu). Serotoníndopamín hrajú dôležitú rolu aj tu, to narozdiel od väčšiny drog, LSD takmer vôbec nespôsobuje ich vyplavovanie, akurát pôsobí na ich receptory v mozgu.

 

Serotonín je zodpovedný za náladu a pocity a človeka z dlhodobého a hlbšieho hľadiska. Chuť spať, depresie, smutná nálada, cítenie bolesti. Čím viac ho máme, tým lepšie a bezstarostnejšie sa cítime.

Dopamín ovplyvňuje tvoje aktuálne pocity a každodenné nálady. Ako veľmi ťa rozhodí hádka, či ťa štve dnešné škaredé počasie alebo ako veľmi sa smeješ na kamarátových hlúpych vtipoch. Takisto sprostredkúva pocity odmeny či výhry.

 

Serotonín, LSD a dopamín

Keď si dáš LSD: Aké účinky a smrteľné riziká prináša halucinogénna droga, ktorá ťa odpáli do inej dimenzie?

 

LSD, teda dietylamid kyseliny D-lysergovej, sa na niektoré z receptorov zo serotonínových a dopamínových systémov viaže. Viac sa nevie, no vedci predpokladajú, že vplyv molekúl LSD na receptory zvyšuje úroveň glutamátu v mozgovej kôre, teda tekutiny, ktorú nervové bunky používajú na posielanie signálov.

 

Výsledkom je teda inak vnímajúci a premýšľajúci mozog, ktorý je špeciálne citlivý na niektoré impulzy, ktoré prechádzajú cez receptory, kam sa naviazalo LSD.

 

Zatiaľ čo MDMA alebo kokaín aktívne vplývajú na vyplavovanie dopamínu a serotonínu, čo vedie k euforickým alebo energickým pocitom, LSD sa ich úrovne nedotýka. Pracuje len s ich s receptormi – čo má svoje dobré aj zlé stránky.

Ľudské telo sa vyhne depresiám zo serotonin drop, teda keď človeku na druhý deň chýba dostatok hormónov, na druhú stranu zas môže dôjsť k stresom na molekulárnej úrovni. Nenávratne poškodenia však pri užívaní LSD nehrozia.

 

Riziká požívania LSD

Ako si už prečítal vyššie, najväčším rizikom LSD je, že bez testovania nedokážeš zistiť, čo sa na papieriku vlastne nachádza. „Z dát vieme, že v prípadoch, kedy je LSD falšované (9-15 % prípadov, sú najčastejšie ako LSD predávané látky z kategórie takzvaných nových lysergamidov, kam patria napríklad 1P-LSD, ETH -LAD či ALD-52. O nich máme zatiaľ obmedzené množstvo poznatkov, no sú podobné ako LSD.

 

Naopak, za nebezpečnú látku môže byť považované takzvané N-BOMe , konkrétne 25I-NBOMe a ďalšie látky z tejto série, ktoré sa tiež zvyknú predávať vo svete ako LSD. Tu je na rozdiel od LSD alebo hore spomenutých látok riziko smrteľného predávkovania,“ prezrádza expert na adiktológiu, Mgr. Martin Pažitný, zakladateľ SAPAS. Zdôrazňuje, že ak už si rozhodnutý užiť LSD, zožeň si aspoň testkit na domáce testovanie.

 

LSD si nevytvára závislosť, no ľudskú psychiku môže trvalo ovplyvniť. Keďže látka aktivuje receptory v mozgu, pri častom požívaní sa u ľudí s predispozíciami môžu vyskytnúť závažné psychické ochorenia – psychózy, halucinácie či dokonca aj schizofrénia.

 

Po falšovaní papierikov tu je ďalšie veľké riziko, zlý trip, teda keď vesmírny výlet nejde podľa predstáv a do hlavy sa začnú vkrádať zlé myšlienky. Vyvolať zlý trip môže vyvolať tvoje okolie, zlý zdravotný či psychický stav a pri väčších dávkach je vnímanie natoľko citlivý, že sa mu môže znepáčiť naozaj čokoľvek. Viac o zlých tripoch nižšie.

 

LSD vo finále nedokáže spôsobiť veľa fyzických problémov a radšej treba myslieť na možné psychické problémy. Rozhodne sa mu však vyhni, ak práve požívaš iné ilegálne látky alebo si na antidepresívach.

 

Keď si dáš LSD: Aké účinky a smrteľné riziká prináša halucinogénna droga, ktorá ťa odpáli do inej dimenzie?

 

Čo očakávať po požití?

LSD najčastejšie prichádza ako papierik podobný tým, ktorými si na základnej škole vpíjal a sušil atrament. Tentokrát je v ňom však miesto atramentu samotná droga, ktorá putuje priamo pod jazyk na približne desať minút, kým sa nerozpustí.

 

Nástup LSD sa pohybuje niekde medzi 30 a 60 minútami. Na rozdiel od mnohých iných drog, LSD má nevýraznú chuť.

 

Dĺžka a intenzita tripu sa priamo odvíjajú od tvojej hmotnosti či rýchlosti metabolizmu, no v prvom rade, od veľkosti dávky.

 

Množstvo Účinky
50⁠-⁠100 mikrogramov začiatočnícke množstvá; malé zmeny v pocitoch a vo vnímaní farieb či objektov; do hlavy vbiehajú staré spomienky a vtipné myšlienky; väčšinou však chýbajú typické vizuálne ilúzie
100⁠-⁠150 mikrogramov bežné množstvá; silnejšie vizuálne ilúzie; rozmazané body vo výhľade; všade vidno zaujímave vzory, tváre, postavy a predmety; pri zatvorených očiach sa vynárajú fascinujúce predstavy
150⁠-300 mikrogramov silné množstvá; intenzívne, silné farby; silné optické ilúzie; myseľ stráca mentálne bariéry a prepája si myšlienku s myšlienkou, človek môže dospieť k život meniacim záverom a zisteniam
300⁠-500 mikrogramov veľmi rizikové množstvá; silné halucinácie (aj zvukové) a predstavy; zrýchlená myseľ automaticky odpovedá na akýkoľvek podnet; zrak už vidí len vzory, ktoré sú na kilometre hlboké a extrémne zložité
500⁠+ mikrogramov veľmi rizikové množstvá; mimotelové zážitky; možný rozpad ega; silno rozmazané videnie; strata kontroly nad vlastným telom; vedomie je natoľko odlišné, že ho normálne vedomie nedokáže opísať ani pochopiť

 

Zdôrazňujeme, že „optické ilúzie“ alebo „strata mentálnych bariér“ môžu byť pozitívne, no tiež negatívne. Každá psychedelická droga môže skončiť úžasnou vesmírnou cestou plnou fascinujúcich objavení, no tiež psychickým mučením pri zlom tripe.


Kým pri marihuane sú zlé tripy o niečo zriedkavejšie, pri LSD ťa môže rozhodiť aj nervozita z tvojej prvej dávky či zlé naladenie tvojho okolia. Na LSD sa treba pozerať ako na nástroj, ktorý človeku odhalí iný spôsob vnímania, nie ako na rekreačnú drogu pre zábavu. V prípade zlých myšlienok je najlepšie odovzdať sa stavu, prijať ho a spoľahnúť sa na vnútorného autopilota.

 

V takýchto situáciách nie je hanbou požiadať o pomoc, googliť rady, počúvať upokojujúcu hudbu, zavolať si k sebe dobrého priateľa a v prípade extrémnych panických návalov či útokov hrôzy sú tu pre teba vždy online ľudia na špecializovaných chatoch, ak dokážeš používať počítač. Boj proti stavu ho len zhoršuje.

 

Ak ide o zdravie, volaj 112 a neboj sa dôsledkov.

 

„Psychedelickú skúsenosť ovplyvňuje stav mysle, okolie (setting) a dávka. Pri náročnom tripe sa najľahšie docieli upokojenie zmenou settingu, čiže prostredia a vonkajších vplyvov. Odporúča sa tiež zaujať pokojnú, príjemnú pozíciu tela a skúsiť sa na náročnú situáciu, ktorá sa odohráva „pred očami“, pozerať ako nezainteresovaný pozorovateľ. Odosobniť sa,“ dopĺňa MUDr. Martin Šurkala.

 

A pojem „náročný trip“ nepoužil len tak – medzi odborníkmi je čoraz populárnejšie toto pomenovanie miesto „bad trip“. „Platí, že čo ťa nezabije, to ťa posilní. Kľúčovú úlohu v tomto hrá spracovanie takéhoto zážitku.  Naozaj si človek môže prechádzať extrémne náročnými stavmi, ktoré sa môžu javiť v tej chvíli ako nekonečné.

 

Keď si dáš LSD: Aké účinky a smrteľné riziká prináša halucinogénna droga, ktorá ťa odpáli do inej dimenzie? 

Hlavné účinky LSD trvajú okolo 8 hodín, v extrémnych prípadoch až 12 hodín. Vždy je dôležité rátať s najhorším a mať dostatok času. Keďže ide o dlhý čas, pri tripe treba piť a jesť. Variť pod vplyvom LSD však nie je dobrý nápad a je dôležité mať všetko pripravené.

 

Mnoho ľudí odporúča mať pripravený zoznam vecí, o ktorých chcú pod vplyvom LSD rozmýšľať. Ďalší si zasa svoje skúsenosti s LSD zapisujú, aby na svoje zistenia nezabudli a prezreli si ich aj triezvym a bežným okom.

 

Takisto je dôležité mať pripravenú miestnosť či celý byt, keďže sa aj cesta na WC môže zmeniť na poriadne náročné dobrodružstvo plné elfov a červeno-zelených šachovníc na stene.

 

 Priemerná cena jedného papieriku na Slovensku je podľa Globálneho drogového
prieskumu 8,81 €. 
Drvivá väčšina Slovákov si na jednu dávku dáva len jeden papierik
Keď si dáš LSD: Aké účinky a smrteľné riziká prináša halucinogénna droga, ktorá ťa odpáli do inej dimenzie?

 

Zväčšené zrenice, sucho v ústach, zvýšená telesná teplota, triaška či potenie sa zrejme nevyhnú nikomu na LSD, je preto dôležité si neustále uvedomovať svoj súčasný stav. Pi dostatok vody a maj všetko na dosah ruky, ideálne aj kamaráta, ktorý drogu nepožije.

 

Vždy sa raz za pár minút zastav a zamysli, ako na tom si. Kedy si naposledy pil, či sa nepotíš priveľmi, či ti nie je zle alebo ti niečo nechýba, čo by tvoj zážitok mohlo prehĺbiť a zlepšiť.

 

Čo očakávať na ďalší deň?

Dojazd z LSD trvá niekoľko hodín a slabé účinky či pocity na zvracanie možno cítiť aj 24 hodín po požití. Zvyčajne je vtedy dobrým nápadom ísť do postele a prespať záverečné účinky.

 

Zvyšok je pomerne porovnateľný so silnejším tripom spôsobeným marihuanou. Ľudia majú ľahké pocity na zvracanie a nevoľnosti, môže sa im zahmlievať pred očami či točiť hlava. Pokiaľ však pijú dostatok vody a majú dostatok minerálov, napríklad z izotonických nápojov, dojazdy by nemali byť problematické. A prechádzka na čerstvý vzduch, do prírody, vždy pomôže.

 

Človek sa však ešte niekoľko dní až 3 mesiace nemusí vrátiť do normálneho stavu a prežíva takzvaný afterglow. Zvyčajne má vtedy viac energie a zmenené pohľady na svet, no takisto je citlivejší a všetky náročné situácie a ťažké rozhodnutia by mal odložiť na neskôr.

 

Ak sa človeku počas skúsenosti otvoria vnútorné traumy alebo iné problémy, mal by vyhľadať odborníka. Terapia pomáha a čoskoro bude omnoho dostupnejšia aj na Slovensku.

 

 

Článok má osvetový charakter a odmieta akékoľvek požívanie drog.
Pridaj sa k tým, ktorí nas podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
113
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.