Analýza viac ako 100-tisíc ľudí priniesla zaujímavé zistenia.
Medzinárodný tím vedcov sa zameral na to, ako dĺžka spánku vplýva na ľudské zdravie. Štúdia bola čerstvo publikovaná v žurnále European Heart Journal a analyzovala dáta z 21 krajín z rôznych svetových regiónov, pričom výskumníci prišli k zaujímavým záverom.
Určite si už počul, že priemerný dospelý človek by mal spať od šesť do osem hodín denne. Ideálne nie je spávať menej ako šesť hodín, avšak ako zistili vedci, aj neustále vyspávanie má svoje výrazné riziká.
Riziko kardiovaskulárnych ochorení ako infarkt či zlyhanie srdca, ale dokonca i smrti, sa pri spánku dlhšom ako 8 hodín podľa výskumu zvyšovalo až o 41 % oproti štandardne dlhému spánku.
Výskumnému tímu šéfoval doktorand Chuangshi Wang z inštitúcie McMaster and Peking Union Medical College v Číne. Autori štúdie sa pritom nezaoberali len dátami o spánku počas noci, a tak analyzovali aj ľudí, ktorí si radi pospali cez deň.
Pri ľuďoch spiacich viac ako 6 hodín v noci a následne spiacich počas dňa výskumníci zaznamenali zvýšené riziko kardiovaskulárnych ochorení a príhod v porovnaní s ľuďmi, ktorí spávajú menej ako 6 hodín.
Too much sleep linked to a greater risk of disease and death, study finds: https://t.co/jXaR3QRdA4 pic.twitter.com/5DVMpSSzZY
— CNN Health (@cnnhealth) 5. prosince 2018
Aj ľudia spiaci menej ako 6 hodín sú však v ohrození, oproti zdravému spánku sa riziko spomínaných zdravotných problémov zvyšuje o 9 %.
Na druhej strane, samotní výskumníci skonštatovali, že veľká časť ľudí spiacich cez 8 hodín trpí vrodenými či predchádzajúcimi zdravotnými komplikáciami, ktoré ich nútia spať dlhšie, čím zároveň zvyšujú riziko kardiovaskulárnych ochorení.
Odborníci teda upozorňujú, že príliš dlhý spánok nespôsobuje smrť sám o sebe, ale ľudia, ktorí neprestajne spávajú viac ako 8 hodín, sú často ovplyvňovaní práve zdravotnými problémami.
Nešlo o žiadnu štúdiu na malej vzorke, pretože výskumníci pracovali s odpoveďami 116 632 dospelých ľudí vo veku od 35 do 70 rokov z 21 krajín sveta. V priemere subjekty na otázky o svojom spánkovom režime odpovedali 7,8 roka.
Štúdia preto potvrdila, že človek by mal spávať 6 až 8 hodín za noc. Na záver treba podotknúť, že výskumníci nepracovali priamo s primárnymi dátami od skúmaných ľudí, ale zhromažďovali a analyzovali jednotlivé čísla.
Medzi pridlhým spánkom a kardiovaskulárnymi ochoreniami sa samozrejme nenašla konkrétna kauzalita, takže spánok vo väčšine prípadov súvisí s rôznymi vedľajšími faktormi.